Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna zapraszają 23 kwietnia br. na godz. 17.00 do Saloniku Artystycznego Biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 41 na spotkanie z pisarką, scenarzystką filmową, felietonistką i działaczką społeczna – Manuelą Gretkowską.
Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz antropologię średniowiecza w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. Podczas studiów we Francji w latach 80. współpracowała z drugoobiegowym „bruLionem”, już jako azylantka w 1991 roku wydała debiutancką prozę „My zdies’ emigranty”, bardzo życzliwie przyjętą także przez Czesława Miłosza. Później wyszedł jej „Tarot paryski”. W 1996 roku Gretkowska napisała scenariusz filmu Andrzeja Żuławskiego „Szamanka”. W roku 1997 wyjechała do Szwecji. Wydała kilka opowiadań zebranych w książce „Namiętnik” (1998), relacje ze światowych podróży „Światowidz” (1998) oraz felietony pod wspólnym tytułem „Silikon” (2000).
W 2001 r. wydała „Polkę” /nominowaną do Nagrody Nike/, trzy lata później „Europejkę”, a w 2008 roku „Obywatelkę” - książki będące swego rodzaju trylogią, dziennikami z życia pisarki, w których opisuje przeżycia związane z ciążą, obserwacje zmieniającej się Polski, powstawanie Partii Kobiet.
W 2003 roku wydaje wspólnie z partnerem Piotrem Pietuchą „Sceny z życia pozamałżeńskiego”, w 2007 roku powieść „Kobieta i mężczyźni” oraz zbiór felietonów „Na dnie nieba”. Przez ostatnie trzy lata co roku czytelnicy dostają kolejną znakomitą powieść Gretkowskiej – w 2010 roku „Miłość po polsku”, w 2011 „Trans”, a w ubiegłym roku „Agenta” - trzymająca w napięciu, doskonale, wręcz filmowo opowiedziana historia zaskakującego trójkąta miłosnego między Izraelem a Polską. Wciągająca, na przemian zabawna i wzruszająca fabuła z przejmującym finałem to jak zawsze u Gretkowskiej pretekst do mówienia o ważnych, niełatwych sprawach zamiatanych pod dywan poprawności – czytamy w recenzjach książki.
Do pisarki przylgnęło miano skandalistki, ze względu na odważne i często prowokacyjne sceny, które są udziałem jej bohaterów. Sama Gretkowska w rozmowie na temat przedostatniej swoje powieści „Trans” mówi: Wolność tworzenia jest swobodą i odwagą, przekraczaniem granic. Artysta to ktoś, kto przełamuje potoczność widzenia, tabu…” (Wprost 2011/20).
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Makro i mikro podróże po literaturze” przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.