Każda książka wnosi coś nowego… warsztaty literackie w Krośnieńskiej Bibliotece
Uczniowie czterech ponadgimnazjalnych szkół krośnieńskich wzięli udział w warsztatach literackich zorganizowanych w dniu 12 października w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Warsztaty prowadziła poetka i prozaiczka, tegoroczna finalistka Nagrody Nike - Justyna Bargielska.
Większość uczestników ma już za sobą pierwsze próby literackie, niektórzy - sukcesy w konkursach i publikacje drukowane. Warsztaty było okazją do konfrontacji własnej twórczości, pomysłów i wyobrażeń o literaturze z opiniami rówieśników, a także formą lekcji dla osób, które z pisaniem chciałyby związać swoją przyszłość.
Warsztaty prowadziła poetka i prozaiczka, tegoroczna finalistka Nagrody Nike - Justyna Bargielska. Sama debiutowała w 2003 roku tomem Dating sessions. Następnie opublikowała China Shipping (2005), a w 2009 roku Dwa fiaty, za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia. Była również laureatką III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. Za swój prozatorski debiut Obsoletki otrzymała nominację do Paszportów Polityki oraz Nagrody Nike 2011.
Młodzież zastanawiała się, co jest miarą sukcesu książki: każda książka powinna wnosić coś nowego, budzić oddźwięk u czytelnika; nie można mówić odbiorcy wprost, jak dany tekst powinien być odczytany - mówili uczestnicy.
Doskonałym przykładem na taki sposób definiowania dobrej literatury okazuje się forma flash fiction, którą J. Bargielska wykorzystała na warsztatach. Istotne we flash fiction jest to, że mimo niewielkiej objętości, tekst powinien zawierać wszystkie cechy typowe dla opowiadania. Przykładem uważanego za doskonały tekst tego typu są słowa Ernesta Hemingweya, przywołane również na warsztatach: „For sale. Baby shoes. Never worn.” („Na sprzedaż. Buty dziecięce. Nieużywane”). Flash fiction wymusza na czytelniku większą aktywność intelektualną. Tekst tego typu umożliwia wielowątkową interpretację. Każde słowo jest równie ważne - podkreślała Bargielska.
Uczestnicy warsztatów obejrzeli kilkanaście zdjęć, które musieli opisać w sześciu słowach. Ćwiczenia te pokazały, jak różnie można interpretować ten sam obraz i jak dużo treści wyrazić za pomocą kilku słów, sięgając do własnej wyobraźni, doświadczeń, wrażliwości.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „W obiektywie słów” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Monika Machowicz