„Kraszewski na nowo odkrywany” pod takim hasłem w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 16 listopada br. odbył się konkurs wiedzy o Józefie Ignacym Kraszewskim.
Konkurs zorganizowano w związku z przypadająca na ten rok 200. rocznicą urodzin pisarza i ustanowieniem przez Sejm RP roku 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Wszyscy uczestnicy konkursu z opiekunami
Czteroosobowe zespoły z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego zaprezentowały się w trzech konkurencjach.
„Sceny z życia Kraszewskiego” – pod takim hasłem uczestnicy mieli za zadanie przedstawić inscenizację słowno-muzyczną opartą na fragmentach biografii i/lub twórczości J. I. Kraszewskiego. Młodzież wcieliła się zarówno w bohaterów z powieści pisarza, jak i samego Kraszewskiego prezentując wybrane rozdziały z jego bogatej biografii.
W konkurencji pod hasłem „Kraszewski – warto czytać?!” – zespoły musiały w dowolnie wybranej formie zaprezentować spot reklamowy promujący twórczość lub wybrany utwór J. I. Kraszewskiego. W formie prezentacji multimedialnych, filmów i inscenizacji młodzież reklamowała m.in. powieści „Ulana”, „Stara baśń”, „Hrabina Cosel”, „Hołota”, „Krzyżacy 1410”.
Uczniowie ZSP nr 1 w Krośnie – laureaci I miejsca w grupie szkół ponadgimnazjalnych
w inscenizacji „Sceny z życia Kraszewskiego”
W ostatnim etapie wszyscy otrzymali do rozwiązania test składający się 15 pytań, w którym należało odpowiedzieć m.in. na pytania: Jaka powieść otwierała cykl „Z dziejów Polski”; Gdzie Kraszewski odbywał karę 3,5 roku twierdzy, po oskarżeniu o współpracę z wywiadem francuskim; Gdzie znajdują się muzea poświęcone Kraszewskiemu.
Uczniowie Gimnazjum w Krościenku Wyżnym – laureaci I miejsca w grupie gimnazjów
Po podsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji jury w składzie: Stanisława Raus – animator kultury (przewodnicząca), Anna Pelc – nauczyciel polonista, Bogusława Bęben – wicedyrektor KBP i Beata Szarek – kierownik Czytelni Głównej KBP przyznało:
w grupie szkół ponadgimnazjalnych: I miejsce uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Krośnie – drużyna w składzie: Paulina Nowacka, Sylwia Czekańska, Mateusz Jastrząb, Radosław Guzy pod opieką Bogusławy Kopczyk, II miejsce zespołowi z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w składzie: Maria Wanat, Anna Roman, Klaudia Wiśniewska, Dawid Przewoźnik pod opieką Agnieszki Lipińskiej, III miejsce drużynie z Liceum Ogólnokształcącego w Dukli w składzie: Natalia Fydryk, Joanna Górecka, Daria Szajna, Natalia Zbiegień pod opieką Andrzeja Szwasta, IV miejsce zajęli uczniowie I LO w Krośnie – zespół w składzie: Aleksandra Kubit, Martyna Piękoś, Michał Janocha, Łukasz Zborowski pod opiek Zofii Barteckiej-Prorok, V miejsce przypadło drużynie z ZSP nr 1 w Krośnie w składzie: Karen Baska, Agnieszka Kędzior, Katarzyna Lorens, Edyta Zima pod opieką Bogusławy Kopczyk.
Uczniowie I LO w Krośnie w reklamie książki „Krzyżacy 1410”
W kategorii gimnazja: I miejsce zajął zespół z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym w składzie: Mikołaj Filar, Łukasz Jurczak, Katarzyna Pelczar i Karolina Pelczar pod opieką Katarzyny Marszałek, II miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum w Odrzykoniu – zespół w składzie: Natalia Hedesz, Weronika Wajda, Ewelina Wąchała, Kinga Solacka pod opieką Katarzyny Nowak, natomiast III zespół z Gimnazjum w Dukli w składzie: Sabina Frączek, Weronika Penar, Sabina Szajna, Kaja Wrzecionko pod opieką Katarzyny Korzec.
Nagrody wręczyła laureatom Dyrektor KBP – Teresa Leśniak i przewodnicząca jury Stanisława Raus, gratulując wszystkim uczestnikom imponującej wiedzy i pomysłowości w prezentowaniu twórczości i biografii Kraszewskiego.
Niełatwo jest zmierzyć się z dorobkiem twórcy, który na swoim koncie ma ponad 200 powieści, ok. 150 nowel i opowiadań, ok. 20 sztuk, setki prac historycznych, kilka tomów relacji z podróży, artykułów, recenzji, listów. Tym bardziej cieszy fakt, że ogłoszony przez Krośnieńską Bibliotekę konkurs spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem ze strony młodych ludzi i nauczycieli.
Konkursem „Kraszewski na nowo odkrywany” KBP rozpoczęła cykl „Wielcy Twórcy Literatury od A do Z”, w którym co roku organizowany będzie konkurs poświęcony wybitnemu postaci – pisarzowi lub poecie – literatury polskiej.