Pavel Michalić
28.08.2017

Malarstwo Pavla Michalicia w BWA

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wystawę słowackiego malarza i grafika Pavla Michalicia. Prace można oglądać w Galerii BWA przy ul. Kolejowej 1 do 8 września. Zapraszamy.

 

 

Pavel Michalić
Urodził się 14 sierpnia 1962 roku w Stropkowie (Słowacja).
W latach 1978 – 1982 kształcił się w Średniej Szkole Artystyczno-Przemysłowej  w Koszycach na kierunku wystawiennictwo. Następnie w latach 1982 – 1988  studiował grafikę użytkową w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie w pracowniach doc. Ivana Vychlopena, prof. Oto Luptáka oraz asystenta Dušana Pacúcha. Od roku 1990 do roku 1991 był nauczycielem przedmiotów plastycznych w Średniej Szkole  Artystyczno-Przemysłowej w Koszycach.
W kolejnych latach, od 1991 do 1999 roku  uprawiał twórczość artystyczną w zakresie malarstwa, rysunku, ilustracji, grafiki i  projektowania graficznego.
W roku 1999 został wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy na Wydziale Sztuk Pięknych. W ostatnim roku naucza w Artystycznej Średniej Szkole Sztuki Scenicznej w Bratysławie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, grafiką i projektowaniem graficznym. Dotychczas prezentował swoją twórczość podczas trzydziestu wystaw indywidualnych oraz brał udział w blisko pięćdziesięciu wystawach zbiorowych. Mieszka i tworzy w miejscowości Senec opodal Bratysławy.
 

 

Malarstwo Pavla Michalicia w BWA - zdjęcie w treści

 

Krótka charakterystyka twórczości Pavla Michaliča
W rozpoczęciu kariery malarza akademickiego Pavlowi Michaličowi, jako kreatywnemu twórcy, pozwoliło gruntowne przygotowanie artystyczne jakie zdobył na bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych (VŠVU), gdzie studiował w latach 1982-1988 u profesora Oto Luptáka. Swoje ambicje artystyczne rozpoczął rozwijać już pod koniec lat 80. w klasycznych dyscyplinach - malarstwie, grafice i rysunku. Podstawą jego procesu twórczego przy pracy z kolorem jest postrzeganie jego właściwości optycznych. Jego malarstwo poprzez swoją koncepcję częściowo połączone jest z postmodernistyczną świadomością i bliskie liryczno-abstrakcyjnym środkom wyrazu. Twórczość Michaliča jest przekonująca swoim technologicznym gryfem, energią, ale także delikatnością. Artysta jest zwolennikiem różnego rodzaju eksperymentowania, w tym także stosowania zasady przypadku. Podstawą jego malarskiego odzwierciedlania jest subiektywnie uchwycenie poszczególnych elementów czy struktur w zwykłej rzeczywistości, a następnie ich artystyczne wyrażenie. Widz nie dostaje gotowego przekazu, który można dostrzec tylko za pomocą wzroku. Artysta pokazuje, że przeżywana przez nas rzeczywistość jest nie tylko racjonalna, ale również irracjonalna, jakby zabierał widza do wcześniej nieodkrytych krańców. Jego obrazy tworzone są w sposób taki, żeby wyzywały, prowokowały i asocjowały z wyobrażeniami i fantazją widza. Zgodnie z tą zasadą: u jednej osoby mogą wywołać wyobrażenie przestrzeni kosmicznej, głębi nieznanych światów; ktoś inny zaś może je odebrać jako niezobowiązującą zabawę kolorami, co ze względu na lepsze zrozumienie i interpretację zmusza obserwatora do interaktywnej pracy z dziełem, intymnej relacji i ochoty do przejścia do subiektywnej, intuicyjnej i emocjonalnej interpretacji indywidualnej. Pavel Michalič jako doskonały rysownik przemienia swój wielki talent artystyczny także w grafiki, wykorzystując przy tym głównie techniki rytografii, litografii i serigrafii. Jego kreska jest przekonująca, jeśli chodzi o odzwierciedlanie rzeczywistości, ale także kreatywna, metaforyczna i pełna wyobraźni, jeśli chodzi o tematy przedstawiane w sposób nadrealny. Na swoim koncie ma dwadzieścia książek z ilustracjami (głównie poezja). Odbył dwa kilkumie-sięczne pobyty stypendialne w Stanach Zjednoczonych (w latach 2004 i 2011). Michalič swoje walory artystyczne potwierdził poprzez udział w kilkunastu międzynarodowych wystawach zbiorowych i wielu międzynarodowych konkursach plastycznych (USA, Chiny, Japonia, Europa Zachodnia). Ma za sobą sporo autorskich i zbiorowych wystaw, które miały miejsce zarówno na Słowacji, jak i za granicą. Przez kilka lat pracował w Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy. Obecnie sztuce poświęcił się zawodowo i działa jako artysta niezależny.

Dr. Tibor Kočík - członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki Nowoczesnej w Bratysławie
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie