Karpackie Klimaty to miejsce spotkań ze sztuką i smakami regionu. Artyści i rzemieślnicy pracujący w drewnie, wiklinie, lnie, szkle, ceramice będą chwalić się swoimi dziełami. Zobaczyć będzie można malarstwo, snycerkę, zdobienia i wiele innych technik dla twórczych pomysłów. Nie zabraknie krośnieńskiego szkła czy lnianych cudeniek. Na straganach pojawi się biżuteria z cennych kamieni i ceramiki. Na krośnieńskim rynku pachnieć będzie chlebem, miodem, serami, chmielowymi wyrobami regionalnych browarów, oscypkami i wędlinami, których trudno na co dzień uświadczyć.
SZTUKA POGRANICZA I SMAKI POGRANICZA
Piątek od 14.00, sobota od 10.00, niedziela od 10.00
Rynek, ul. Ordynacka, ul. Piłsudskiego, ul. Sienkiewicza
ŚWIĘTO CHLEBA
Głosowanie: sobota 10.00-16.00, niedziela 10.00-15.00
Rynek - Stoisko Cechu Rzemiosł Różnych
Ogłoszenie wyników: niedziela 16.00
Rynek - Scena
Wybór „Ulubionego chleba krośnian” od lat towarzyszy Karpackim Klimatom. Organizatorami festiwalu są Cech Rzemiosł Różnych i Muzeum Rzemiosła. Każdego roku krośnieńscy piekarze przygotowują własne receptury i pieką wyjątkowe pieczywo, które ma szansę na tytuł „ulubionego chleba”. Głosować mogą wszyscy uczestnicy Festiwalu Karpackie Klimaty.
RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU
Piątek od 14.00, sobota od 10.00, niedziela od 10.00
Rynek - Stoisko Cechu Rzemiosł Różnych
Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych.
PRZESTRZEŃ OTWARTA
Niedźwiedź, lis, wiewiórka, wilk, wydra, sowa, ryś, żbik czy pokrzywa lub dziki bez... To tylko niektóre z zachwycających gatunków zwierząt i roślin, które znaleźć można nie tylko na Podkarpaciu, ale też na kartach gry. „Hyc! W przestrzeń otwartą” to karciana zachęta do spędzenia wiosny w ogrodzie, lata na łące, jesieni wśród opadających liści, a zimy w zaśnieżonych górach. Uczestnicy Karpackich Klimatach będą mogli otrzymać egzemplarz gry, a nawet wziąć udział w rozgrywkach wielkoformatowych, warsztatach i wystawie plenerowej. Partnerem wydarzenia „Przestrzeń otwarta” jest Województwo Podkarpackie.
Piątek 17.00-19.00, sobota i niedziela 12.00-14.00
Dziedziniec Sądu Okręgowego, ul. Sienkiewicza 12
Rozgrywki - gry planszowe
Sobota 17.00-19.00
Dziedziniec Sądu Okręgowego, ul. Sienkiewicza 12
Warsztaty familijne
Piątek - niedziela
Ul. Kazimierza Wielkiego
Plenerowa wystawa
POTAŃCÓWKI POD GWIAZDAMI
Piątek 22.30-24.00, sobota 22.30-24.00
Rynek
Karpackie Klimaty sprzyjają wspaniałej zabawie. Po pełnym emocji i atrakcji dniu warto wziąć udział w tanecznym zakończeniu wieczorów. W piątek na potańcówce pod gwiazdami przemierzymy szlaki muzyki etnicznej z całego świata. Pojawi się wszystko, co wywodzi się z muzyki naszych przodków. Piątkową potańcówkę w stylu Etno poprowadzą Paweł Fiejdasz i Paweł Kuliga. Sobotni wieczór poświecimy zaś na polskie brzemienia, będą polki, oberki, krośnieńskie krzyżoki czy suwany. Do tańca zagrają i zaśpiewają Kapela Tarnowcoki z Tarnowca oraz Zespół Beskid z Jaślisk. Całość poprowadzi Bogusław Pacek, zachęcając wszystkich zebranych do wspaniałej karpackiej zabawy.
ZAKĄTEK RZEMIEŚLNICZY
Sobota 12.00-16.00
Ogród Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego 19
Na czas Karpackich Klimatów Muzeum Rzemiosła zaprasza do Zakątka Rzemieślniczego w ogrodzie muzeum. Gościnna instytucja przygotowała miniwarsztaty i spotkanie z artystą Jánosem Némethem.
WYSTAWA SZKLANE NIEZNANE - PROJEKTANCI Z KROSNA
Sobota 18.15
Piwnice przedprożne Centrum Dziedzictwa Szła
Na wyjątkową wystawę zaprasza Centrum Dziedzictwa Szkła. W wyjątkowych piwnicach przedprożnych zaprezentowane zostaną wybrane projekty 12 projektantów krośnieńskiej huty, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Od dziesięcioleci ręcznie formowane szkło z Krosna cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą. Cenione jest przede wszystkim ze względu na doskonałą jakość oraz podążające zawsze za aktualną modą wzory. Jest obecne niemal w każdym polskim domu oraz w milionach domów na całym świecie. Wyroby Krośnieńskich Hut Szkła zdobyły ponad100 prestiżowych nagród na konkursach w Polsce i za granicą. Trafiając na rynki ponad 60 krajów na całym świecie, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów. Na liście najsłynniejszych „klientów” krośnieńskiej marki znajdują się chociażby królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos czy cesarski dwór Japonii.
Nic więc dziwnego, że od wielu lat światowi giganci w zakresie produkcji szkła właśnie krośnieńskich hutom zlecają wykonanie swoich sztandarowych kolekcji, a także powierzają tutejszym projektantom opracowanie nowych wzorów. Wśród nich jest legendarne weneckie Murano. Tworzone w Krośnie, z pozoru zwykłe przedmioty dekoracyjne czy użytkowe (kieliszki, karafki, wazony), były, i są, tak naprawdę dziełami sztuki, a sama huta wywierała i wciąż wywiera ogromny wpływ na kształtowanie estetyki danej epoki. Z Krosnem od samego początku związani byli bowiem najlepsi twórcy szkła - artyści i projektanci. Wystawa prezentuje niewielki wycinek dorobku projektowego związanych z krośnieńską hutą 12 projektantów. Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Szklane Nieznane. Projektanci Krosna”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
ETNORANEK NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU
Niedziela 10.30-12.00
Rynek - scena
W każdą kolejną niedzielę roku Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wyjątkowe spotkanie z dawnymi obyczajami związanymi z kuchnią i gotowaniem. Te warsztaty kulinarne z Fioną cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród gości Etnocentrum, wielu z nich bywa na Etnorankach regularnie. W trakcie Karpackich Klimatów można wziąć udział w tym wydarzeniu na rynku, w plenerowej formie. W tym roku wspólnie gotowanymi potrawami będą: barszcz na wodzie z kiszonych ogórków z kiełbasą i chlebem oraz kwaśnica. Ciocia Fiona, jak co roku, przygotowuje także na spotkanie z uczestnikami Karpackich Klimatów swoje pyszności: kiszone ogórki, smalczyk i swojskie chleby. Będzie co kosztować!
KARPACKIE KLIMATY Z PAŃSTWOWĄ AKADEMIĄ NAUK STOSOWANYCH
Krośnieńska Alma Mater każdego roku przygotowuje Akademickie Klimaty - niedzielę pełną atrakcji dla odwiedzających Karpackie Klimaty.
Niedziela 10.00
Aula PANS, ul. Kazimierza Wielkiego 4
Wykład Rośliny lecznicze torfowisk. Torf w medycynie - dr Henryk Różański i dr Dominik Wróbel. Po raz kolejny pracownicy naukowej uczelni podzielą się wiedzą i nauczą nas, jak korzystać z dóbr natury.
Niedziela 10.00-18.00
Dziedziniec PANS, ul. Kazimierza Wielkiego 4-8
Atrakcją będzie Akademickie Koło Fortuny. Dla uczestników przygotowano wiele ciekawych konkurencji. Każdy uczestnik gry, który odwiedzi przygotowane strefy naukowe i wykona poprawnie zadanie, weźmie udział w losowaniu nagród: Strefa Językowa - Krośnieńsko-Światowa Strefa Językowa; Strefa Techniczna - Techno-landia; Strefa Zdrowia i Sportu - Żeby zdrowym być trzeba zdrowo żyć; Strefa Pedagogiki - W głębinach dżungli i na Safari. Losowanie nagród odbędzie się w namiocie głównym PANS na płycie rynku.
CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA NA KARPACKICH KLIMATACH
Piątek 9.00-17.00
Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich
Zwiedzanie z przewodnikiem, wejście o pełnych godzinach zegarowych (ostatnie wejście na pełne zwiedzanie godz. 15.00, na wersję skróconą godz. 16.00).
Sobota 9.00-17.00
Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich
W tym dniu zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie, do którego dołączamy szklany prezent-niespodziankę. Zwiedzanie o pełnych godzinach zegarowych, budynek główny (pokaz hutniczy, warsztaty ręcznego formowania szkła, wystawa czasowa), czas trwania ok. 30 min. Oferta nie obejmuje innych zniżek, poza bezpłatnym wejściem dzieci do lat 5.
Sobota 14.00-18.00
Dziedziniec Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich
Pokaz ręcznego formowania szkła na palniku gazowym.
Niedziela 11.00-17.00
Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich
Zwiedzanie z przewodnikiem, wejście o pełnych godzinach zegarowych (ostatnie wejście na pełne zwiedzanie godz. 15.00, na wersję skróconą godz. 16.00).
Sklep firmowy CDS z wyjątkowym krośnieńskim szkłem zaprasza w piątek i w sobotę w godz. 9.00-20.00, w niedzielę w godz. 11.00-17.00.
ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH
Piątek od 18.00, sobota, niedziela od 12.00
Parking, ul. Franciszkańska
Od lat członkowie i przyjaciele Unii Przedsiębiorczych spotykają się w trakcie Karpackich Klimatów w „Zakątku Rozmaitości”. Unijni przedsiębiorcy serwować będą lokalne piwa i jadło oraz zaproszą na pokazy kulinarne, koncerty, stoiska gastronomiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Miód w kuchni”. Na zakątku gotować będzie Piotr Kucharski.
KONKURS NA NAJLEPSZĄ NALEWKĘ GALICJI
Ogłoszenie wyników: sobota 18.00
Parking, ul. Franciszkańska
Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych w ramach Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” organizuje Konkurs na najlepszą nalewkę Galicji. Nalewka jest kwintesencją kuchni dworskiej, częścią tradycji sarmackiej, myśliwskiej, najbardziej polskim sposobem konserwacji, ziół, miodu, owoców. Nalewka zapobiega, leczy, smakuje. Konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicyjską jest imprezą promocyjną mającą na celu promocję tradycji nalewkarskich, odkrywanie receptur na najlepsze nalewki i nagradzanie ich twórców.
WERNISAŻ W WIEŻY FARNEJ
Czwartek 18.00
Wieża Farna, ul. Piłsudskiego 5
Mal'ach - wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Święcińskiego
Mal'ach-y - to seria nigdy dotąd nieprezentowanych prac artystyמַלְאָךְ. Ta seria obrazów ma swoje początki trzy dekady temu. Pierwsze z nich zostały nazwane: „Upadłe Anioły”. Czemu upadłe? Każdy z nich był specyficzny i daleki od anielskiego ideału. Bliżej im było do ludzkich postaci, aniżeli do anielskich. Ludzkie ułomności, aż nadto wyzierały z przedstawianych postaci, które pomimo posiadanych skrzydeł były dalekie od możliwości wzbicia się hen w przestworza, czy też do obdarzenia anielską, opiekuńczą opieką tych, którzy o nią upraszali i jej potrzebowali. Upadłe anioły były tymi, które same, zagubione i poszukujące - potrzebowały pomocy. Kura-torką wystawy jest Renata Święcińska.
WERNISAŻ W PIWNICY PODCIENIAMI
Piątek 17.00
Piwnica PodCieniami, Rynek 5
„Z prochu powstałeś...” - wernisaż wystawy ceramiki Jánosa Németha
Artysta ceramik János Németh jest wybitną osobowością współczesnej węgierskiej sztuki ceramicznej. Jest znany w wielu krajach Europy, a na Węgrzech, szczególnie w rodzinnym komitacie Zala, jego prace stały się charakterystycznym symbolem regionu. Wyobraźnia i dłonie artysty kreują formy niczym naczynia i figury przeniesione wprost z dawnych wieków. Wszystkie detale są wykonywane na kole garncarskim, dzięki czemu starożytna technika pozostaje nadal żywa. Sztukę Németha cechuje niespotykana indywidualność, wyrażająca się w charakterystycznym ujęciu tematu. Dzieła artysty nawiązują do ludowości, która przechowała wiele pierwiastków pradawnego świata węgierskich wierzeń. W twórczości Németha odbiorca z łatwością odnaleźć również może elementy zaczerpnięte z kultury europejskiej - przede wszystkim z chrześcijaństwa.
PRZESTRZEŃ SZTUKI BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
Sobota 17.00
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4
Oprowadzanie kuratorskie z Barbarą Kasprzycką po wystawie LUX (wstęp wolny).
Niedziela 12.00
Warsztaty rodzinne na wystawie LUX (wstęp wolny, obowiązują zapisy, szczegóły na stronie www.bwakrosno.pl).
Sobota - niedziela 12.00-20.00
Wystawa Barbary Kasprzyckiej LUX (wstęp wolny); wystawa DIGITAL ART (ul. Zjazdowa); strefa odpoczynku na patio.
SPOTKANIE Z HISTORIĄ
Sobota 15.00-19.00
Grupa Rekonstrukcyjna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie zaprasza na wyjątkową powtórkę z historii. Zaprezentowane zostaną historyczne stroje i repliki broni. Specjalnie dla uczestników Karpackich Klimatów będzie to wyjątkowa okazja przymierzenia strojów i zrobienia pamiątkowych zdjęć.
KLIMATYCZNE KONCERTY NA DZIEDZIŃCU
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na festiwalowe koncerty w przepięknej scenerii dziedzińca dawnego klasztoru oo. Jezuitów. Dziedziniec Państwowej Akademii Nauk Stosowanych wydaje się być idealnym miejscem na takie wydarzenia artystyczne. Każdy z koncertów przyniesie inny rodzaj muzyki, inny klimat. Od muzyki filmowej, przez szeroko rozumiany Orient, po śląskie nuty i klezmerskie granie.
DesOrient, piątek 19.30
Dikanda, piątek 21.30
Kosy, sobota 19.30
Neoklez, sobota 21.30
SZTUKA RELAKSU
Tam, gdzie jest mnogość wydarzeń od świtu do późnej nocy, potrzebna jest także chwila relaksu. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do najbardziej klimatycznej ze stref - przestrzeni, w której króluje sztuka relaksu. Za dnia miejsce dla poszukujących wytchnienia, nocą - skąpana w blasku kolorowych świateł strefa nicnierobienia lub doskonałe tło do zdjęć. Zachwycą się nią zarówno dzieci, jak i dorośli.
WSPIERAMY MŁODYCH ARTYSTÓW
Piątek, sobota, niedziela
ul. Kazimierza Wielkiego
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Fundacja dla Sztuki zapraszają na miniwarsztaty grafiki tradycyjnej. Za symboliczną wrzutkę na rzecz wsparcia młodych artystów będzie można ozdobić ekologiczną torbę bardzo potrzebną na zakupy w czasie Karpackich Klimatów.
WYSTAWA PRACOWNI ARTYSTYCZNYCH
Piątek, sobota, niedziela
ul. Kazimierza Wielkiego
Pracownia Na Piętrze oraz Pracownia Grafiki Tradycyjnej działające w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zapraszają na miniwystawę plenerową prac uczestników zajęć.
BIESIADA LUDOWA
Niedziela 16.30-18.00
Rynek - Scena
O życiu, często o miłości, tej niespełnionej albo wymarzonej, czasem rubaszne, ale zawsze śpiewne. Takie są pieśni, piosenki, ballady śpiewane przez ludzi i dla ludzi. Przekazywane z ust do ust przetrwały do dziś i wciąż żyją. Niektóre są stąd, a inne przywędrowały tutaj i zostały zaanektowane przez lokalną społeczność. Wszystkie łączy jedno. Śpiewane są w regionie. Tego jakże przyjemnego tematu dotyczyła będzie biesiada, podczas której zachęcamy do wspólnego śpiewania, dołączenia do naszych gości: Kapeli Białobrzeżanie, Zespołu Śpiewaczego Kamratki i Zespołu Opa Cupa! Oprócz śpiewu znajdzie się też czas na rozmowy.
WIDOWISKO PLENEROWE TEATRU MIGRO „ECHA”
Niedziela 18.30
Rynek
W Krośnie zobaczymy wyjątkowy, barwny i szalenie nostalgiczny spektakl Echa, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”. Artyści, bez słów, opowiedzą o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m.in. z regionalnych pieśni, pomoże nam poznać inne języki, dźwięki oraz słowa modlitw. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.