Plakt zapraszający na wydarzenia z cyklu Kultura Wieków Dawnych
26.01.2016

Kultura Wieków Dawnych

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Fundacja Paderewskiego zapraszają na czwartą odsłonę Kultury Wieków Dawnych w dniach 5-8 lutego 2016 r.
 



5.02 godz. 10.30
Lekcja artystyczna MODA I MUZYKA RENESANSU
Bilet 10 zł
 


6.02 godz. 19.00
Koncert JUŻ SIĘ ZMIERZCHA – XVI i XVII wieczna muzyka polska w kontekście europejskim
Zespół Filatura di Musica
Kościół Farny
Wstęp wolny
 


8.02 godz. 10.30
Lekcja artystyczna – wykład o modzie renesansowej i spektakl PŁOCHE MIŁOŚCI STAŃCZYKA CZYLI ZABAWNE OPOWIEŚCI O PERYPETIACH SŁYNNEGO BŁAZNA
Bilet 10 zł
 


Bilety do nabycia w kasie RCKP
poniedziałek – piątek 10.00 – 13.00 i 14.30 – 17.30
sobota 10.00 – 14.00
tel. 13 4321898 w. 159
 

 

Po raz czwarty Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i Fundacja Paderewskiego zapraszają na cykl spotkań KULTURA WIEKÓW DAWNYCH. Artystyczne lekcje wprowadzają w kulturę renesansu od strony renesansowej mody, zwyczaju i muzyki. Renesansowe stroje i kostiumy odzwierciedlały postęp kulturowy, a także rozwój handlu, który umożliwiał coraz większym kręgom ludzi dostęp do nowych materiałów. Ludzie zamożni ubierali się wyszukane i jaskrawo kolorowe szaty, suknie i ornaty. Dwór zarezerwował dla siebie jedwab. W niektórych miejscach posiadanie tego materiału przez biedotę było nawet surowo karane. Stroje zdobione złotymi i srebrnymi haftami, które tworzyły wymyślne i niepowtarzalne wzory, często będące ilustracjami legend czy Biblii. Często wykorzystywano również na szatach motywy przyrodnicze. Ludzie renesansu lubowali się także w biżuterii i futrach.

XVI wiek przyniósł wielkie zmiany w wielu dziedzinach ludzkiego życia, moda była bez wątpienia jedną z nich.
 

 

 

Kultura Wieków Dawnych - zdjęcie w treści

 

 


Tym podróżom po świecie mody renesansowej towarzyszyć będzie muzyka epoki, która towarzyszyła dworom, biesiadowaniu, zabawom i oficjalnym uroczystościom.
 


Artystyczne lekcje prowadzi znakomity zespół muzyki dawnej FILATURA DI MUSICA. Artyści specjalizują się w repertuarze europejskiej muzyki renesansowej, barokowej i klasycznej, a grają na instrumentach historycznych – takich, jak viola da gamba, viola d’amore, altówka barokowa, teorba czy lutnia.
Na artystyczne lekcje zapraszamy 6 i 8 lutego do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie o 10.30.

 


A ponadto poniedziałkowej lekcji (8 lutego) towarzyszyć będzie spektakl „Płoche miłostki Stańczyka”. To zabawna, krótka opowieść o perypetiach słynnego błazna. Na dwór królowej Bony przybywa nowa panna - Katarzyna. Piękna dwórka szybko swym wdziękiem oczaruje Stańczyka - jednak bez wzajemności, gdyż Kasia zakochana jest w młodym królewskim dworzaninie. Tymczasem sam Stańczyk jest obiektem namiętności wpływowej i zazdrosnej ochmistrzyni...
 


W cyklu KULTURA WIEKÓW DAWNYCH nie może oczywiście zabraknąć koncertu. Zapraszamy 6 lutego do krośnieńskiego Kościoła Farnego o godzinie 19.00 na spotkanie z XVI i XVII-wieczną muzyką polską w kontekście europejskim w wykonaniu zespołu FILATURA DI MUSICA

Katarzyna Wiwer - sopran
Magdalena Pilch - flet traverso
Marek Nahajowski - flet podłużny
Julia Karpeta - viola da gamba
Justyna Krusz - viola da gamba
Patrycja Domagalska-Kałuża - klawesyn

 

A w programie Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł, Adam Jarzębski, Girolamo Frescobaldi, Giovanni Paolo Cima, Diomedes Cato

 

XVI wiek to epoka paradoksów i wewnętrznych sprzeczności - czas rozwoju nauk i humanizmu, a jednocześnie okres kumulacji niepokojów społecznych i wojen religijnych.



Odrodzenie myśli antycznej w zakresie sztuk pięknych i literatury splatało się jednocześnie z kulminacją wyrafinowanej i intelektualnej polifonii, której naturalnym źródłem pozostawała muzyka tworzona pod auspicjami Kościoła Katolickiego.



Mimo dominacji idiomu wokalnego, w myśl estetyki epoki, właściwie każda kompozycja przeznaczona dla śpiewaków, mogła być wykonana z użyciem instrumentów, które dublowały lub zastępowały partie wokalne. Choć w epoce renesansu szczególnie preferowano tworzenie zespołów homogenicznych brzmieniowo, w II połowie XVI wieku do łask powróciły obsady bardziej zróżnicowane, łączące brzmienie śpiewu, instrumentów strunowych i dętych.
 


W tym właśnie duchu zaprezentowany zostanie program koncertu. Jego trzon stanowić będzie muzyka polska końca XVI wieku, a przede wszystkim repertuar religijny przeznaczony do wykonań domowych oraz prywatnych nabożeństw i modlitw.
 


Na szczególną uwagę zasługują tutaj muzyczne opracowania Księgi Psalmów dokonane przez Mikołaja Gomółkę do sławnego tłumaczenia Jana Kochanowskiego, wykorzystywane prawdopodobnie nie tylko przez Katolików, ale także Protestantów, a nawet Prawosławnych.
 


Wykonania utworów w charakterze pieśni religijnych uzupełniają wyrafinowane motety łacińskie autorstwa Wacława z Szamotuł i Marcina ze Lwowa (Leopolity), tworzone w duchu polifonii franko-flamandzkiej i rzymskiej.
 


Całości programu dopełni angielska, włoska i polska muzyka I połowy XVII wieku, prezentująca pierwsze zdobycze włoskiego baroku, zarówno w zakresie kompozycji religijnych (utwory z tzw. Albumu Sapieżyńskiego), jak i świeckich (Hume, Frescobaldi).

 

 

Zapraszamy.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie