1914616431.jpg
12.11.2014

Malarstwo Samira Baidy

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 12 listopada 2014 r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Samira Baidy.

 
 
 
 

W wernisażu uczestniczyli artyści i miłośnicy sztuki (m.in. Magdalena Wyżykowska-Figura, Zdzisław Gil, Maciej Syrek, Ryszard Kryński) oraz przyjaciele i znajomi Samira Baidy. Obecni byli również gimnazjaliści, którzy uczęszczają na kółko plastyczne prowadzone przez Urszulę Janowską, krośnieńską artystkę, nauczyciela plastyki w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie.

 

Samir Baida, pochodzi z Libanu, do Polski przyjechał w 1974 roku. Z zawodu jest lekarzem pediatrą, medycynę studiował w Łodzi. Obecnie mieszka w Korczynie, niedaleko zamku odrzykońskiego. Malowanie jest jego pasją, uprawia malarstwo olejne. Interesuje się też filozofią, stąd pewne wątki filozoficzne znajdują odbicie w niektórych jego obrazach.

 
 
Malarstwo Samira Baidy - zdjęcie w treści
 
 

Pokazywana w Saloniku Artystycznym wystawa jest różnorodna. Artysta prezentuje 20 prac, m.in. swój autoportret oraz pierwszy pejzaż „Ruiny”. Wystawiane są też obrazy inspirowane twórczością Picassa i Rafaela („Niezrozumiany Picasso”, „Madonna z dzieckiem Rafaela”). Pokazywane jest również „malarstwo metafizyczne” („Jabłka w oborze”, „Droga do prawdy”, „Narodziny”).

 
 
 
Malarstwo Samira Baidy - zdjęcie w treści  nr 1
 
 
 

O twórczości Samira Baidy w szkicu „Ze świata, który tkwi w zamęcie. Malarstwo Samira Baidy” Stanisław Wojtowicz pisze m.in.:

 

Nie zawaham się zaryzykować twierdzenie, że malarstwo Samira Baidy otwiera - symbolicznie przez gigantyczny portal w ruinie - miejsce na dzisiejszego człowieka i jego niechęć do rozumienia siebie w kategoriach współczesności. Chcemy być albo nowocześni, albo staroświeccy, albo jacykolwiek, byle nie współcześni. Kieruje nami obawa, żeby nie być „jak inni”, żeby nie zszarzeć, żeby nie stać się przeciętnym człowiekiem, bezimienną pozycją w statystykach.

Różnorodność tematów i motywów w prezentowanych obrazach Samira Baidy świadczy o rozległości twórczych poszukiwań ich autora. Portret, martwa natura, pejzaż, obrazy inspirowane dziełami mistrzów mają jedną wspólną cechę: tchną spokojem, wynikającym z przekonania o słuszności dokonanych wyborów i świadomości osiągnięć.

 
Joanna Łach

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie