1949401932.jpg
30.12.2011

Jan Deptuch zasłużony dla Krosna

Jan Deptuch, mistrz cukiernik, uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003), oraz najwyższym odznaczeniem w rzemiośle Szablą Kilińskiego wręczoną w 2010 r.,  został odznaczony medalem Prezydenta Miasta Krosna „Za zasługi dla Krosna”.

 

 

Jan Deptuch urodził się w Rymanowie 22 marca 1923 roku. W 1937 roku, tuż po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w zakładzie cukierniczym mistrza Kazimierza Sawaryna przy ul. Staszica w Krośnie oraz w tutejszej szkole zawodowej. W 1944 r. zdał egzamin mistrzowski w tym zawodzie, pracując nieprzerwanie w zakładzie Kazimierza Sawaryna, aż do upaństwowienia cukiernictwa w 1949 roku. W latach 1949-1965 był kierownikiem Działu Produkcji Piekarsko-Cukierniczej Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Robotnik" w Krośnie. W tym czasie (w latach 1961-1965) w sezonie letnim wraz żoną Jadwigą prowadził również produkcję i sprzedaż lodów w Myczkowcach. Swą pierwszą prywatną cukiernię uruchomił w budynku przy ul. Krakowskiej i nazwał ją "Jagusia"- od imienia żony. W 1962 r.

 

 

Jan Deptuch zasłużony dla Krosna - zdjęcie w treści

 

 

Jan Deptuch ukończył Technikum Cukiernicze w Warszawie, a w trzy lata później wybudował przy ul. Krakowskiej w Krośnie dom, mieszczący zakład cukierniczy i sklep.  W latach 1979 – 2001 pełnił funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, od 2002 roku ma tytuł Honorowego Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Jan Deptuch kilkanaście lat przewodniczył cukierniczej komisji egzaminacyjnej. Za swój wkład dla dobra rzemiosła i działania społeczne został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003), oraz najwyższym odznaczeniem w rzemiośle Szablą Kilińskiego wręczoną w 2010 r. Pracował również na rzecz lokalnego samorządu. W latach 1990-94 pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta Krosna.

 



Mistrz cukiernik Jan Deptuch jest osobą znaną i znaczącą w środowisku rzemieślniczym Podkarpacia. Można powiedzieć, że jest człowiekiem - instytucją. W ciągu wieloletniej mistrzowskiej pracy w cukierni i ciastkarni wykształcił w zawodzie cukiernika rzesze znakomitych cukierników. Rodzinna firma "Wyrób i sprzedaż ciast i lodów JAGUSIA Jan Deptuch i Synowie jest jedną z wizytówek Krosna.

 

 

Jan Deptuch zasłużony dla Krosna - zdjęcie w treści  nr 1

 

 


Długo można wyliczać dyplomy, wyróżnienia, odznaki honorowe, medale i odznaczenia, którymi został uhonorowany mistrz Jan Deptuch za swoją działalność pedagogiczną, pracę zawodową, społeczną oraz pomoc charytatywną świadczoną ubogim i potrzebującym. Wśród licznych podziękowań za przekazywane kwoty pieniężne znajdują się również dokumenty przesłane z Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", podziękowania od ks. Prałata Eugeniusza Makulskiego z Lichenia za włączenie się w sfinansowanie dzwonu "Maryja-Bogurodzica" dla Bazyliki Licheńskiej oraz Dyplom i Odznaka Honorowa Polskiego Związku Niewidomych.

 

 

Jan Deptuch zasłużony dla Krosna - zdjęcie w treści  nr 2

 


Jego zaangażowanie, autorytet wśród rzemiosła, władz państwa i samorządu lokalnego jest godne naśladowania. Swoją długoletnią pracą, osiągnięciami w działalności społeczno-politycznej i zawodowej wrósł w historię naszego miasta i regionu jako rzemieślnik będący wzorem młodego pokolenia. Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie Jana Deptucha w sprawy szkolenia młodzieży. - Przez okres swojej działalności wykształcił 120 uczniów na czeladników i mistrzów. Niektórzy prowadzą swoje zakłady rzemieślnicze, większość z nich zajmuje kierownicze stanowiska w innych firmach

 

 

Jan Deptuch zasłużony dla Krosna - zdjęcie w treści  nr 3

 


Fakt nieprzerwanego sprawowania Starszego Cechu przez okres ponad ćwierć wieku uwiarygodnia wielkie zaangażowanie pana Jana Deptucha w pracę na rzecz rzemieślniczego środowiska. Sprawowanie tak zaszczytnej, a jednocześnie odpowiedzialnej roli w okresie trudnych transformacji wielu dziedzin życia przez kilka kadencji, świadczy o wielkim zaufaniu rzemieślników do pana Deptucha. Podstawę zaufania stanowiło właściwe wypełnianie statutowych powinności, a ponadto podejmowanie lub kontynuowanie bardzo śmiałych zadań obejmujących sferę nie tylko rzemiosła, ale również kultury i historii, czego trwałym dowodem jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie”
- głosi laudacja, czyli mowa pochwalna na cześć odznaczonego wygłoszona podczas wręczania Szabli Kilińskiego. Razem z poprzednimi „szablistami” Jan Deptuch był bowiem inicjatorem stworzenia Muzeum Rzemiosła. Za te zasługi otrzymał medal muzealny wydany w związku z jubileuszem 20-lecia placówki.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie