Andrzej Kosiek i Aleksandra Szmyd za wybitne osiągnięcia oraz Maria Jurkowska za całokształt działalności, to tegoroczni laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury. Troje wyjątkowych, zdaniem kapituły, zaangażowanych w działalność kulturalną na rzecz miasta w 2011 roku zostało wyłonionych spośród 15 zgłoszonych osób. Nagroda wręczona została już po raz dziewiąty. Od tego roku przyznawana jest w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.
Nagroda Prezydenta Miasta Krosna przyznawana jest osobom związanym ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Wnioskodawcami nagród za 2010 r. były: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Zgłoszono 15 kandydatów.
Tegoroczni Laureaci:
W kategorii za wybitne osiągnięcia
Andrzej Kosiek, wieloletni działacz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
Historyk i badacz przeszłości Krosna. Posiada bogaty dorobek naukowy oraz popularnonaukowy, którego dowodem jest opublikowanie blisko 400 artykułów w znacznej części dotyczących Krosna. W 2010 r. przy dużym wkładzie pracy Pana Andrzeja, został wydany V tom „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”. Podczas przygotowania materiałów do tej publikacji czuwał nad całością, utrzymywał bieżące kontakty z redaktorami i autorami artykułów, dokonywał korekt i uściśleń.
Aleksandra Szmyd, absolwentka klasy fortepianu Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia
Wokalu uczy się w Prywatnej Szkole Muzycznej Pro Musica w Krośnie. Jest wyjątkowym talentem muzycznym. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat. W 2010 r. na ogólnopolskim konkursie muzycznym „KIEPURA FEST” w Sosnowcu zdobyła nagrodę Grand Prix. Jury podkreśliło niezwykłą muzykalność i walory głosowe krośnianki.
W kategorii za całokształt działalności
Maria Jurkowska, wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie
Kurator, opiekun merytoryczny, aranżer wielu wystaw twórców profesjonalnych. Z dużym zaangażowaniem współpracuje z instytucjami kultury, oświaty, stowarzyszeniami w dziedzinie plastyki, muzyki, literatury. Posiada olbrzymią wiedzę na temat życia plastycznego całego Podkarpacia oraz szereg kontaktów, ułatwiających współpracę z artystami i instytucjami. Poprzez swoje działania przybliża szerokiemu gronu mieszkańców Krosna wiedzę o sztuce współczesnej.
Ponadto Prezydent Miasta Krosna postanowił uhonorować specjalnym wyróżnieniem dwie grupy młodzieży, które z zaangażowaniem i poświęceniem w 2010 r. rozszerzyły ofertę kulturalną naszego miasta poprzez organizacje następujących przedsięwzięć.
„Projekt Ponad Stylem” – grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego – obecnie część osób to absolwenci tej szkoły
1. Wojtek Wiśniewski
2. Michał Stajniak
3. Szymon Patrylak
4. Karina Maziarek
5. Tomek Jasiński
6. Paulina Jarzębska
7. Pani Edyta Karwat – opiekun
"Projekt Ponad Stylem" to akcja charytatywna prowadzona przez młodzież ucząca się w I LO im. Mikołaja Kopernika. W ramach projektu nagrano płyty, zawierające utwory w różnych stylach muzycznych i zorganizowano koncert. Dużym wydarzeniem kulturalnym stała się II edycja projektu zakończona finałowym koncertem w marcu 2010 r. Koncert został doskonale przygotowany, zgromadził blisko 150 wykonawców, a sala widowiskowa RCKP wypełniona była do ostatniego miejsca.
Wieczór musicalowy „Poza horyzonty” – grupa młodzieży działająca przy Młodzieżowej Radzie Miasta Krosna (część osób to już absolwenci krośnieńskich szkół) należą do nich:
1. Magda Kłapkowska
2. Paweł Muller
3. Kalina Dyląg
4. Diana Biedroń
5. Aleksandra Szmyd
6. Sara Pohl
7. Rafał Stach
8. Mariusz Oszajca
9. Dominika Eliasz
10. Joanna Jerzyk
11. Bartłomiej Brekiesz
12. Alan Bochnak
13. Rafał Tomkiewicz
Wydarzenie „Poza horyzonty” to również akcja charytatywna. W czerwcu 2009 roku grupa młodzieży z Krosna stworzyła projekt, mający na celu pomoc młodym niepełnosprawnym osobom. Projekt opierał się na idei przygotowania widowiska muzyczno-teatralnego z udziałem utalentowanej polskiej młodzieży. Przez cały rok młodzież samodzielnie przygotowywała się do finałowego spektaklu.
Premiera wydarzenia pn. „Wieczór Musicalowy – Poza Horyzonty”, miała miejsce w sali widowiskowej RCKP we wrześniu 2010 r. Podczas spektaklu można było wspomóc finansowo działalność fundacji Janka Meli ( na sali był obecny i wspierał realizatorów projektu sam Jaś Mela). Koncert został doskonale przygotowany, dzięki odpowiedniej promocji sala widowiskowa RCKP wypełniona była do ostatniego miejsca.