Prezydent Miasta Krosna zaprasza na Letnie Koncerty Organowe. Wyjątkowo w tym roku, ze względu na remont krośnieńskiej Fary, koncerty odbywać będą się w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turaszówce. Już w najbliższą niedzielę pierwszy z koncertów.
LETNIE KONCERTY ORGANOWE:
28 czerwca 2009, godz. 18.00
Inauguracja – „ZACZNIJ OD BACHA”
Józef Serafin – organy
Józef Serafin - ukończył z odznaczeniem studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie organów Bronisława Rutkowskiego i Jana Jargonia. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz profesorem i kierownikiem Katedry Organów w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pełni funkcję kierownika artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim oraz Leżajsku. Wykładał w Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, w Seulu. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
W programie:
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
Fantazja G-dur, BWV 572:
Très vitement
Gravement
Lentement
Wir glauben all' an einen Gott (3 opracowania : BWV 680, 681, 740)
Preludium i Fuga a-moll, BWV 543
Jehan Alain (1911 - 1940)
Lamento
Petite Pièce
Fantasmagorie
Andante
Litanies
César Franck (1822 - 1890)
Chorał a-moll nr 3 FWV 40
19 lipca 2009, godz. 18.00
„BACH I HÄNDEL – SPOTKANIE MISTRZÓW”
Andrzej Chorosiński – organy
Barbara Świątek-Żelazna – flet
Andrzej Chorosiński ukończył w wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów Feliksa Rączkowskiego. Następnie odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. Jest profesorem klas organów w warszawskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej. W latach 1993 - 1999 sprawował godność rektora AM w Warszawie. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce. Koncertował niemal w większości krajów europejskich, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
Barbara Świątek - Żelazna ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie fletu Wacława Chudziaka. Studia podyplomowe odbyła w Konserwatorium w Paryżu pod kierunkiem prof. Gastona Crunelle. Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji. W latach 1999 - 2002 piastowała urząd rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji jako flecista-solista. Prowadzi szeroką działalność estradową jako solistka i kameralistka.
W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Passacaglia c-moll, BWV 582
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Sonata g-moll op. 1 nr 2 /flet i basso continuo/
Larghetto
Andante
Adagio
Presto
Koncert F-dur nr 4 op. 4 (opr. na organy A. Chorosińskiego):
Allegro
Andante
Adagio (ad libitum)
Allegro
Sonata a-moll op. 1 nr 4 /flet i basso continuo/
Larghetto
Allegro
Adagio
Allegro
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Sonata d-moll nr 6 op. 65:
Choral – Andante sostenuto – Allegro molto
Fuge (Sostenuto e legato)
Finale (Andante)
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn Es-dur nr 2 op. 9
Félix- Alexandre Guilmant (1837-1911)
Sonata d-moll nr 1 op. 42:
III. Final (Allegro assai)
16 sierpnia 2009, godz. 18.00
„AVE MARIA W MUZYCE”
Marek Stefański – organy
Elżbieta Towarnicka – sopran
Marek Stefański - ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha. Od 1996 roku jest organistą Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa" oraz kierownikiem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Krośnie. W roku 2007 obronił rozprawę doktorską i koncert poświęcone stylom improwizacji w europejskiej muzyce organowej od XVIII do XX wieku. Wystąpił z koncertami w większości krajów Europy, w Azji, a także w USA i Ekwadorze
Elżbieta Towarnicka - ukończyła w roku 1978 studia wokalne z wyróżnieniem w klasie prof. Barbary Walczyńskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką I Konkursu Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu. Współpracowała z Operą Krakowską, kreując główne partie sopranowe w wielu słynnych operach. Jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek oratoryjnych i muzyki filmowej. Artystka dokonuje wielu nagrań muzyki klasycznej, a płyty z jej udziałem są dostępne na całym świecie i cieszą się uznaniem zarówno słuchaczy jak i krytyków. Elżbieta Towarnicka regularnie występuje na scenach zagranicznych m.in. w Japonii, Grecji, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych.
W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i Fuga Es-dur, BWV 552
Juliusz Łuciuk (*1927)
Trzy pieśni pasyjne / sopran i organy/
Preludia Maryjne
Lech Skoczylas (*1956)
Msza ku czci św. Cecylii /sopran i organy/
Kyrie
Sanctus-Benedictus
Agnus Dei
Henri Seroka (*1949)
Ave Maria /sopran i organy/
Michal Lorenc (*1955)
Ave Maria /sopran i organy/
Léon Boëllmann (1862-1897)
Suite Gothique, op. 25:
III. Prière à Notre-Dame
IV. Toccata
6 września 2009, godz. 18.00
„PERŁY MUZYKI BAROKU”
Roman Perucki – organy
Maria Perucka - skrzypce
Roman Perucki - ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. St.Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej AM oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku.Jest Dyrektorem Naczelnym Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a także I organistą Archikatedry Oliwskiej. Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, a także w Rosji, Japonii, Australii, Kanadzie i USA. Uhonorowany licznymi odznaczeniami i nagrodami, w tym najwyższym odznaczeniem papieskim "Pro ecclesiae et pontifice". Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, a także w Rosji, Japonii, Australii, Kanadzie i USA.
Maria Perucka - jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Przez wiele lat była koncertmistrzem Zespołu Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”. Obecnie koncertuje z mężem Romanem Peruckim, prezentując publiczności utwory solowe jak i skomponowane na skrzypce i organy. Prowadzi klasę skrzypiec w Szkole Muzycznej II st. w Gdyni.
W programie:
Anonim (Tabulatura oliwska 1619)
Suita tańców
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Sonata A-dur nr 5 op. 1 /flet i basso continuo/
Adagio
Allegro
Largo
Allegro
Tomasso Vitali (1663-1745)
Chaconne /skrzypce i organy/
Joseph Haydn (1732-1809)
Flötenuhrstücke: I, II, V, IV
César Franck (1822-1890)
Chorał E-dur nr 1 FWV 38
Piotr Czajkowski (1840-1893)
Medytacja nr 1 op. 42 /skrzypce i organy/
Zoltán Gárdonyi (1906-1986)
Fantasie über ein ungarisches geistliches Lied /skrzypce i organy/