214114805.jpg
22.08.2011

Krajowy System Usług - wsparcie dla istniejących i powstających firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje profesjonalne wsparcie dla nowo powstałych firm jak i dla osób planujących założyć działalność gospodarczą w ramach: Punktów Konsultacyjnych KSU, Ośrodków Krajowej Sieci Innowacji, Funduszy Pożyczkowych i Funduszy Poręczeniowych współpracujących z KSU.

 

 

Punkty Konsultacyjne Krajowego Systemu Usług oferują profesjonalne i bezpłatne porady konsultantów, m. in. :
 

  • jak, krok po kroku, założyć własną firmę, dobierając jej optymalną formę prawną oraz rodzaj opodatkowania
  • co zrobić, aby firma szybciej rosła
  • skąd i w jaki sposób pozyskać środki finansowe na założenie lub rozwój firmy
  • jak pokonywać problemy pojawiające się w bieżącej działalności przedsiębiorstwa
  • jak uzyskać specjalistyczną usługę KSU, np. porady w obszarze transferu technologii.

 

 

Ośrodki Krajowej Sieci Innowacji oferują:
 

  • analizę potrzeb i możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych (opracowanie diagnozy przedsiębiorstwa, analiza SWOT, analiza branży oraz rekomendacje nt. możliwości wdrożenia nowych technologii)
  • obsługę procesu wprowadzania nowych technologii (pozyskanie dostawców, negocjacje i podpisanie umowy, transfer technologii i jej wdrożenie w przedsiębiorstwie).

 


Fundusze Pożyczkowe


Kilkadziesiąt funduszy pożyczkowych działających w ramach KSU świadczy na atrakcyjnych warunkach usługi finansowe dla przedsiębiorców. Ich celem jest m.in. ułatwianie przedsiębiorcom pozyskania środków, niezbędnych do rozwoju firmy bądź jej założenia.

Fundusze pożyczkowe współpracujące z KSU udzielają pożyczek przedsiębiorcom na rozwój firmy lub osobom, które planują założenie działalności gospodarczej. O pożyczki mogą starać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, dla których dostęp do kredytów czy pożyczek z banków na warunkach komercyjnych jest niemożliwy lub utrudniony.

 


Fundusze Poręczeniowe


Kilkadziesiąt funduszy poręczeniowych działających w ramach KSU świadczy na atrakcyjnych warunkach usługi finansowe dla przedsiębiorców. Ich celem jest ułatwianie przedsiębiorcom pozyskania środków, niezbędnych do rozwoju firmy.


Fundusze poręczeniowe współpracujące z KSU oferują poręczenia pożyczek, kredytów oraz – w indywidualnych funduszach - wadiów przetargowych. O poręczenie takie mogą starać się firmy, które ubiegają się o kredyt czy pożyczkę lub zamówienie publiczne, lecz nie posiadają wystarczającego zabezpieczenia własnego takiego zobowiązania.

 


Pilotaże - nowe usługi


Obecnie testowane są  nowe usługi pilotażowe dotyczące optymalizacji kosztów, ochrony środowiska oraz asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

 

Optymalizacja kosztów


Usługa optymalizacji kosztów składa się z dwóch etapów:  Etap I to przeprowadzenie audytu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie oraz opracowanie Strategii Optymalizacji Kosztów Prowadzenia Działalności Gospodarczej.

 

W ramach audytu zarządzania finansami wykonywane są:

  • analiza modelu biznesowego za okres ostatnich 3 lat, tj. analiza przychodów i kosztów, analiza rynku oraz analiza wskaźnikowa,
  • audyt rachunkowy, czyli weryfikacja stosowanych zasad rachunkowości, ocena systemu obiegu dokumentów, weryfikacja systemu rachunkowości, analiza prawidłowości i rzetelności wyceny pozycji bilansowych oraz analiza i ocena istotnych operacji gospodarczych z punktu widzenia poprawnego ujęcia i wykazania dla celów księgowych,
  • audyt podatkowy,
  • audyt prawny, obejmujący analizę stosowanych form zabezpieczenia wierzytelności, sposobu zarządzania wierzytelnościami oraz procedur ich windykacji, jak również analizę zabezpieczeń udzielanych przez przedsiębiorcę (wystawione weksle, udzielone poręczenia, ustanowione hipoteki).

 

Po opracowaniu Strategii Optymalizacji Kosztów Prowadzenia Działalności Gospodarczej, wprowadzany jest Etap II –  czyli wdrożenie rekomendacji optymalizacyjnych wynikających ze Strategii.



Projekt pilotażowy potrwa do końca lutego 2012 r. Jeśli usługa spotka się z zainteresowaniem przedsiębiorców, zostanie włączona do usług systemowych całej sieci KSU.


 

 

Asysta w prowadzeniu działalności


Etap I - diagnoza potrzeb biznesowych – to identyfikacja problemów oraz potrzeb klienta związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, szczególnie w pierwszych 6 miesiącach. Identyfikacja ta polegać będzie na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z klientem, analizy dokumentów oraz wskazaniu metod rozwiązania zdiagnozowanych potrzeb.


Etap II to wsparcie doradcze w zakresie zidentyfikowanych w etapie I potrzeb
, zgodnie z ustaloną ścieżką postępowania.


Po przeprowadzonej diagnozie potrzeb biznesowych, zostanie podpisana umowa z klientem na świadczenie usługi asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej.
 


W ramach realizacji usługi, analizie poddane zostaną następujące obszary działalności firmy:

  •  spełnianie wymogów formalno-prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej (wywiązywanie się z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, w tym składanie dokumentów do ZUS i Urzędu Skarbowego);
  •  marketing przedsiębiorstwa (przygotowanie strategii marketingowej, analizy SWOT, analizy wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych na  pozycję strategiczną firmy itp.);
  • organizacja przedsiębiorstwa (organizacja pracy, zarządzanie czasem, dobór personelu, podział obowiązków i odpowiedzialności itp.);
  • finanse przedsiębiorstwa (opracowanie kosztorysu przedsięwzięcia, zarządzanie kapitałem obrotowym, pozyskiwanie źródeł finansowania, postępowanie w przypadku zagrożenia „zatorem płatniczym”, wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank itd.).

 

 

Ośrodek Krajowego Systemu Usług:

Podkarpacka Izba Gospodarcza
Krosno ul. Lewakowskiego 14
tel.: 13 43 695 90,
fax.: 13 43 234 47

czynne: pn-pt: 08.00-16.00
pig@pigkrosno.pl
www.pigkrosno.pl

 

 
Szczegółowe informacje dotyczczące KSU

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie