To już szósty raz, kiedy wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego, mogą spotkać się w jednym miejscu, wymieniać poglądy, wskazywać na punkty sporne, wątpliwości.
Wyróźnienie dla Krosna odbierał w imieniu Prezydenta Miasta
Grzegorz Półchłopek Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji
Prezesi Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej podczas otwarcia Kongresu podkreślali, że pomimo trudnego, kryzysowego czasu, nie wolno się nam poddawać, a wręcz przeciwnie – należy zadbać o to, aby polska infrastruktura sportowa rozwijała się nadal, a promocja sporu i rekreacji była coraz skuteczniejsza.
Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który jako gospodarz Centrum Olimpijskiego również przywitał wszystkich uczestników Kongresu, podkreślał, że są oni prawdziwymi pasjonatami i budowniczymi polskiego sportu.
Zarząd PKIS podkreślił, że na sali zebrali się przedstawiciele dwóch grup – inwestorzy i biznes. Należy bowiem pamiętać, również o tej drugiej stronie inwestycji. Polski Klub Infrastruktury Sportowej wielokrotnie podkreślał kluczową rolę przedstawicieli branży sportowej nie tylko w realizacji inwestycji, ale również wsparciu wszelkich projektów edukacyjno-pormocyjnych organizowanych przez Klub. Na szczególne wyróżnienie zasługują te firmy, które od kilku lat wspierają program „budujemy Sportową Polskę”. Do ich grona podczas Kongresu dołączyła firma Soudal Sp. z o.o. Pan Dyrektor Andrzej Kaczor odbierając certyfikat PARTNERA programu, podkreślał, że biznes musi zdawać sobie sprawę z konieczności wpierania takich inicjatyw, bo bez nich rozwój kraju nie będzie możliwy.
VI Kongres Sportowej Polski stał się świetną okazją do podsumowania działań w obszarze infrastruktury sportowej. Takim podsumowaniem, co roku, jest uroczystość wręczenia wyróżnień SPORTOWA GMINA. To już V edycja wyróżnienia, którym uhonorowano od 2010 roku 152 miasta oraz gminy z całej Polski. Wyróżnienia "Sportowa Gmina" przyznawane są samorządom, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji w regionie. Wśród laureatów tegorocznej edycji Wyróżnienia znalazły się zarówno duże aglomeracje miejskie z imponującą bazą sportową, jak i mniejsze miasta i gminy, małe gminy wiejskie, które na skalę swoich możliwości i potrzeb realizują program rozwoju infrastruktury sportowej połączony z promocją sportu i rekreacji. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymały 54 miasta i gminy. (Pełną listę laureatów znajdziecie Państwo w załączonych materiałach).
Centralnym punktem programu Kongresu Sportowej Polski była jednak debata publiczna pod hasłem „Nie zatrzymujmy się w pół drogi – inwestycje w infrastrukturę sportową i sport jako konieczność cywilizacyjna, a nie fanaberia”. Celem debaty było dokonanie podsumowania tego, co udało się do tej pory zrobić, ale przede wszystkim dyskusja nad przyszłością i warunkami koniecznymi do dalszego rozwoju infrastruktury sportowej w Polsce. Udział w debacie wzięli przedstawiciele administracji publicznej, samorządowy, sportowcy: Maciej Jankiewicz, Doradca Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Dariusz Jaworski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Robert Korzeniowski, Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Remigiusz Ludwig, Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktur Sportowej Ministerstwa Sportu i Turystyki, Jacek Piłatkowski, Naczelnik Wydziału Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki oraz Janusz Samel, Zastępca Dyrektora Biura Sportu i Rekreacji M. St. Warszawy.
Jedno z haseł debaty SPORTOWA POLSKA SIĘ OPŁACA skłoniło debatujących do poważnej refleksji nie tylko nad tematami związanymi z budową obiektów sportowych, pozyskiwaniem środków na konkretne realizacje, ale również nad problemami właściwego zagospodarowania i wykorzystania tych obiektów, wpisania w politykę promocyjną miast i gmin. Szczególnie ważne okazały się głosy Andrzeja Kraśnickiego i Roberta Korzeniowskiego, podkreślające, że naprawdę jeszcze wiele przed nami, a to właśnie nowoczesne i funkcjonalne obiekty sportowe i właściwy system szkolenia i poziom sportu powszechnego to podstawa, dzięki której potem możemy liczyć na sportowe sukcesy i medale olimpijskie.
Maciej Jankiewicz z kolei podkreślał, że bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, z tego, jak bardzo sport się opłaca – to zdrowe społeczeństwo, aktywna młodzież, mniej aktów wandalizmu, mniej chorób cywilizacyjnych itd. To wszystko składa się na potencjał, który osiągamy dzięki inwestycji w sport. Poza tym podkreślał, że rzeczywiście baza sportowa, imprezy sportowo-rekreacyjne stanowią również świetny kapitał promocyjny Polski, który trzeba jedynie umiejętnie wykonać.
Ten optymizm, wiarę w rolę sportu i konieczność dalszej rozbudowy obiektów kontynuowali prelegenci Kongresu, którzy prezentowali uczestnikom spotkania swój sposób na sport, na inwestowanie w niego i na jego dalszą promocję. Prezentacje były poświęcone zarówno strategii inwestycyjnej całego województwa – przykład województwa dolnośląskiego omówił pan Marcin Przychodny, Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Marszałkowskiego, jak poszczególnym miastom czy gminom. Swoimi osiągnięciami i pomysłami na przyszłości podzieliły się Mariola Soczyńska, Kierownik Referatu Sportu Urzędu Miasta Torunia oraz Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Wójt Gminy Lesznowola.
Podczas Kongresu nie pominięto również tematu finansowania obiektów sportowych. O środkach, którymi dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, mówiła pani Naczelnik Kataczyna Biedrzyka-Kaczor z MsiT. Z Kolei o programach operacyjnych w perspektywie 2014-2020 opowiedziała dr Monika Filipiuk, Specjalista ds. funduszy UE.
Poruszono również temat Partnerstwa Publiczno-Prywatnego jako alternatywnej metody finansowania inwestycji sportowych, która zaczyna w końcu zdobywać swoich zwolenników. Podczas debaty o PPP mówił Jacek Piłatkowski z Ministerstwa Gospodarki. O konkretnej realizacji inwestycji basenowej w tej formule – basenach mineralnych w Solcu Zdroju opowiedzieli: Piotr Kalita, Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy Solec-Zdrój, Paweł Patrzałek, Dyrektor Hotelu****Medical SPA Malinowy Zdrój oraz Marek Wrzal, Prezes Zarządu Firmy Berndorf.
Podczas Kongresu do dyspozycji uczestników byli przedstawiciele firm działających w obszarze infrastruktury sportowej. Uczestnicy Kongresu mogli uzyskać bezpłatne porady w sprawach związanych z planowaniem, organizacją i udziałem w przetargach, finansowaniem, projektowaniem, budową i wyposażeniem oraz zarządzaniem obiektami sportowymi i rekreacyjnymi.
źródło: www.sportowapolska.eu