166007630.jpg
05.08.2015

Konurs na Najlepszą Nalewkę Galicji 2015

Po raz kolejny Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych z Krosna zaprasza do udziału w konkursie na Najlepszą Nalewkę Galicji 2015, który rozstrzygnięty zostanie w trakcie organizowanego corocznie w Krośnie Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty" który w tym roku odbędzie się w dn. 21 -23 sierpnia.

 
 

Unia Przedsiębiorczych od kilkunastu lat organizuje wspólnie z władzami miasta spotkania przy stołach wielkanocnym i wigilijnym, zajmuje się organizacją paczek świątecznych dla potrzebujących oraz realizuje wiele działań promujących region krośnieński oraz postaci związane z Krosnem. 

W tym roku po raz kolejny Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych w ramach międzynarodowej imprezy Karpackie Klimaty organizuje Zakątek Rozmaitości Galicyjskich, w trakcie którego m.in organizowany jest konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicji oraz Galicyjskie Spotkanie z nalewką Myśliwską. W ubiegłym roku tytuł Najlepszej Nalewki Galicji zdobyła „Nalewka malinowa – Smocza Krew” Pana Czesława Maszczyka z Piotrkowa Trybunalskiego.

 
 
Konurs na Najlepszą Nalewkę Galicji 2015 - zdjęcie w treści
 

 

„Kraje południowe mają swoje wina oraz tradycję winiarską. Kraje północy mają piwa, miody oraz inne regionalne trunki. Ewenementem w tym krajobrazie kulinarnym jest wyłącznie polska dojrzewająca w dworskich piwnicach tradycyjna nalewka.

 

Nalewka nigdy nie służyła do upijania się tak jak to bywało z miodami, piwem i gorzałką. Pieczę nad piwniczką z nalewkami na polskim dworze sprawowała klucznica (była to przeważnie niezamężna członkini rodu). Ona ściśle reglamentowała ten szlachetny trunek, w zależności od chorób oraz innych dolegliwości zdrowotnych trapiących mieszkańców i gości dworu. Nalewkarstwo wywodzi się z tradycyjnej medycyny słowiańskiej. Niestety wraz z ekspansją chrześcijaństwa wiedźmy, zielarki i szeptuchy spłonęły na stosach. Duża część ich wiedzy na temat leczniczych właściwości ziół, korzeni, owoców i przypraw zachowała się w tradycyjnej kuchni myśliwskiej i dworskiej w postaci sporządzanych z wszystkiego co było dostępne w ogrodzie, na łąkach i w kniei, magicznych napojów będących panaceum na wszelkie dolegliwości, bóle, zmęczenie … Apogeum nalewkarstwa nastąpiło w „Złotym Wieku” w czasie największego rozkwitu Rzeczypospolitej” - mówi Tadeusz Gajewski przewodniczący kapituły konkursowej. 

 
 

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 19 sierpnia 2015. Zgłoszeń dokonywać można drogą mailową konkurs@unia.org.pl. Regulamin i karta zgłoszenia dostępna są tutaj.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie