Goście z Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej oglądali w ubiegły poniedziałek scenę w RCKP. Przygotowujemy się do Inauguracji sezonu artystycznego 2011/2012.
Uroczyste otwarcie Opery Lwowskiej, 4 października 1900 roku odbyło się w obecności gości honorowych. To jedna z najpiękniejszych oper Europy. Zachwyca architekturą i wystrojem wnętrz. W repertuarze Opery Lwowskiej znajdziemy najwybitniejsze dzieła - Toscę, Cyganerię, Traviatę, Rigoletto. Zdradzimy Państwu, że trwają rozmowy na temat zaproszenia na krośnieńską scenę ORFEUSZA I EURYDYKI Christopha Willibalda Glucka.
Opera ta jest muzyczną interpretacją znanego mitu o Orfeuszu, który udaje się na wyprawę do Hadesu, by odzyskać ukochaną Eurydykę. Starożytny mit o Orfeuszu i Eurydyce jest bodaj jednym z najpiękniejszych mitów o miłości, nieśmiertelności sztuki i magicznym oddziaływaniu muzyki, uśmierzającej nawet „huczące fale oceanów”. W mitologii wyprawa Orfeusza do Hadesu nie została zakończona sukcesem. W operze ta opowieść ma inne zakończenie; autor libretta Raniero da Calzabigi zmienił tragiczny finał na szczęśliwy koniec. Orfeusz, pragnący – z rozpaczy po stracie żony – popełnić samobójstwo, zostaje uratowany przez Amora, który przywraca do życia także Eurydykę.
Goście ze Lwowa sprawdzali możliwości sceny RCKP
Realizacja tego dzieła w Operze Lwowskiej uzyskała wspaniałą, iście barokową oprawę. Spektakl miałby zainaugurować kolejny sezon artystyczny w RCKP.
Oczywiście, tak ogromne przedsięwzięcie wymaga starannego przygotowania. Stąd wizyta w Krośnie Jarosława Żurawela, zastępcy dyrektora generalnego lwowskiej sceny operowej. Gościliśmy również głównego scenografa Tadeja Ryndzaka, głównego dyrygenta Michajła Dutczaka, reżysera spektaklu i dyrektora Teatru Polskiego we Lwowie Zbigniewa Chrzanowskiego.