Krośnieńska Biblioteka Publiczna po raz kolejny doceniona Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie została laureatem specjalnego wyróżnienia za utrzymywanie od wielu lat wysokiego poziomu i różnorodność działań promujących czytelnictwo w ogólnopolskim konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010. Konkurs ma za zadanie wyróżniać „najlepsze praktyki biblioteczne” służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiające do nich dostęp.
Krośnieńska Biblioteka była laureatem I edycji konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa w 2008 roku. Otrzymane w tym roku wyróżnienie specjalne przyznawane jest bibliotekom - laureatom poprzednich edycji, których zakres i poziom prowadzonych działań na rzecz promocji czytelnictwa wyróżnia się w skali kraju na tle innych tego typu instytucji.
Krośnieńska Biblioteka Publiczna jest jedną z bardziej aktywnych i kreatywnych bibliotek publicznych w regionie i kraju, o czym świadczą m.in. wysokie wskaźniki czytelnictwa - ponad 38 % mieszkańców miasta to użytkownicy KBP - 38,05 czytelników na 100 mieszkańców w 2010 r., liczba wypożyczeń na 100 mieszkańców to 781 wol.; jeden z najwyższych w kraju wskaźników zakupu książek - w przeliczeniu na 100 mieszkańców 23,3 wol. w 2010 r.
Na koniec 2010 roku KBP posiadała 258 tys. woluminów książek, 155 tytułów czasopism bieżących, 48,2 tys. jednostek zbiorów specjalnych, 18.082 czytelników w wypożyczalniach. W 1.937 różnego typu imprezach uczestniczyło 16.024 osoby.
Warsztaty czerpania papieru
KBP podejmuje inicjatywy służące popularyzacji wiedzy z różnych dziedzin organizując konkursy, wystawy, sesje, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne dla dzieci, w tym również o charakterze międzynarodowym. Szereg z nich odbywa się we współpracy z przedszkolami, szkołami, instytucjami finansowymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi. Wszystkie działania ukierunkowane są przede wszystkim na promocje książki i czytelnictwa. W ubiegłym roku mieszkańcy Krosna mieli okazję spotkać się m.in. w z Adamem Zagajewskim, Magdaleną Tulli, Sylwią Chutnik, Tadeuszem Dąbrowskim, Jackiem Gutorowem, Izabelą Sową, Grażyną Bąkiewicz. Młodzi mieszkańcy Krosna uczestniczyli w warsztatach czerpania papieru i licznych spotkaniach autorskich.
Biblioteka jest otwarta na nowe inicjatywy i obok podstawowych zadań statutowych jak udostępnianie zbiorów i informowanie, stara się ciągle różnicować i wzbogacać ofertę kulturalno-edukacyjną.
Otrzymywane w ostatnich latach nagrody i wyróżnienia stanowią również istotny element zachęcający do wdrażania nowych pomysłów i podejmowania prób dotarcia do coraz szerszych kręgów odbiorców.
Monika Machowicz