1461165680.jpg
02.10.2014

Jak to robią w bibliotekach? O działaniach promujących region na seminarium w KBP

„Promocja miasta, gminy, regionu w działaniach bibliotek powiatu krośnieńskiego i Lwowa” – pod taką nazwą w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dniu 1 października 2014 odbyło się seminarium z udziałem bibliotekarzy z Krosna, Lwowa i powiatu krośnieńskiego.

 
 
 

Uczestniczyli w nim również zaproszeni goście: Bronisław Baran – zastępca prezydenta Krosna, Barbara Chmura – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz Zygmunt Rysz – Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Krosna.

 

Seminarium poprzedziło wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Moje miasto – to warto zobaczyć”, a także przedstawienie „Panny w kamień zamienione” przygotowane przez grupę teatralną bibliotekarzy „Na Dobry Początek”, oparte na krośnieńskiej legendzie „Prządki”.

 

Uczestników seminarium powitał zastępca pezydenta Krosna Bronisław Baran, podkreślając wagę i znaczenie biblioteki dla promocji miasta. To właśnie biblioteka jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych w mieście – mówił.

 

Również Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura, zwracając się do bibliotekarzy, przypomniała jak wielkie znaczenie w dokumentowaniu m.in. piśmiennictwa danego obszaru mają biblioteki publiczne w regionie. Krośnieńska Biblioteka od wielu lat jest ambasadorem Krosna w sąsiadujących krajach – mówiła, przypominając wieloletnią współpracę KBP z bibliotekami na Węgrzech, Słowacji i Ukrainie.

 
 
 
Jak to robią w bibliotekach? O działaniach promujących region na seminarium w KBP - zdjęcie w treści
Larysa Luhova - Dyrektor Lwowskiej Biblioteki i Teresa Leśniak - Dyrektor KBP
 
 

Larysa Luhova – Dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci w wystąpieniu pn. „Kawa literacka po lwowsku i inne przepisy na promocję Lwowa” zaprezentowała wybrane projekty, które realizuje kierowana przez nią biblioteka, a które bezpośrednio związane są z miastem. Choć wszystkie biblioteki pełnią podobne funkcje, to zawsze staramy się mieć swoje niepowtarzalne oblicze (...) Leo-teka – to jest biblioteka po lwowsku (…) biblioteka żyje życiem miasta – mówiła. „W mieście Lwowie czytają nawet lwy” – to tylko jeden z projektów, który biblioteka ostatnio realizowała, a który objął szereg działań, m. in. quiz literacki „W poszukiwaniu Lwów”, konkurs fotograficzny „Lwów tam i lwy tu”, „Czytanie wędrowanie” i in. Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt spotkań z twórcami tworzącymi we Lwowie i piszącymi o tym mieście. Ostatnim projektem, którego realizację Lwowska Biblioteka właśnie rozpoczyna, jest „Arka 2”. Jego głównym celem jest wsparcie dzieci, które znalazły się we Lwowie z powodu działań wojennych oraz ich adaptacja w lwowskim środowisku.

 

Prezentacji działań edukacyjnych związanych z regionem krośnieńskim poświęcony był wykład Elżbiety Staroń /Oddział dla Dzieci KBP/ i Małgorzaty Węgrzyn /Filia nr 4 KBP/ pn. „Dziecko w mieście – promocja Krosna w działaniach kulturalno-edukacyjnych z udziałem dzieci w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. „Slalom z książką po Krośnie”, konkursy „Legendy krośnieńskie? – Czytałem – Wiem!”, „Portret Krosna”, lekcje nt. krośnieńskich zabytków i atrakcji turystycznych - to tylko wybrane działania, które znalazły się w prezentacji.

 

 

Jak to robią w bibliotekach? O działaniach promujących region na seminarium w KBP - zdjęcie w treści  nr 1
Anita Fal - Kierownik GBP w Krościenku Wyżnym

 

 

 „Siekiera między książkami” – Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku Wyżnym na rzecz gminy” –to tytuł wystąpienia Anity Fal – Kierownika GBP w Krościenku Wyżnym, która zaprezentowała szereg inicjatyw z udziałem dzieci i dorosłych. Wiele z tych działań nie udałoby się zrealizować, gdyby nie współpraca z lokalnymi organizacjami, szkołami i instytucjami na terenie gminy, a szczególnie Stowarzyszaniem Kulturalnym „Dębina” – podkreślała. To właśnie w bibliotece odbyła się promocja książki Prezesa Stowarzyszenia – Edwarda Marszałka pt. „Od siekiery czyli wstęp do toporologii” i stąd tytuł referatu na seminarium.

 
 
Jak to robią w bibliotekach? O działaniach promujących region na seminarium w KBP - zdjęcie w treści  nr 2
Olha Jazhynska - Kierownik Działu Technologii Informacyjnych Lwowskiej Biblioteki
 
 
 

Możliwości promocji swojego miasta z wykorzystaniem strony internetowej biblioteki i mediów społecznościowych przedstawiła Olha Jazhynska – Kierownik Działu Technologii Informacyjnych oraz Zasobów Elektronicznych LOBdD w prezentacji pod nazwą: „Cały Lwów na stronie www Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci”. „Pisarze Lwowa dzieciom”, „Literacka mapa Lwowa”, „Kroniki Lwowa”, „Wydarzenia we Lwowie” – to tylko wybrane zakładki na stronie internetowej biblioteki, które bezpośrednio związane są miastem.  Planujemy rozpocząć współpracę z turystycznymi agencjami Lwowa. Chcemy, żeby nasza biblioteka, stała się turystycznym obiektem miasta. Przecież obecność biblioteki w Internecie pozwala przekazać informację o Lwowie do odległych regionów Ukrainy i świata. A w skomplikowanej politycznej sytuacji - wspierać pozytywny wizerunek miasta – mówiła na zakończenie.

 
 
 
Jak to robią w bibliotekach? O działaniach promujących region na seminarium w KBP - zdjęcie w treści  nr 3
Jadwiga Uliasz z GBP w Jedliczu
 
 
 

 „Biblioteka samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury… – promocja gminy w działaniach Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedliczu” – to tytuł wystąpienia Jadwigi Uliasz z GBP im. Kaspra Wojnara w Jedliczu. W swojej prezentacji przedstawiła działalność kulturalno-edukacyjną na obszarze gminy, którą realizuje jedlicka biblioteka. Omówiła również działalność wydawniczą, jako istotny element działań, które biblioteka prowadzi dokumentując i popularyzując historię i tradycje regionu. Wydawnictwa GBP w Jedliczu otrzymała Larysa Luhova jako dar dla Lwowskiej Biblioteki. Biblioteka w Jedliczu jest również w posiadaniu bogatej kolekcji wydawnictw swojego patrona - Kaspra Wojnara, a wybrane tytuły zobaczyli uczestnicy seminarium.

 
 
 
Jak to robią w bibliotekach? O działaniach promujących region na seminarium w KBP - zdjęcie w treści  nr 4
Monika Machowicz - KBP Krosno
 
 
 

Na zakończenie seminarium Monika Machowicz /instruktor KBP Krosno/ przedstawiła najważniejsze działania, które podejmuje Krośnieńska Biblioteka na rzecz promocji miasta i powiatu krośnieńskiego, a adresowane do dorosłych użytkowników.

 

Bibliografia regionalna, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa – www.kbc.krosno.pl, Krośnieńska Baza Informacji Regionalnej – www.kbir.krosno.pl, spotkania z twórcami regionalnymi, promocja twórczości artystycznej osób tworzących w regionie czy konkursy tematycznie związane z miastem – to wybrane inicjatywy, które znalazły się w prezentacji.

 

Na zakończenie seminarium Dyrektor KBP – Teresa Leśniak przekazała wszystkie wydawnictwa Krośnieńskiej Biblioteki dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie na ręce Dyrektor Barbary Chmury.

 

Seminarium miało na celu pokazanie dobrych praktyk w działaniach podejmowanych przez biblioteki różnej wielkości, a odnoszących się głównie do obszaru na którym funkcjonują. Biblioteki są źródłem wiedzy o historii, przeszłości i teraźniejszości poszczególnych obszarów, ale także miejscem promocji różnego typu twórczości – zarówno literackiej jaki i artystycznej osób związanych z regionem. Seminarium pokazało jak wraz ze zmianami technologicznymi i oczekiwaniami mieszkańców, zmieniają się formy pracy, które bibliotekarze podejmują promując swoje miasto, gminę i region.

 

Seminarium odbyło się w ramach projektu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Odział w Krośnie i Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej „W sieci miasta i książek” przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

 
 
Monika Machowicz

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie