W ramach kampanii społecznej pod hasłem „Krosno dla Transplantacji” 5 kwietnia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyło się Sympozjum Transplantologiczne.
Wśród zaproszonych gości była m.in. Małgorzata Chomycz Wojewoda Podkarpacki
Najważniejszy wątek sympozjum – transplantacja – został przybliżony uczestnikom spotkania z aspektu medycznego, a także osobistego – a to za sprawą pacjentek po transplantacji, które opowiedziały, jak to jest nosić w sobie tak ogromną tajemnicę – część czyjegoś istnienia. Lekarze przekonywali do zdrowego trybu życia czyli właściwego odżywiania, aktywności fizycznej i regularnego wykonywania badań profilaktycznych szczególnie w kierunku chorób nerek i serca. Słuchacze za sprawą prelegentów mogli spojrzeć na temat przeszczepień również z aspektu etyczno – religijnego i medialnego.
Program sympozjum został urozmaicony występami artystycznymi młodzieży krośnieńskich szkół.
Sympozjum było podsumowaniem całej kampanii, której zalążek miał miejsce podczas kampanii organizowanej w Brzozowie pod nazwą „Przeszczep nadziei – Transplantacja w edukacji”.
Celem wszystkich podjętych działań w prowadzonych w ramach powyższej akcji było zwiększenie ilości pobieranych narządów i tkanek do transplantacji, zwłaszcza tu w naszym regionie, na Podkarpaciu. Jednak by ten cel osiągnąć należy informować ludzi, edukować społeczeństwo, trafiać głównie do młodego pokolenia.
Na sympozjum młodzież krośnieńska rozdawała Oświadczenia Woli
Duże społeczne zainteresowanie tematyką transplantologiczną stało się inspiracją do podjęcia kolejnych działań. W siedzibie Urzędu Miasta Krosna nabyć można Oświadczenia Woli wraz z ulotką informującą o znaczeniu podpisania i posiadania takiego dokumentu.
Honorowy patronat nad powyższą inicjatywą objął Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. ndzw. dr hab. Janusz Gruchała.
Opracowała Barbara Szarłowicz