2136461752.jpg
08.06.2015

"Ludzie dymu" - wystawa fotografii

Fundacja im. Jana Grudysza zaprasza do Domu Fotografii przy ul. Mickiewicza 31 w Krośnie na wystawę Pawła Malarczyka „Ludzie Dymu Portret”. Wystawa będzie czynna do 19 czerwca. Na finisaż wystawy zapraszamy 19 czerwca 2015 r. o godzinie 18.00.

 
 
 
„Ludzie Dymu Portret” to zbiór kilkudziesięciu portretów wykonanych na przestrzeni kilku lat. To już druga odsłona  fotograficznego reportażu przedstawiającego codzienne życie i pracę bieszczadzkich węglarzy; ludzi o osmolonych twarzach i twardych charakterach, którzy w bieszczadzkiej głuszy często poszukują ciszy, samotności, ucieczki od świata.
 
 
 
 
 
 
 
 
Pracownicy wypału to osoby bardzo barwne, często z bogatą przeszłością. 
 
Można spotkać wśród nich różnych ludzi: rybaka z Gdańska, taksówkarza z Krakowa czy górala z Zakopanego. Pracują też miejscowi z Bieszczad, którym ciężka praca na wypale zapewnia byt i utrzymanie rodzin. Zatrudnienie znajdują tam również osoby bezdomne, dla których wypał staje się swoistego rodzaju domem, gdyż spędzają tam cały rok mieszkając w barakach. I choć warunki są trudne a robota ciężka, to od węglarzy nie usłyszy się słów narzekania lub skargi. To ludzie pogodzeni z losem. Karol w Bieszczady przyjechał w 1967 roku na wycieczkę i pozostaje tam do dziś. Od 25 lat wypala węgiel drzewny. Nie wyobraża sobie powrotu do rodzinnego Gdańska i życia w mieście.
 
Zygmunt urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Uczył się w technikum rolniczym. Przez dwa miesiące pracował przy budowie Huty Katowice, ale jak twierdzi, nie była to praca dla niego. Rzucił to i ruszył w Bieszczady. W 1967 roku był w pierwszej grupie pracowników, których dwóch górali spod Nowego Sącza wyszkoliło w sztuce wypalania węgla w mielerzach (stosach drewna przykrytych gliną lub ziemią).
 
Górala wygnała w Bieszczady osobista tragedia. Wśród dolin, wzgórz i dymiących retort szuka zapomnienia o chorobie i śmierci żony.
 
Olek - jak sam mówi - robi to od zawsze i innego życia nie ma.
 
Zbyszek lata temu uciekł w Bieszczady. Samotność i pracę na wypale traktuje jako pokutę za wcześniejsze życie.
 
 

Paweł Malarczyk urodził się w 1981 r. w Krośnie, jest autorem kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatem konkursów fotograficznych. Ukończył Oligofrenopedagogikę w Małopolskiej Szkole Wyższej w Brzesku i Pedagogikę Społeczno-Opiekuńczą w PWSZ w Krośnie. Jest również absolwentem Krakowskich Szkół Artystycznych - Fotografia Kreatywna oraz krośnieńskiego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie na kierunku Fotografia. Jego ulubionym tematem fotograficznym jest człowiek i wszystko co z nim związane.
 
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie