Podczas tegorocznych Dni Krosna w niedzielę 16 czerwca na dziedzińcu PWSZ i na głównej płycie Rynku w prezentowały się 24 organizacje pozarządowe.
Miasteczko Bezpieczeństwa
Na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego zorganizowano „strefę bezpieczeństwa”. Prezentowały się tam następujące stowarzyszenia: Automobilklub Małopolski Krosno, Ochotnicza Straż Pożarna Białobrzegi, Bieszczadzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. OSP zaprezentowało nowy wóz strażacki natomiast BWOPR łódź ratunkową. Automobilklub Małopolski Krosno przy współudziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie udostępnili mieszkańcom symulator zderzenia czołowego. Mieszkańcy miasta osobiście mogli poczuć co dzieje się z człowiekiem podczas wypadku komunikacyjnego.
Kawiarenka NGO
Na płycie Rynku zorganizowano punkt prowadzony przez: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie, Aktywny Klub Emerytów i Rencistów Dzielnicy Polanka oraz Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne. Równocześnie obok kawiarenki, PSOUU prezentowało piękne rękodzieła wykonane przez uczestników działających przy stowarzyszeniu.
Stoiska organizacji
W namiotach na płycie Rynku prezentowały się następujące stowarzyszenia:
1) Polski Czerwony Krzyż przygotowało zabezpieczenie przedmedyczne dla mieszkańców przebywających na Rynku. Jednocześnie była możliwość skorzystania z darmowej nauki pierwszej pomocy. Młodzi ratownicy pokazywali jak należy wykonać masaż serca czy sztuczne oddychanie. Wielu mieszkańców skorzystało z tej możliwości.
2) Towarzystwo Przyjaciół Dzieci prowadziło punkt informacyjny o Centrum Inicjatyw Młodzieżowych oraz o akcji kolonijnej 2013. Zorganizowano również punkt malowania twarzy dzieci oraz zaplatania afrykańskich warkoczyków.
3) Krośnieński Uniwersytet III Wieku przedstawiło szeroką działalność stowarzyszenia.
5) Fundacja „Razem z psem” przedstawił działalność fundacji oraz przybliżył zalety stosowania kynoterapii i dogoterapii. Prezentowała również pieski, które pracują z człowiekiem podczas zajęć z dogoterapii.
6) Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zorganizowało kiermasz wydawnictw dotyczących Krosna wydanych przez SMZK.
7) Krośnieńskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt przeprowadziło zbiórkę publiczną oraz zachęcało do adopcji zwierząt.
8) Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży „Dysonans” zaprezentowało piękne kostiumy i stroje, które są wykorzystywane podczas występów. Dzieci miały możliwość przymierzenia tych strojów i zrobienia sobie w nich zdjęć. Równocześnie zachęcali dzieci i młodzież do zaangażowania się w kilka formacji tanecznych, które stowarzyszenie prowadzi.
9) Fundacja dla sztuki zorganizowała konkurs plastyczny z nagrodami dla dzieci ze szkoły podstawowej „Artystyczne Podcienia”. Chętnych było bardzo dużo. Dzieci były bardzo zadowolone mogąc malować na sztalugach jak „dorośli artyści.”
10) Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów przedstawiło działalność stowarzyszenia, zaprezentowało profesjonalny sprzęt oraz zaproponowało najbardziej popularne trasy rowerowe w okolicach Krosna. Kilkunastu cyklistów w jednakowych, żółtych koszulkach zjawiło się na płycie rynku i prezentowało posiadany sprzęt rowerowy. Był to imponujący widok.
11) Krośnieński Klub Szachowy „Urania” zorganizowało Mistrzostwa Krosna w grze błyskawicznej oraz zaprezentowało Symultanę warcabową z mistrzem Polski Jakubem Gazdą.
Na scenie zaprezentowałysię:
1) Zespół Wokalny Stowarzyszenia Kultury Dzieci i Młodzieży „Dysonans”
2) Uczniowski Klub Sportowy „Junak” przy Środowiskowym Hufcu Pracy wraz
z Krośnieńskim Klubem „Kyokushin Karate”
3) Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne
4) Stowarzyszenie Tańca „Fragolin”
5) Aktywny Klub Emerytów i Rencistów Dzielnicy Polanka
6) Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
7) Krośnieński Klub Szachowy „Urania”
SPORT TO ZDROWIE
Klub Tenisa Ziemnego Return Krosno zorganizował turniej tenisa ziemnego na kortach sportowych przy ul. Bursaki.
II KrosnoGra
W tym roku w organizację drugiej edycji „KrosnoGry” włączyło się aktywnie osiem krośnieńskich organizacji pozarządowych. Pod swoją opiekę wzięli siedem przystanków gry rozlokowanych na terenie kompleksu staromiejskiego.
1) Punkt I - Towarzystwo do Walki z Kalectwem przygotowało konkurencje chodzenia na szczudłach i gry w kręgle na wózku inwalidzkim.
2) Punkt II - Aktywny Klub Emerytów i Rencistów Dzielnicy Polanka przygotował konkurs zielarski. należało rozpoznać za najpopularniejsze zioła lecznicze.
3) Punkt III - Stowarzyszenie Amazonek oraz Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum przygotowali punkt robienia papierowych żonkili z bibuły.
4) Punkt IV - Polski Związek Niewidomych przygotował pięknie przyozdobiony tor przeszkód, który należało pokonać z zawiązanymi oczami.
5) Punkt V - Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotował egzamin teoretyczny z bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz praktyczny, czyli rzut bojką ratowniczą do celu.
6) Punkt VI - Automobil Małopolski Krosno przygotował tor przeszkód, który należało pokonać korzystając z Alkogogli, które zniekształcają obraz i wywołują, wrażenie znajdowania się pod wpływem alkoholu.
7) Punkt VII - Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Niski” przygotowała test wiedzy o atrakcjach turystycznych.
Udział organizacji pozarządowych z terenu Miasta Krosna okazał się niebywałym sukcesem. Mieszkańcy chętnie odwiedzali stoiska organizacji i z zainteresowaniem słuchali o ich działalności. Dużo widzów oglądało występy zarówno młodych jak i starszych artystów. Duża aktywność i zaangażowanie organizacji sprawiło, że impreza była bardzo udana i przyciągnęła na rynek wielu mieszkańców.
Zobacz galerię zdjęć: