„Rodzina... także zastępcza” pod takim hasłem odbyła się konferencja 21 poświęcona ważnej tematyce rodzicielstwa zastępczego. Konferencja zbiegła się z obchodami jubileuszu 30–lecia działalności Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Krośnie i była szczególną okazją podsumowania dotychczasowej pracy.
Organizatorami konferencji byli: Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy w Krośnie, Urząd Miasta Krosna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Spotkanie zgromadziło grono osób reprezentujących instytucje wspierające i organizujące pomoc dzieciom, które znalazły się w kryzysowej sytuacji braku możliwości wychowywania się w biologicznej rodzinie.
Uroczystość odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego. Pan Prezydent otworzył konferencję kierując do zebranych kilka słów. Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, przedstawiciele Urzędu Miasta Krosna, radni, sędziowie sądów rodzinnych, kuratorzy sądowi, zespół biegłych Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego w Krośnie, dyrektorzy i pracownicy ośrodków adopcyjno – opiekuńczych, dyrektorzy i kierownicy centrów i ośrodków pomocy rodzinie, dyrektorzy placówek socjalizacyjnych i placówek rodzinnych, dyrektorzy poradni psychologiczno – pedagogicznych, pedagodzy szkolni krośnieńskich szkół podstawowych i gimnazjów, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz rodzice zastępczy.
Konferencja zbiegła się z obchodami jubileuszu 30 – lecia działalności Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Krośnie i była szczególną okazją podsumowania dotychczasowej pracy oraz podkreślenia, jak ważnym zadaniem jest tworzenie środowiska zastępczego dla potrzebujących opieki dzieci, zwrócenia uwagi na trudności związane z organizacją tej opieki oraz koniecznością wspierania tych wszystkich, którzy podjęli się pełnienia niełatwej roli rodziców zastępczych.
Zaproszeni prelegenci oraz uczestnicy konferencji podkreślali znaczenie prawidłowo funkcjonującego środowiska rodzinnego dla rozwoju dzieci, które nie może być pozbawione osobistego zaangażowania opiekunów, ich poświęcenia wynikającego z powołania do pełnienia takiej roli, a przede wszystkim miłości, którą obdarzają dzieci przyjęte do swoich domów.
Konferencja miała na celu promowanie rodzinnych form opieki nad dzieckiem osieroconym i podkreślenie istotnej roli wszystkich instytucji w tym zakresie. Jej wydźwięk znalazł odzwierciedlenie w materiałach promujących opiekę zastępczą – rozprowadzanych przy tej okazji ulotkach, plakatach, broszurach zawierających podstawowe treści związane z opieką zastępczą, które uczestnicy zabrali ze sobą i być może przyniosą one oczekiwany efekt w środowiskach do których powrócili.