1869665029.jpg
19.02.2013

Krośnianie i czytelnictwo w 2012 roku

Bogate zbiory książkowe, audiobooki, ponad sto tytułów prasy bieżącej, dostęp do Internetu, spotkania autorskie i klubowe, zróżnicowana oferta edukacyjna dla dzieci – to tylko wybrane propozycje Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, kierowane do mieszkańców Krosna i regionu w 2012 roku, z których mogli korzystać bezpłatnie.

 

 

Podejmowane działania i poszukiwania wciąż nowych rozwiązań w promowaniu czytelnictwa i zachęcaniu do sięgania po książkę w różnej formie sprawiają, że czytelnictwo wśród krośnian znacznie przekracza średnie ogólnopolskie, co pokazują dane za ubiegły rok.    

 

KBP /Biblioteka Główna przy ul. Wojska Polskiego 41, w tym Wypożyczalnia, Czytelnia, Dział Informacyjno-Regionalny, Oddział dla Dzieci i Czytelnia Internetowa oraz siedem filii na terenie miasta/ zarejestrowała w 2012 roku 17 851 stałych czytelników (37,8 w przeliczeniu na 100 mieszkańców; średnia dla Polski to 17), którzy odwiedzili wypożyczalnie 135 955 razy i wypożyczyli na zewnątrz 333 882 jednostek inwentarzowych. Czytelnie odwiedziło 42 935 osób, korzystając na miejscu z 103 716 tytułów wydawnictw zwartych i ciągłych, a 19 200 osób skorzystało ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. W 1123 zrealizowanych imprezach uczestniczyło 15 079 osób.

 

 

Krośnianie i czytelnictwo w 2012 roku - zdjęcie w treści
Hugo-Bader w KBP

 

 

Średnio dziennie KBP była odwiedzana przez blisko 700 osób, którym udostępniano ponad 1600 jednostek zbiorów i udzielano blisko 200 informacji.

 

Na koniec 2012 roku użytkownicy mieli do dyspozycji zbiory liczący 325 064 jednostek, w tym 271 398 woluminów książek i czasopism oprawnych /z czego ponad 10 tys. to nowości zakupione w 2012 r./, prawie 50 tys. jednostek zbiorów specjalnych, ponad 5 tys. dokumentów życia społecznego oraz 150 tytułów czasopism bieżących. Wskaźnik zakupu nowości w przeliczaniu na 100 mieszkańców wyniósł w ubiegłym roku 19,4 wol. Było to możliwe dzięki wysokiej dotacji samorządowej i środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kultury przeznaczonym na zakup zbiorów. Systematyczne zakupy nowości to najistotniejszy czynnik decydujący o satysfakcji i zadowoleniu osób korzystających ze zbiorów, jak również wpływający na liczbę aktywnych czytelników.

 

 

Krośnianie i czytelnictwo w 2012 roku - zdjęcie w treści  nr 1
Krośnieński Mistrz Ortografii

 

 

Krośnieńska Biblioteka od wielu lat aktywnie dąży do stworzenia mieszkańcom miasta i regionu optymalnych warunków do wykorzystywania nowoczesnych technologii w oferowanych usługach – dlatego we wszystkich placówkach KBP można bezpłatnie korzystać z Internetu /środki pozyskane z Programu Fundacji Orange w całości pokryły w 2012 r. koszty dostępu do Internetu/. Obecnie wszystkie działy Biblioteki Głównej oraz filie udostępniają zbiory w systemie SOWA/MARC21 przy użyciu jednej karty, a użytkownicy mają możliwość rezerwowania, zamawiania i prolongowania książek za pośrednictwem Internetu. W ramach Programu „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek”, pozyskano 20 tys. zł na zakup nowego sprzętu komputerowego.

 

Systematycznie powiększane są też zasoby Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowejwww.kbc.krosno.pl, liczące obecnie ponad 3 tys. publikacji, którą w 2012 r. odwiedziło prawie 516 tys. osób, a także dane Krośnieńskiej Bazy Informacji Regionalnej – www.kbir.krosno.pl.

 

W 2012 r. osoby w każdym wieku mogły skorzystać ze zróżnicowanej oferty kulturalno-edukacyjnej, uczestnicząc m.in. w spotkaniach autorskich, konkursach, wystawach, zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, grach i zabawach edukacyjnych. Wspólnie z krośnieńskim oddziałem SBP przy wsparciu finansowym Gminy Krosno zrealizowano dwa projekty – „Strefa Słowa – cykl imprez literackich” oraz „Krosno – miejsce czytania, miejsce działania” /projekt promujący czytelnictwo wśród najmłodszych grup użytkowników/.

 

 

Krośnianie i czytelnictwo w 2012 roku - zdjęcie w treści  nr 2
Przegląd inscenizacji Teatr Pana Andersena

 

 

KBP gościła m.in. reportażystę - Jacka Hugo-Badera, poetkę - Ewę Lipską, muzyka -Jarosława Seredę, twórców liberatury – Katarzynę Bazarnik i Zenona Fajfera, twórcę prozy fantastycznej – Jakuba Ćwieka, prozaika i scenarzystę - Zbigniewa Masternaka, poetkę i prozaiczkę - Annę Janko oraz pisarza i fotografa - Mikołaja Grynberga. Natomiast w ramach XXII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Pogórza odbyło się spotkanie z Jolantą Nowak-Węklarową, Wojciechem Piotrowiczem i Stefanem Jurkowskim.

 

Z kolei najmłodsi mieszkańcy Krosna mieli okazję spotkać się m.in. z Renatą Piątkowską, Joanną Olech, Wiolettą Piasecką, Dariuszem Rekoszem.

 

KBP kontynuowała również działania na rzecz promocji sztuki. W ramach cyklu „Środy Artystyczne” swoje prace /malarstwo, rzeźba, fotografia/ zaprezentowali: Leon J. Chrapko, uczestniczki Otwartej Pracowni w RCKP - Sylwia Guzek, Ewa Longawa, Katarzyna Markowicz i Alicja Styrkosz, Zbigniew Osenkowski, Zdzisław Twardowski, Iwona Szmist, Aneta Leśniak, Stanisław Klimek, natomiastfotografie przyrody można było oglądać na pokonkursowej wystawie przygotowanej wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych pt. „Leśne Fotografie”. Uroczyste wernisaże wszystkich wystaw odbyły się w Saloniku Artystycznym.

 

KBP realizowała również działania w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W Oddziale dla Dzieci i wszystkich filiach odbywały się zajęcia z dziećmi, którym towarzyszyło głośne czytanie. Ponadto w Filii nr 4 odbył się cykl lekcji multimedialnych w ramach Programu Nauczania Wartości Fundacji ABC XXI. Cyklicznie realizowano również zajęcia z udziałem przedszkolaków.  

 

Krośnieńska Biblioteka włączyła się również w działania realizowane w przestrzeni miasta. W dniu 12 września pod hasłem „Przewertuj mnie - książka to dobry wabik”, na rynku miasta odbyła się akcja zainicjowana przez portal krosno24.pl, której głównym celem byłopropagowanie czytelnictwa i zachęcanie mieszkańców do czytania w nietypowych miejscach. Przy udziale KBP na rynku pojawiły się książki, które można było „uwolnić”, a także kiermasz książki za złotówkę.

 

Z okazji Dni Krosna w KBP przeprowadzono konkurs ortograficzny o tytuł „Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2012”, z udziałem mieszkańców miasta i regionu, a uroczysty finał i wręczenie nagród laureatom przez Prezydenta Miasta miał miejsce na krośnieńskim rynku.

 

W grudniu miał miejsce finał XIII Krośnieńskiego Konkursu Literackiego pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego. Biblioteka włączyła także się w obchody Roku Kraszewskiego, organizując konkurs wiedzy i wystawę. Specjalną ofertę Biblioteka skierowała do osób starszych i niepełnosprawnych, oferując m.in. zbiory multimedialne, w tym „książkę mówioną”, specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie dla niewidomych oraz organizując warsztaty komputerowe.

 

Systematycznie przez cały 2012 rok w KBP odbywały się spotkania członków klubów – Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Miłośników Filmu, Klubu Podróżnika, Literackiego Forum Dyskusyjnego oraz Klubu Fantastyki Elizjum, a w ramach tych spotkań dyskusje poświęcone literaturze, filmom, podróżom, zagadnieniom społecznym.

 

 

Krośnianie i czytelnictwo w 2012 roku - zdjęcie w treści  nr 3
Spotkanie z Joanną Olech

 

 

Promocja poszczególnych działań i zasobów odbywała się za pomocą systematycznie aktualizowanego serwisu internetowego – www.kbp.krosno.pl, portalu www.facebook.com/KBPKrosno, publikacji w lokalnych i regionalnych mediach, poprzez plakaty, afisze i zaproszenia. W prasie ukazało się kilkadziesiąt artykułów na temat prowadzonych działań.

 

Krośnieńska Biblioteka starała się dostosowywać swoją ofertę – zarówno pod względem gromadzonych zbiorów jak i proponowanych imprez o charakterze kulturalno-edukacyjnym – do osób w różnym wieku i wykształceniu. Wszystkie proponowane działania stanowią odpowiedź na potrzeby edukacyjne, informacyjne i rozrywkowe rzeczywistych i potencjalnych użytkowników. Potwierdzeniem dla wysokiego poziomu podejmowanych działań są nagrody i wyróżnienia, które Krośnieńska Biblioteka otrzymała w ubiegłym roku.

 

KBP została laureatem Nagrody Głównej i czeku na 10 tys. zł, w ogólnopolskim konkursie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w kategorii samorządowe instytucje kultury za wybitne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, za projekt „Centrum Multimedialne w przestrzeni lokalnej”.

 

Projekt został zaprezentowany m.in. podczas Kongresu Regionów w Świdnicy i I Ogólnopolskiej Giełdy Projektów Multimedialnych w grudniu 2012. KBP była jedną z dwóch bibliotek w Polsce, których działania znalazły się wśród kilkudziesięciu prezentacji.

 

Ponadto specjalne wyróżnienie w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa - z wyrazami uznania za aktywność, zaangażowanie i kreatywność Biblioteki w upowszechnianiu czytelnictwa, działalności edukacyjno-szkoleniowej /konkurs Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich/; specjalną nagrodę jubileuszową w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Tydzień Bibliotek 2012”/nagroda przyznana trzem bibliotekom, „które od wielu lat biorą udział w Konkursie na najlepszy program Tygodnia Bibliotek, zdobywają nagrody i wciąż wykazują się wysokim poziomem realizowanych działań” - KBP dwukrotnie była główna laureatką tej nagrody/; wyróżnienie specjalne w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2010/2011 (2012) /konkurs Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom/, natomiast w lutym 2013 KBP otrzymała jedną z głównych nagród za akcję w roku szkolnym 2011/2012; nagroda dla Dyskusyjnego Klubu Książki za najlepszą działalność w woj. podkarpackim.

 
 
Monika Machowicz
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie