1594965285.jpg
14.02.2012

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku

Rok 2011 był dla Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej kolejnym rokiem intensywnych działań na rzecz promocji książki i czytelnictwa. Biblioteka utrzymała wysokie wskaźniki czytelnictwa i zapewniła mieszkańcom miasta i regionu dostęp do nowości wydawniczych - książek, czasopism, wydawnictw multimedialnych oraz Internetu na poziomie znacznie przekraczając średnie ogólnopolskie.

 


Mieszkańcy Krosna i powiatu krośnieńskiego korzystali z oferty Biblioteki Głównej, w tym Wypożyczalni, Czytelni, Oddziału dla Dzieci, Działu Informacyjno-Regionalnego i Czytelni Internetowej przy ul. Wojska Polskiego 41 oraz siedmiu filii zlokalizowanych na terenie miasta. Na koniec roku użytkownicy mieli do dyspozycji księgozbiór liczący 265 970  woluminów /z czego blisko 13 tys. to nowości zakupione w 2011 r./, prawie 50 tys. jednostek zbiorów specjalnych, 2450 wol. czasopism oprawnych oraz 150 tytułów czasopism bieżących.

 

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku - zdjęcie w treści

 

 


Wskaźnik zakupu nowości w przeliczaniu na 100 mieszkańców wyniósł w ubiegłym roku 26,8 wol. i jest jednym z najwyższych w skali kraju. Było to możliwe dzięki wysokiej dotacji samorządowej i środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kultury przeznaczonym na zakup zbiorów. Jest to istotny czynnik decydujący o satysfakcji i zadowoleniu osób korzystających ze zbiorów, jak również wpływający na liczbę aktywnych czytelników.

 

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku - zdjęcie w treści  nr 1

 


W ubiegłym roku KBP zarejestrowała 17 688 stałych czytelników /37,3 w przeliczeniu na 100 mieszkańców, średnia dla Polski to 17/, którzy odwiedzili wypożyczalnie 132 191 razy i wypożyczyli na zewnątrz 334 487 jednostek inwentarzowych. Z oferty czytelni skorzystało 43 826 osoby, korzystając na miejscu z 113 697 tytułów wydawnictw zwartych i ciągłych, a ponad 10 tys. osób ze stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu.

 

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku - zdjęcie w treści  nr 2

 

 


W 1145 zrealizowanych  imprezach uczestniczyło 17 202 osób.
Średnio dziennie KBP była odwiedzana przez blisko 700 osób, którym udostępniano ponad 1700 jednostek zbiorów i udzielano ponad 200 informacji.


Krośnieńska Biblioteka od wielu lat aktywnie dąży do stworzenia mieszkańcom miasta i regionu optymalnych warunków do wykorzystywania nowoczesnych technologii w oferowanych usługach. Środki pozyskane z Programu Fundacji Orange w całości pokryły koszty dostępu do Internetu. Na koniec 2011 wszystkie działy Biblioteki Głównej oraz cztery filie udostępniały zbiory systemie SOWA/MARC21 przy użyciu jednej karty, a użytkownicy mieli możliwość rezerwowania, zamawiania i prolongowania książek za pośrednictwem Internetu.  Równocześnie kontynuowano prace związane ze zwiększaniem zasobów Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej – www.kbc.krosno.pl,  liczącej ponad 2400 publikacji.


W 2011 r. osoby w każdym wieku mogły skorzystać ze zróżnicowanej oferty kulturalno-edukacyjnej, uczestnicząc m.in. w spotkaniach autorskich, konkursach, wystawach, zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, grach i zabawach edukacyjnych.

 

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku - zdjęcie w treści  nr 3

 

 


W ramach dwóch projektów współfinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu „Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4 – Literatura”, Biblioteka zorganizowała spotkania  m.in. z Małgorzatą Niezabitowską, Justyną Bargielską, Michałem Jagiełłą, Tomaszem Różyckim, Markiem Krajewskim, Piotrem Sommerem, Jarosławem Kretem, Marcinem Mellerem i Anną Dziewit-Meller, Andrzejem Pilipiukiem, natomiast dzieci i młodzież uczestniczyły w Festiwalu Literatury Dziecięcej z udziałem Barbary Gawryluk, Beaty Kołodziej, Małgorzaty Flis, Małgorzaty Iwanowicz i Michała Rusinka oraz pikniku literackim pod hasłem „Czytanie się liczy”, a także spotkaniach z Grzegorzem Kasdepke, Krzysztofem Petkiem, Beatą Ostrowicką.

 

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku - zdjęcie w treści  nr 4

 


Biblioteka realizowała również działania w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W Oddziale dla Dzieci i wszystkich filiach odbywały się zajęcia z dziećmi, w którym towarzyszyło głośne czytanie. Ponadto w Filii nr 4 odbył się cykl lekcji multimedialnych w ramach Programu Nauczania Wartości Fundacji ABC XXI. Cyklicznie realizowano również zajęcia z udziałem przedszkolaków. W grudniu miał miejsce finał XII Krośnieńskiego Konkursu Literackiego pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego. KBP kontynuowała również działania na rzecz promocji sztuki. W ramach cyklu „Środy Artystyczne”, w każdą drugą środę miesiąca odbywały się wernisaże malarstwa, rzeźby, fotografii. Biblioteka włączyła także się w obchody Roku Miłosza. Wspólnie z krośnieńskim oddziałem SBP zrealizowano projekt pn. „Miłosz – poeta wciąż odkrywany”.    Specjalna ofertę Biblioteka skierowała do osób starszych i niepełnosprawnych, oferując m.in. zbiory multimedialne, w tym „książkę mówioną”, specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie dla niewidomych oraz organizując warsztaty komputerowe.

 

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w 2011 roku - zdjęcie w treści  nr 5

 


Systematycznie przez cały 2011 rok w KBP odbywały się spotkania członków klubów – Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Miłośników Filmu, Klubu Podróżnika, Literackiego Forum Dyskusyjnego oraz Klubu Fantastyki Elizjum, a w ramach tych spotkań dyskusje poświęcone literaturze, filmom, podróżom, zagadnieniom społecznym.
Promocja poszczególnych działań i zasobów odbywała się za pomocą systematycznie aktualizowanego serwisu internetowego – www.kbp.krosno.pl, publikacji w lokalnych i regionalnych mediach, poprzez plakaty, afisze i zaproszenia. W 2011 r. ukazało się blisko sto artykułów na temat prowadzonej przez KBP działalności.


Krośnieńska Biblioteka starała się dostosowywać swoją ofertę – zarówno pod względem gromadzonych zbiorów jak i proponowanych imprez o charakterze kulturalno-edukacyjnym – do osób w różnym wieku i wykształceniu. Wszystkie proponowane działania stanowią odpowiedź na potrzeby edukacyjne, informacyjne i rozrywkowe rzeczywistych i potencjalnych użytkowników.

Informacja przygotowana  na podstawie rocznego sprawozdania z działalności KBP za 2011 rok







 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie