767400287.jpg
05.03.2009

Krosno gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (aktualizacja!)

24 marca br. w Krośnie odbędzie się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczystości uświetnią swoją obecnością  Prezydent RP  Lech Kaczyński i  Prezydent  Węgier   László Sólyom, sprawujący patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

 

Jestem zaszczycony, że Krosno jest gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Nasze kontakty zataczają coraz szersze kręgi i w naturalny sposób wnikają w społeczności lokalne. Z wielkim zainteresowaniem  poznajemy obyczajowość  Węgier, z radością odnajdując w niej podobieństwa,  szczególnie w sferze mentalnej, ekspresyjnej czy konceptualnej. Na fundamencie szukania cech wspólnych i ciekawości dla różnic wzrosła silna relacja, której nie przeszkadza, wydawałoby się nieprzekraczalna bariera językowa – powiedział Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.

 

 

Krosno gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (aktualizacja!) - zdjęcie w treści

 

 

W bogatym programie obchodów znajdują się: wystawy, sympozja, koncerty i projekcje filmów. Podczas uroczystego spotkania oficjalnych delegacji miast Polski i Węgier w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza przewidziane są m.in.: wystąpienia prezydentów obu krajów, wręczenie nagrody „Dęby Przyjaźni” oraz  wykład prof. Andrzeja Borowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - „Początki Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w renesansie”.

 

Prezydenci obu państw wybiorą się na spacer po krośnieńskiej starówce – na kilka minut zajrzą do Bazyliki, przejdą przez Rynek gdzie powitają uczestników „Sztafety Przyjaźni” Sárospatak – Krosno. Potem przejdą ulicą Sienkiewicza do budynku sądu gdzie odsłonią tablicę   upamiętniającą istnienie Bramy Węgierskiej w Krośnie.


Krośnieńskie obchody „Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej zakończy koncert galowy w RCKP „Od Czardasza do Mazura”, wystąpią zespoły: „Zala” z Zalaegerszeg (Węgry) i „Resovia Saltans” (Polska).


Obchody polsko –węgierskiego święta przyjaźni w Krośnie, rozpoczną się już 20 marca. Organizatorzy przygotowali szereg bardzo interesujących imprez towarzyszących.
 

 

 PROGRAM UROCZYSTOŚCI


24 MARCA

godz. 10.45 – 12.30 - Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1.
Uroczyste spotkanie oficjalnych delegacji miast Polski i Węgier z udziałem Prezydentów obu krajów (dla zaproszonych gości) 

11.50 – Przyjazd Panów Prezydentów do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza

W czasie uroczystości przewidziano:
• Przemówienia: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Republiki Węgier Laszló Sólyoma, przekazanie listu gratulacyjnego od Prezydenta RP przedstawicielowi miast węgierskich, których mieszkańcy udzielili pomocy Polakom podczas II wojny światowej
• Wystąpienia Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego oraz Burmistrza partnerskiego miasta Zalaegerszeg Endre Gyimesi
• Wręczenie nagrody „Dęby Przyjaźni”
• Wykład „Początki Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w renesansie” - prof. Borowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

 

O godz. 12.10 Prezydenci obu Państw opuszczają Regionalne Centrum Kultur Pogranicza ( w którym kontynuowany jest program uroczystości do godz.12.30) i przejeżdżają na Starówkę, gdzie przewidziana jest kilkuminutowa wizyta w Bazylice, spacer po Rynku, przywitanie „Sztafety Przyjaźni”  Sárospatak – Krosno. Następnie przechodzą ul. Sienkiewicza pod gmach Sądu.

 

 

godz. 12.25 - 12.40  - ul. Sienkiewicza 12  -   Odsłonięcie przez Prezydenta Węgier i Polski i poświęcenie przez Abp. Józefa Michalika, tablicy upamiętniającej istnienie Bramy Węgierskiej
 

 


godz. 16.00 -  Aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie,  ul. Kazimierza Wielskiego 6 Sympozjum „Znaczenie postaci Pawła z Krosna w rozwoju kultury renesansu Polski i Węgier”

 


godz. 18.00 - Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 - Koncert Galowy „Od Czardasza do Mazura”, wystąpią zespoły: „Zala” z Zalaegerszeg (Węgry) i „Resovia Saltans” (Polska).


