Setki mieszkańców Krosna tłumnie zebranych na ulicach miasta witało przebywających po raz pierwszy z oficjalną wizytą w Krośnie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Węgier Laszlo Sólyoma, którzy uświetnili swoja obecnością uroczystości „Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej”.
Obchody „Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej” to liczne wystawy, koncerty i sympozja. Do naszego miasta przyjechały delegacje z ponad 50 bratnich miast z Polski i Węgier. Uroczyste spotkanie zaproszonych gości odbyło się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Prezydent Krosna Piotr Przytocki witając delegacje przypomniał między innymi o bohaterach wspólnej historii, a także o silnych związkach Krosna z Węgrami datowanymi już w XV wieku - Przyjaźń między naszymi narodami nie poddała się próbom na jakie wystawiały nas tragiczne wydarzenia historyczne, dzisiaj jest okazja by przypomnieć o bohaterskiej postawie Węgrów w obliczu losów tysięcy wypędzonych Polaków w czasie II wojny światowej – powiedział Prezydent Krosna.
Spotkanie w RCKP zaszczycili swoją obecnością Prezydent Polski Lech Kaczyński i Prezydent Węgier Laszlo Sólyom. Lech Kaczyński podkreślił, że w relacjach polsko-węgierskich niezwykle ważną sprawą jest współpraca między samorządami. Przypomniał, że jest około 100 miast bliźniaczych w Polsce i na Węgrzech, które ściśle współpracują. Według Laszlo Sólyoma przyjaźń między obu krajami można zauważyć nie tylko w tym świątecznym dniu. Powiedział, że w południowej Polsce czuje jak ludzie dbają o kontakty z Węgrami. Prezydenci wręczyli list gratulacyjny Endre Gyimesiemu burmistrzowi partnerskiego z Krosnem miasta Zalaegerszeg - przedstawicielowi 70 miast węgierskich, które podczas II wojny światowej udzieliły pomocy Polakom.
Lech Kaczyński w swoim wystąpieniu, odniósł się do wydarzeń II wojny światowej - Węgry były schronieniem także dla tych, którzy musieli przetrwać, musieli gdzieś pracować, musieli gdzieś uczyć się, na Węgrzech były polskie szkoły. Pan Prezydent zaznaczył, że olbrzymią rolę w pomocy Polakom odegrali konkretni ludzie. Wśród nich wymienił Josefa Antala - seniora, który był szefem departamentu zajmującego się polskimi uchodźcami. Zauważył, że pomoc udzielana była "przy cichej przychylności" ówczesnych władz węgierskich.
Laszlo Sólyom mówił o pomocy moralnej i humanitarnej udzielonej Węgrom przez Polaków w 1956 r. - Nie wiem jak wyrazić za to wdzięczność - powiedział.
Po spotkaniu z samorządowcami obu krajów w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza Prezydenci udali się na krośnieńską starówkę, gdzie zwiedzili czternastowieczną bazylikę pw. Trójcy Świętej. Na rynku przywitali "Sztafetę przyjaźni polsko-węgierskiej". Wzięło w niej udział ok. 50 biegaczy, którzy w dwa dni pokonali prawie 200- km trasę dzielącą węgierskie miasto Sarospatak i Krosno.
Obaj przywódcy na budynku miejscowego sądu, w miejscu gdzie stała Brama Węgierska, odsłonili pamiątkową tablicę. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp. Józef Michalik, który ją poświęcił, zauważył że związki Polski z Węgrami mają bogatą tradycję i długą historię.
- Wiele miejscowości w naszej archidiecezji nosi nazwy związane w Węgrami. To są historyczne związki, które nie tylko na tle handlowym się pogłębiały, ale również mają korzenie bardzo głębokie - mówił arcybiskup. Zauważył, że tym szlakiem szli również święci, m.in. św. Jadwiga Andegaweńska. - Oni nas łączyli i do dzisiaj ukierunkowują ku tym wartościom, które nie przemijają, a w świetle których ta przyjaźń między narodami promieniuje dodatkowo gotowością do poświęceń i wiernością w przyjaźni - dodał abp. Michalik.
Jednym z punktów polsko – węgierskiego święta było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy dyrektorami Muzeum Węgierskiego Przemysłu Ropy w Zalaegerszeg a Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Porozumienie podpisano w Sali narad Urzędu Miasta Krosna w obecności władz samorządowych Zalaegerszeg i Krosna.
Obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej zwieńczyła uroczysta gala „Od Czardasza do Mazura” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Zala” z Zalaegerszeg (Węgry) i „Resovia Saltans” (Polska).
Zobacz galerię zdjęć: