! Karpackie Klimaty 2023 fot. Paweł Matelowski RCKP Krosno
04.08.2023

ARTYSTYCZNE KLIMATY - KLIMATYCZNA SCENA

Tu znajdziecie opisy i harmonogram funkcjonowania naszej klimatycznej sceny, bo jak wiadomo Karpackie Klimaty są pełne muzyki, śpiewu, tańca i wspaniałej zabawy. Poczytajcie i wybierzcie coś dla siebie.

 

KLIMATYCZNE KONCERTY NA DZIEDZIŃCU
Piątek - sobota
Scena główna - Dziedziniec Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, ul. Kazimierza Wielkiego 4

18 sierpnia 2023 (piątek)
godz. 19.30 | DESORIENT

Razem grają już od 1998 i od tego czasu wypracowali własny, niepowtarzalny styl. Twórczość zespołu to kwintesencja muzyki filmowej - barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną, jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. DesOrient gra przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in do filmów „Bandyta”, „Oficer”, „Wszystko będzie dobrze”, „Wino truskawkowe”, „Statyści?”. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni - muzyki bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Ta wszechstronność i różnorodność repertuaru nie jest przypadkowa. Każdy z członków zespołu wywodzi się z innej tradycji muzycznej i każdy co innego do grupy wnosi. Niektórzy są wirtuozami największych sal koncertowych, inni samoukami, którzy zaczynali swoje kariery, grając na ulicy. Do tego wszystkiego trzeba dodać talent i otwartość Michała Lorenca, kompozytora muzyki filmowej, który powierzył im wiele swoich utworów i wciąż inspiruje do muzycznych poszukiwań.

godz. 21.30 | DIKANDA

Dikanda to powstały w Szczecinie, uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół grający worldmusic. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu - poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu - od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt - w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.
Skład zespołu: Anna Witczak-Czerniawska - śpiew, akordeon; Andrzej Jarząbek Fiś - skrzypce, śpiew; Katarzyna Bogusz - śpiew; Piotr Rejdak - gitara; Daniel Kaczmarczyk - bębny; Grzegorz Kolbrecki - kontrabas; Szymon Bobrowski - trąbka. Dikanda to jeden z najważniejszych zespołów World Music w Polsce!

 

19 sierpnia 2023 (sobota)
godz. 19.30 | KOSY

Intrygujące kobiece głosy połączone w pieśniach z Dolnego Śląska, na którym przecięły się ich życiowe szlaki. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium: harmonium, liry korbowej, bębnów obręczowych, skrzypiec, altówki i instrumentów perkusyjnych przywracają pieśni naszych przodków na grunt współczesnych miast. Na scenie oryginalnie łączą swe aranżacje z tradycyjnym ludowym materiałem.
Kosy to 4 charyzmatyczne kobiety: Aleksandra Gronowska, Kasia Pakosa,Anastazja Sosnowska, Kasia Szetela-Pękosz

godz. 21.30 | NEOKLEZ
Zespół wielokrotnie pojawiał się w radiu i telewizji. Do dziś dał już ponad 400 koncertów na terenie całego kraju i Europy, występując na takich imprezach jak: Festiwal Kazimiernikejszyn, Festiwal Sztuk Naturalnych Zew Natury, Festiwal Filmowy Dwa Brzegi, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Ambasadory Województwa Lubelskiego, Noc Kultury w Lublinie, Festiwal Tradycji i Muzyki Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym (zespół trzykrotnie został mianowany gwiazdą festiwalu), Śląski FestiwalKultury Żydowskiej Gliwice, Festiwal Mikołajki Folkowe, Jazzda, Nowa tradycja (gdzie zespół zdobył nagrodę publiczności), Duna Carnival Budapeszt (Węgry), koncert dla ponad tysięcznej publiczności w ramach „KoncerteamBachdenkmal” Lipsk (Niemcy), otwarcie klubu Lubelaków w stałym przedstawicielstwie RP - Bruksela (Belgia), Festiwal Trzech Polonii 2010 - Aachen, Drielandenpuntoraz wiele innych.Był również zapraszany na takie festiwale jak: Festival des CulturesJuives w Paryżu (Francja), Schwerin BUGA 2009 - National Garden Festiwal (Niemcy), Kaustinen (Finlandia), czy Kosher Festiwal w Miami (USA).

 

POTAŃCÓWKA NA LUDOWO
Sobota
Rynek - Scena
19 sierpnia 2023 (sobota)
godz.22.30-24.00
ZESPÓŁ BESKID działa od niedawna przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach. W skład zespołu wchodzą członkowie dawnego Jaśliskiego Chóru Kameralnego i kapeli Jacy Tacy. Zespół uczestniczy i swym śpiewem ubogaca uroczystości kościelne, jak i wydarzenia o charakterze świeckim. Występujemy nie tylko na terenie naszej gminy ale także w innych miejscowościach.


KAPELA LUDOWA TARNOWCOKI została założona w czerwcu 2013 roku w Tarnowcu, gdzie do teraz prowadzi swoją działalność artystyczno-muzyczną. Nazwa kapeli „Tarnowcoki” pochodzi więc od miejscowości, wioski w której została założona. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą jej powstania był Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu - Bartłomiej Smyka, a kierownikiem artystycznym jest Bogusław Wojtunik. Podstawowym założeniem kapeli jest kultywowanie i propagowanie starych, częściowo ulegających zapomnieniu piosenek, przyśpiewek, obrzędów oraz melodii ludowych z rejonu Podkarpacia oraz najbliższych okolic. Wśród wielu osiągnięć artystycznych zespołu należy wymienić Il miejsce w IV Międzynarodowym Ekumenicznym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Cisnej, II miejsce podczas XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Kapel i Cymbalistów - Rzeszów 2016, czy I miejsce na Festiwalu Muzyki Ludowej w Jaśle. W swojej działalności artystycznej kapela zgromadziła już bardzo bogaty materiał folklorystyczno-muzyczny i dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Tarnowcu wydała płytę zatytułowaną „Na Ludową Nutę”. Kapelę tworzą miłośnicy i pasjonaci twórczości folklorystyczno-ludowej.

BIESIADA LUDOWA „HEJ, TAM ZA KROSNEM”
Niedziela
Rynek – Scena

20 sierpnia 2023 (niedziela)
godz. 16.30-18.00
OpaCupa to zespół grający folk, inspirują się muzyką karpacką, cygańską, bałkańską, a także klezmerską. Grupa złożona jest z muzyków, którzy już od wielu lat angażują się w różne muzyczne inicjatywy, głównie związane z muzyką tradycyjną. Zapraszamy do muzycznej podróży!

Kapela Białobrzeżanie została założona w 1985 roku przy Dzielnicowym Domu Ludowym na Białobrzegach z inicjatywy miejscowych działaczy. Kapela zaprezentowała się publicznie 19 stycznia 1986 roku przed licznie zgromadzoną publicznością. Po pracowaniu obszernego repertuaru zaczęła występować coraz częściej na różnego rodzaju imprezach, przeglądach na terenie Krosna, całego Podkarpacia, m.in. Dni Krosna, Krośnieńskie Prezentacje Artystyczne KroPA, Karpackie Klimaty, a także poza granicami kraju - na Słowacji i we Francji. Szerszą popularność przyniosło kapeli nagranie w 1987 roku kilkunastu melodii w Rozgłośni PR w Rzeszowie, które prezentowane były na antenie w audycji „Z folklorem na ty” oraz w audycji „Muzyka folklorem pisana” emitowanej w Programie I Polskiego Radia. W 1992 roku kapela nagrała kasetę magnetofonową z 22 utworami - pieśni i muzyka - z naszego regionu. Od kilkunastu lat kierownikiem kapeli jest grający na klarnecie Zygmunt Wojtoń.

Zespół Śpiewaczy Kamratki od ponad sześćdziesięciu lat upowszechnia i kultywuje tradycje i muzykę ludową. W swoim repertuarze posiada pieśni ludowe z regionu krośnieńskiego, rzeszowskiego, krakowskiego, a także pieśni kościelne, patriotyczne, biesiadne, kolędy. Kamratki liczą obecnie 18 osób i działają przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Kierownikiem jest Anna Galert. Grupa śpiewacza „Kamratki” występuje na różnych imprezach lokalnych, gminnych czy wojewódzkich, a także przeglądach i festiwalach - takich jak: Podkarpacki Festiwal Kulturalny Seniorów „Seniorzy - wciąż młodzi twórczo” w Boguchwale czy Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. Występowała podczas 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej „Cepeliada 2017” na Rynku Głównym w Krakowie. Zespół uczestniczył kilkakrotnie w Międzynarodowym Spotkaniu Zespołów Ludowych w Vinničkach i w Świdniku na Słowacji oraz w Festiwalu Polskiej i Chorwackiej Kultury w UherskéHradiště w Czechach. Zespół bierze udział w wielu różnorodnych projektach realizowanych przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, nie tylko śpiewającowspomagając działania artystyczne takie jak Wjazd Króla, Potyczki miejskie, spotkania z historią, a także akcje charytatywne i społeczne. Zespół Śpiewaczy Kamratki to przede wszystkim grupa wspaniałych, aktywnych ludzi, którzy z pasją śpiewają ludowe piosenki, przekazują tradycje młodym, służą pomocą w każdej sytuacji i potrafią tak zorganizować wolny czas, żeby mieć jeszcze możliwość rozwijania swoich pasji.

WIDOWISKO PLENEROWE „ECHA”
Niedziela
Rynek

20 sierpnia 2023 (niedziela)
godz. 18.30

Teatr Migro powstał w 2019 roku w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i inspiracjami artystycznymi. Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W przedstawieniach teatru nie ma słów: jest gest, taniec, mimika, a więc język teatru czytelny dla każdego widza. Nazwa „Migro” odnosi się do wędrownego charakteru zespołów ulicznych, ale podkreśla także tematykę, którą zainteresowani są artyści teatru: temat migrujących społeczności, przypadkowych spotkań w naszej codziennej drodze.

 

Karpackie Klimaty 2023 grafika poziom.png [210.29 KB]

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
fax 13 47 436 51
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie