Polska, jako państwo należące do Unii Europejskiej, zaimplementowała do swojego prawa wytyczne Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), wyznaczającej wszystkim krajom członkowskim jednolite zasady zrównoważonego gospodarowania wodami. Konsekwentne wdrażanie RDW w Polsce powinno pozwolić na osiągnięcie do 2015 r. dobrego stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Aby osiągnąć ten cel, należy dobrze zaplanować działania zmierzające do poprawy stanu środowiska wodnego. Zgodnie z art.113 ustawy Prawo wodne, do najważniejszych narzędzi polskiej polityki wodnej zalicza się Plany gospodarowania wodami dla obszarów dorzeczy (PGW).
Opracowane podczas I cyklu planistycznego dokumenty zostały skonsultowane na szeroką skalę ze społeczeństwem. W rezultacie, dzięki udziałowi społecznemu, wypracowano ostateczną wersję planów gospodarowania wodami dla obszarów dorzeczy, które po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów, uzyskały moc prawną. Realizowanie przewidzianych w nich działań ma przybliżać Polskę do osiągnięcia głównego celu RDW – dobrego stanu wód.
Aby działania przebiegały zgodnie z zamierzeniami, dokumenty planistyczne powinny być weryfikowane i uaktualniane. Dlatego zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, Polska rozpoczęła już prace nad ich aktualizacją. Pierwszym etapem tego procesu jest opracowanie nowego harmonogramu i programu prac. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, opracowujący powyższe dokumenty planistyczne w porozumieniu z ministrem właściwym ds. gospodarki wodnej oraz ministrem właściwym ds. środowiska, zobowiązany jest do zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa w kształtowaniu ostatecznej wersji dokumentów.
Przez 6 miesięcy, od 1 września 2011 r. do 29 lutego 2012 r., każdy zainteresowany może wnosić uwagi i opinie do następujących dokumentów:
- "Harmonogram i program prac związanych z aktualizacją planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy"
- "Przegląd istotnych problemów gospodarki wodnej dla obszarów dorzeczy"
Na poziomie krajowym, koordynacją działań związanych z wdrażaniem RDW w Polsce zajmuje się Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW). Na poziomie regionalnym, działania te prowadzą regionalne zarządy gospodarki wodnej (RZGW). Dlatego projekty ww. dokumentów, które obecnie poddajemy konsultacjom ze społeczeństwem są dostępne do wglądu w siedzibach i na stronach internetowych KZGW oraz wszystkich RZGW. Na podstawie zgłoszonych przez Państwa uwag, do konsultowanego harmonogramu prac i przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej zostaną wprowadzone korekty.
Liczymy, że Państwa zainteresowanie i wkład w proces wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce, będzie owocny i przyniesie wymierne efekty dla całego społeczeństwa.
Zapraszamy do składania opinii i uwag, które mogłyby pomóc w opracowaniu aktualizacji pocztą tradycyjną na adres:
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 22
31-109 Kraków
lub drogą elektroniczną: konsultacje@krakow.rzgw.gov.pl
Zadanie to może ułatwić Państwu specjalnie przygotowany Formularz składania uwag.
Więcej informacji dotyczących gospodarowania wodami w Polsce oraz konsultowanych dokumentów można znaleźć na następujących stronach internetowych:
- Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej: www.kzgw.gov.pl
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie: www.krakow.rzgw.gov.pl
- Strona internetowa poświęcona Ramowej Dyrektywie Wodnej: www.rdw.org.pl/