1890095976.jpg
24.10.2013

Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim w Krośnieńskiej Bibliotece

„Śladami Tuwima i Gałczyńskiego” – pod takim hasłem 24 października br. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się konkurs poświęcony życiu i twórczości Juliana Tuwima i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

 
 
 
 

W grudniu tego roku mija 60. rocznica śmierci  poetów. Konkurs był okazją do  przypomnienia biografii i dorobku obydwu twórców i podkreślenia obchodzonego w całej Polsce Roku Tuwima.  

 
 
 
Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści
Publiczność i uczestnicy konkursu
 
 
 
 

Dziesięć czteroosobowych zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego zaprezentowało się w trzech konkurencjach.

 

Pod hasłem „Tuwim dzieciom” drużyny przygotowały inscenizacje oparte na wybranych utworach poety, które skierowane były do dzieci w wieku 5-8 lat. Najczęściej uczestnicy prezentowali wiersze Tuwima takie jak: Lokomotywa, Zosia Samosia, O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci czy Okulary. Pomysły na twórczą interpretację tekstów poety były bardzo różne – od zabaw z udziałem publiczności po przedstawienie z wykorzystaniem kukiełek.

 
 
 
 
Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 1
Uczniowie II LO podczas prezentacji biografii Gałczyńskiego
 
 
 

Wszystkie prezentacje poddane zostały ocenie publiczności – uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie stali się jurorami, którzy wybrali dwie ich zdaniem najlepsze inscenizacje. Nagrodę Publiczności otrzymali: uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym /Aleksandra Dziepak, Malwina Półchłopek, Izabela Rachwał, Aleksandra Szajna/ i I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie /Szymon Fugas, Kamila Haligowska, Karolina Niziołek, Katarzyna Rogala/.

 

W drugiej części, pod hasłem: „A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź…” – drużyny miały za zadanie przedstawić prezentację multimedialną poświęconą fragmentom biografii i/lub twórczości K.I. Gałczyńskiego. Obok szczegółowych faktów biograficznych poety, młodzież zaprezentowała liczne fotografie, teksty wierszy i piosenek Gałczyńskiego. Część prezentacji wzbogacona była o krótkie inscenizacje słowno-muzyczne.

 
 
 
Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 2
Wybieramy Nagrodę Publiczności
 
 
 

W ostatniej konkurencji młodzież musiała odpowiedzieć na 16 pytań związanych z biografią i twórczością poetów, m.in.: Z jakimi pismami satyrycznymi współpracował Tuwim przed wybuchem II wojny światowej; Jaki był tytuł powieści poetyckiej K.I. Gałczyńskiego, wydanej w 1929 r., uważanej za jego debiut książkowy; Jaka była nazwa grupy poetyckiej, której Tuwim był współzałożycielem, wspólnie z K. Wierzyńskim, A. Słonimskim, J. Lechoniem.  

 

Wszystkie prezentacje i testy oceniało jury w składzie: Anna Pelc – nauczyciel polonista, Stanisława Raus – animator kultury i Beata Szarek – kierownik Czytelni Głównej.

 
 
Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 3
Zespół z Publicznego Gimanzjum w Krościenku Wyżnym
 
 

W grupie szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobył zespół z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w składzie: Kinga Dziepak, Marcel Kulig, Dominika Moskal, Katarzyna Pelczar pod opieką Tamary Grodeckiej-Zaremby, II miejsce jury przyznało drużynie z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w składzie: Szymon Fugas, Kamila Haligowska, Karolina Niziołek, Katarzyna Rogala pod opieką Zofii Barteckiej-Prorok, natomiast trzy równorzędne miejsca otrzymały drużyny: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 /Diana Dąbrowska, Mateusz Nycz, Maciej Wiśniowski, Łukasz Włodyka pod opieką Bogusławy Kopczyk/, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 /Jolanta Ciuła, Diana Jakubczyk, Paulina Karaś, Mariola Sikora pod opieką Moniki Delimat oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie /Paulina Filip, Katarzyna Grzegorczyk, Dawid Przewoźnik, Natalia Twardzik pod opieką Zofii Barteckiej-Prorok/.

 

 

Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 4
Uczniowie Gimnazjum w Równem

 

 

 W kategorii gimnazja: I miejsce zajął zespół z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym w składzie: Aleksandra Dziepak, Malwina Półchłopek, Izabela Rachwał, Aleksandra Szajna pod opieką Katarzyny Marszałek, II miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum z Zespołu Szkół Publicznych w Równem: Dominik Bałon, Karolina Borek, Arkadiusz Chowaniec, Mateusz Fesz pod opiek. Anety Cyran. Natomiast trzecie równorzędne miejsca otrzymali uczniowie: Gimnazjum w Odrzykoniu /Natalia Hedesz, Weronika Wajda, Ewelina Wąchała, Kinga Solecka pod opiek. Katarzyny Nowak/,

Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Króliku Polskim /Karolina Frankowicz, Jakub Pitrus, Konrad Pitrus, Jakub Puchalski pod opieką Małgorzaty Urban/, Gimnazjum nr 4 w Krośnie /Patryk Dyląg, Ewa Stefanik, Marcelina Świerczyńska, Krystian Zajdel pod opiek. Joanny Bieni/.

 
 
 
 
Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 5
Czas sprawdzić wiedzę
 
 
 

Nagrody wręczali laureatom Dyrektor KBP – Teresa Leśniak oraz jurorzy, gratulując wiedzy i pomysłowości zarówno młodzieży jak i opiekunom, których praca i zaangażowanie sprawia, że tego typu działania mogą być realizowane.

 

Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Tuwimie i Gałczyńskim, inspirowanie do sięgania po ich utwory oraz poszukiwanie nowatorskich interpretacji utworów literackich.  Młodzież w trakcie zmagań konkursowych wielokrotnie podkreślała ponadczasowość twórczości poetów. Ich utwory czytają kolejne pokolenie Polaków, a wiersze adresowane do dzieci bawią zarówno małych, jak i dorosłych czytelników – co pokazały inscenizacje oparte na utworach Juliana Tuwima.

 

Konkurs zorganizowany został przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu finansowym Gminy Krosno i był kolejnym wydarzeniem z cyklu „Wielcy twórcy literatury od A do Z”.

 

 
                                                                                                          Monika Machowicz

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie