Życie minęło szybko jakby otworzyć i zamknąć drzwi – mówi Pan Stanisław Lenart stuletni mieszkaniec Krosna, który właśnie obchodzi urodziny. Dostojny jubilat cieszy się dobrym zdrowiem, jeszcze do ubiegłego roku prowadził samochód – ale koty omijałem – żartuje. Z okazji urodzin, z życzeniami, Pana Stanisława odwiedził Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, przedstawiciele ZUS i liczna rodzina.
Znamy się z Panem Lenartem ze spotkań, które organizujemy 1 września w Dniu Weterana. Cieszę się, że zawsze widzę go w dobrej formie, w dobrym zdrowiu, optymistycznie patrzącego na świat. Pan Stanisław całe życie ciężko pracował, najlepsze lata życia zabrała mu wojna, a mimo to nie opuszcza go poczucie humoru, z podziwem patrzę na taką postawę – powiedział Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.
Pan Stanisław Lenart urodził się 2 października w Komborni. Pracował od 17 roku życia w tartaku w Jabłonicy Polskiej, a później w Korczynie. W latach 1938-39 pracował przy budowie krośnieńskiego lotniska. We wrześniu 1939 roku zostałem zmobilizowany do 22 pułku artylerii do Przemyśla. W Przemyślu otrzymałem umundurowanie wojskowe i uzbrojenie i pod dowództwem Kap. Morawskiego brałem udział w walkach z Niemcami w miejscowościach: Sambor, Drohobycz, Kałuż, Bolechow, Stryj. Pod Stryjem moja jednostka została rozbita. W Kałużu zostaliśmy ponownie sformowani do armii i doszliśmy do Dworna. Tam od naszego dowództwa dostaliśmy rozkaz o złożeniu broni. Z Dworna do Krosna wróciłem na piechotę – wspomina jubilat. Po powrocie Pan Stanisław ponownie pracował przy budowie krośnieńskiego lotniska, a później aż do przejścia na rentę w 1976 roku pracował w branży budowlanej. Pan Lenart udzielał się również społecznie m.in. przy budowie Domu Ludowego, elektryfikacji wsi Kombornia i budowie dróg lokalnych. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Budowy Dróg.
Ożenił się w 1945 roku. Żona – Felicja zmarła w 1990 roku. Jubilatem opiekuje się rodzina. Ma trzy córki: Stefanię, Janinę i Krystynę, pięcioro wnucząt i sześcioro prawnucząt.
Pan Stanisław Lenart jest odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za udział w wojnie obronnej w 1939 roku oraz Dyplomem Uznania za obronę ojczyzny.