Regionalne Centrum Kultur Pogranicza ogłasza nabór wniosków na realizację kulturotwórczych inicjatyw lokalnych w ramach konkursu grantowego Kierunek: Inicjatywa! edycja 2024. Jeśli masz pomysł na autorskie działanie w obszarze kultury i sztuki, skierowane do społeczności lokalnej oraz nastawione na integrację – zapraszamy do udziału w konkursie.
Mieszkańcy Krosna dali się poznać jako twórczy, gotowi do działania i wrażliwi na potrzeby swoich sąsiadów – bliższych lub dalszych. Chcemy dalej odkrywać potencjał społeczny i wspierać realizację oddolnych inicjatyw, dlatego zapraszamy do wspólnej realizacji pomysłów – zachęcają organizatorzy. Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas realizacji projektu „Kierunek: Inicjatywa!” wspieranego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ edycja 2023, pragniemy kontynuować tworzenie miejsca i sposobności współpracy między nami a lokalną społecznością.
Autorami zgłaszanych pomysłów na inicjatywy mogą być zarówno grupy formalne, jak i nieformalne. W ramach konkursu oferujemy nie tylko wsparcie merytoryczne, ale również finansowe. Zachęcamy do wspólnej pracy nad rozszerzaniem oferty kulturalnej miasta, uwzględniając różnorodne potrzeby odbiorców kultury.
Pierwsza edycja to przeszłość? Nic podobnego, to krok w przyszłość!
W 2023 roku mieszkańcy bardzo mocno podkreślili, co dla nich naprawdę ma znaczenie w planowanych wydarzeniach kulturalnych. Wyrazili pragnienie, aby były one bardziej kameralne, niekoniecznie wielkie, a latem, żeby można było spędzać czas na świeżym powietrzu, najlepiej w ramach wspólnych aktywności na osiedlach lub też na rynku. Zależy im także na tym, aby organizowane wydarzenia integrowały różne grupy wiekowe i sprzyjały budowaniu relacji w społeczności. Ważne jest również uwzględnienie przyrody, zieleni, a także odkrywania lokalnych historii i tradycji – to dla nich istotne elementy.
Młodsi ludzie z kolei wyrazili potrzebę ekspresji, posiadania przestrzeni do wspólnego spędzania czasu – do bycia w grupie i stanowienia o sobie, podejmowania decyzji i budowania relacji z dorosłymi, bazujących na szacunku, równości, zrozumieniu i wsparciu, ale też oferowania swojego potencjału różnym grupom wiekowym.
W ramach pierwszego konkursu grantowego, który zorganizowaliśmy w ramach programu Dom Kultury+ Edycja 2023, we współpracy z lokalnymi inicjatorami zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia. To były akcje artystyczne, pikniki, warsztaty, spotkania, flash moby, malowanie murali czy tworzenie teledysków do utworów lokalnych artystów w różnych częściach miasta: https://tiny.pl/c8mv5 (mapa). Wiemy już, że dobre historie nie piszą się same i chętnie zobaczymy, co przyniesie nadchodzący 2024 rok.
- Termin składania wniosków: od 6 grudnia 2023 do 16 stycznia 2024, do godz. 23.59. Składanie wniosków przez formularz online. Uprawnieni do składania wniosków: grupy nieformalne (min. 2 osoby w tym przynajmniej 1 pełnoletnia) oraz formalne (np. fundacje, stowarzyszenia)
- Termin realizacji zwycięskich inicjatyw: od 12 lutego do 20 grudnia 2024
Łączna kwota przewidziana na realizację zwycięskich inicjatyw: do 20 000 zł - Rozstrzygnięcie konkursu i publikacja wyników: do 31 stycznia 2024
Inicjatywy powinny odpowiadać na wnioski i rekomendacje zawarte w regulaminie konkursu Kierunek: Inicjatywa! oraz diagnozie kulturotwórczych inicjatyw oddolnych i potrzeb społeczności. Jednocześnie, starając się usystematyzować wszystko, co dzieje się lub już miało miejsce w naszym mieście przez ostatnie 3 lata, przygotowaliśmy mapę oddolnych inicjatyw.
Mamy nadzieję, że może ona być inspiracją dla tych, którzy już mają pomysły na 2024 rok lub dopiero myślą o własnych inicjatywach. Mapa może pomóc w zaplanowaniu nowych działań, podkreślając miejsca, gdzie dotychczas odbyło się mniej lub zdecydowanie więcej wydarzeń, albo zaznaczając specyfikę i tematykę dotychczasowych inicjatyw. Liczymy także na to, że wspólnie będziemy mogli uzupełnić mapę o kolejne, razem zrealizowane przedsięwzięcia w naszym pięknym mieście.
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Organizator konkursu: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza