Śmieszne, zabawne i zaskakujące dzieła kilkunastu najwybitniejszych artystów szkła podziwiać będzie można podczas I Europejskiego Festiwalu Szkła, który rusza w najbliższy poniedziałek we Wrocławiu. W styczniu festiwal przeniesie się do krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła, które jest partnerem projektu. Uczestnictwo w nim to kolejny etap współpracy CDS z najważniejszymi polskimi instytucjami działającymi w obszarze szklanej twórczości.
„Źródło przejrzystości” – praca autorstwa rumuńskiego artysty Alexandru Ghildusa,
jednego z twórców prezentowanych na I Europejskim Festiwalu Szkła (fot. materiały prasowe)
I edycja Europejskiego Festiwalu Szkła rusza 15 października we Wrocławiu. Jest on organizowany przez Galerię BB oraz Fundację Fly with Art w ścisłej współpracy z kilkoma innymi instytucjami, m.in. z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Na festiwal składają się różnorodne inicjatywy, przede wszystkim wystawy i warsztaty promujące szklaną twórczość. Impreza ma mieć charakter cykliczny i stanowić odpowiednik podobnych wydarzeń organizowanych zagranicą od wielu lat. Europejski Festiwal Szkła jest wielką szansą dla polskiej sztuki szkła, żeby wreszcie znalazła się w Europie – podkreśla prof. Kazimierz Pawlak.
Ekspozycja będzie prezentowana do 17 listopada 2012 r. na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Takie umiejscowienie wystawy wpisuje się w coraz popularniejszy trend zagospodarowywania przestrzeni publicznej na cele działalności artystycznej.
zobaczyć będzie można w Krośnie w kwietniu 2013 r. (fot. materiały prasowe)
Współpraca z artystami szkła oraz instytucjami zajmującymi się prezentacją i promocją szkła artystycznego jest jednym z naszych priorytetów. Dzięki niej latem nasi turyści mogli zapoznać się z dzieła twórców z tzw. kręgu wrocławskiego. Początkiem 2013 r. zaprezentujemy prace wybitnych artystów europejskich, a następnie prof. Pawlaka. To szklana sztuka z najwyższej światowej półki – zaznacza Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.
Wystawa „Fun, Joke, Surprise” prezentowana będzie w CDS od 10 stycznia do końca marca 2013 r. Dzieła prof. Pawlaka zobaczyć będzie można w Krośnie w kwietniu przyszłego roku.