 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:


20 -24 MARCA
Przegląd filmów węgierskich (artkino ul. Bieszczadzka)


23 MARCA
godz. 17.00 - Prezentacja książki Grzegorza Łubczyka „Henryk Sławik. Wielki, zapomniany Bohater Trzech Narodów”.
Wystawa „Bogu, Ojczyźnie i Bliźniemu”.
Muzeum Podkarpackie, ul. Piłsudskiego 16


godz.18.00 - Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami „Węgierskie Klimaty” – prelekcja  Bartosza Piziaka
Piwnica PodCieniami, ul. Rynek 5


godz. 18.00 - Koncert muzyki polskiej i węgierskiej „Nuty Przyjaźni” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie i Zalaegerszeg
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1


godz. 20.00 – „Dwa Bratanki” 1000 lat przyjaźni polsko –węgierskiej
- Historia współpracy Polski i Węgier od czasów dynastii Arpadów i Piastów – Grzegorz Łubczyk i Zbigniew Ungeheuer
- Premiera  filmu Grzegorza Łubczyka i TVP „Anioły Karola Malczyka”
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Blich 2


24 MARCA
godz. 11.00 – „Słowa ponad granicami” – poezja węgierska w interpretacji dzieci i młodzieży  
Krośnieńska Biblioteka Publiczna, ul. Wojska Polskiego 41


godz. 20.00 – Projekcja filmu „Niepochowany” – po seansie spotkanie z Janem Nowickim
artKino ul. Bieszczadzka 1
 

WYSTAWY


Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
• Wystawa Współczesnego malarstwa węgierskiego
• Rzeźba i rysunek – Bogdan Biernat
• „Spotkania krośnieńsko – węgierskie” – wystawa fotografii dokumentującej współpracę
• „Artystyczne konfrontacje Krosno – Zalaegerszeg”
- działania plastyczne Otwartej Pracowni RCKP i Koła Plastycznego Zalaegerszeg
- wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego z Krosna i Szkoły Artystycznej z Zalaegerszeg
 

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Blich 2
Plakat – Krzysztof Ducki


Krośnieńska Biblioteka Publiczna, ul. Wojska Polskiego 41
„Nad Brzegiem Dunaju” – prezentacja literatury węgierskiej ze zbiorów Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

 

***


Święto Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest  co roku organizowane  na przemian przez stronę polską i węgierską. Jego historia rozpoczęła się od wspólnego poparcia, jakiego udzielili idei ustanowienia Prezydent RP Lech Kaczyński oraz Prezydent Republiki Węgierskiej László Sólyom. 23 i 24 marca 2006 roku  obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr na Węgrzech, podczas których doszło do podpisania dokumentu znanego jako Deklaracja z Győr. Wówczas po raz pierwszy obchodzono dzień przyjaźni obu narodów. Do tradycji przyjaźni i współpracy pomiędzy Polakami i Węgrami odwołały się również parlamenty obu państw, ustanawiając w 2007 roku dzień 23 marca - Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczyste obchody święta odbyły się wówczas w  Przemyślu. W 2008 roku oba narody  oficjalnie bratały się ze sobą w węgierskim Debreczynie a w roku 2009, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,  gospodarzem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest Krosno.

 

***


Współpraca Krośnian z Węgrami


Lengyel Magyar - két jó barát... Polak, Węgier dwa bratanki... - w tym dobrze znanym po obu stronach granicy powiedzeniu zawrzeć by można dzieje przyjaźni obu narodów, w których Krosno zaznaczyło również swoją obecność. Partnerstwo Krosna z Węgrami chlubić się może ugruntowaną tradycją, mającą korzenie w dawnych stosunkach handlowych. Trakt Węgierski oraz Szlak Wina to drogi handlowe z Tokaju prowadzące przez Sarospatak, Satoraljaujhely a także przez Krosno – znane ongiś z największego w Polsce składu wina węgierskiego. Węgierskie wina po raz pierwszy na masową skalę spopularyzował w Polsce krośnianin - Wojciech Robert Portius, z pochodzenia Szkot, który w XVII w. był ich jedynym importerem i dostawcą na dwór polskiego króla.


Do tradycji partnerstwa nawiązano na nowo w 1999 r. poprzez podpisanie umowy z położonym przeszło 200 km za Budapesztem,  Zalaegerszeg – uważanym za jedno z najbardziej zielonych i kwitnących węgierskich miast. W latach 2006 – 2007  podobne dokumenty zostały podpisane kolejno z Satoraljaujhely - ośrodkiem turystyki i sportów zimowych oraz z Sarospatak – dawnym średniowiecznym miastem, a dziś  popularnym kąpieliskiem termalnym. Również w 2006 r. miastem współpracującym z Krosnem stał się Tokaj, słynący z wyrobu przednich tokajskich win deserowych.


Krośnieńsko - węgierska współpraca koncentruje się głównie na płaszczyznach: kulturalnej, turystycznej, sportowej oraz samorządowej wymianie doświadczeń.  Najważniejsze przedsięwzięcia realizowane wspólnie:

 

  •  Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty”, połączony z festiwalem wina węgierskiego im. Wojciecha Roberta Portiusa (Krosno, od 2003)
  • wystawy: prezentacje Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” (Zalaegerszeg, od 2001), wystawa rzeźby krośnianina Macieja Syrka (Budapeszt, Zalaegerszeg, 2004), pierwsza w Polsce wystawa twórczości Jánosa Németha , rzeźbiarza-ceramika z Zalaegerszeg (Krosno, 2005)
  • przejazdy pociągów retro Portius Eksperss z Tokaju do Krosna i z Krosna do Sarospatak  zorganizowane przez Stowarzyszenie Portius oraz urzędy miast (2006, 2007)
  • odsłonięcie pamiątkowych tablic: Bálinta Ballassi (zamek Kamieniec k. Krosna, 2003), Wojciecha Roberta Portiusa w Tokaju (2007) i Jánosa Nemetha w Krośnie (2009)
  • wspólne publikacje m.in.: dwujęzyczny wybór wierszy krośnieńskich poetów współczesnych Złoto aszú (2003), wybory poezji Bálinta Ballassi (2003, 2004), almanachy Polonijnych Spotkań Literacko-Artystycznych (2002 - 2007), wydawnictwa promocyjne miast partnerskich, prezentacje biblioteczne,
  • występy zespołów tanecznych, koncerty zespołów muzycznych, rozgrywki sportowe,
  • wymiana doświadczeń i współpraca samorządów, policji oraz straży pożarnej


***


Brama Węgierska

Początki bramy Węgierskiej, określanej w źródłach miejskich również terminem porta Superior sięgają przełomu XIV i XV wieku, czyli okresu kiedy ostatecznie zakończono prace związane z budową pełnego obwodu muru obronnego Krosna. Pierwsze informacje źródłowe, które wprost wymieniają bramę Wyższą, wyposażoną w most zwodzony, pochodzą dopiero z roku 1474. Nazwa bramy wywodzi się od ulicy Węgierskiej – głównego traktu komunikacyjnego, który z krośnieńskiego Rynku, przez bramę Węgierską i przedmieście Wyższe (suburbium Superior) prowadził na Duklę i Węgry.
Bramy w miastach średniowiecznych posiadały wyjątkowe znaczenie w obwodzie warownym, zarówno funkcjonalno-militarne, jak i ideowe. Pełniąc rolę wjazdu do miasta musiały jednocześnie zapewniać jego należytą obronę. Dominującym typem architektonicznym dawnych bram miejskich w Polsce była prostokątna, przejazdowa wieża zwykle wysunięta przed mur obronny, zaopatrzona w most zwodzony. Można przypuszczać, iż takim właśnie typem architektonicznym była również brama Węgierska w Krośnie Źródłem, które pozwala tak właśnie rekonstruować tę budowlę,  jest widok w dziele G. Brauna Civitates orbis terrarum z początku XVII wieku.
Z lustracji krośnieńskich murów miejskich, przeprowadzonej w roku 1658, wynika że brama Węgierska była potężną budowlą z podwójnymi wrotami i wieżą z bali dębowych. Z bramy, na której widniała inskrypcja Hic pax (dosłownie: tutaj pokój) wychodziło się przez most zwodzony liczący 6 łokci długości i tyleż szerokości. Przed bramą znajdowało się sklepione umocnienie, czyli przedbramie. W sąsiedztwie stał dom strażnika bramnego określanego jako porte Hungaricalis custos, zaś tuż obok (w kierunku zachodnim) znajdowała się zbrojownia miejska.
Ostatnie informacje, które wymieniają jeszcze bramę Węgierską w Krośnie pochodzą z 1761 roku. Od 1762 r. rozpoczął się proces burzenia murów obronnych, który spowodował bezpowrotne zniszczenie tego tak ważnego elementu dawnych fortyfikacji miasta.
W czasie prac ziemnych, prowadzonych w roku 1993 wzdłuż wschodniej elewacji gmachu Sądu, natrafiono na odcinek potężnego kamiennego muru, który według wszelkiego prawdopodobieństwa może być pozostałością ławy fundamentowej zachodniej ściany bramy Węgierskiej. (oprac. Piotr Łopatkiewicz)
 


 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie