Tytuł wystawy pochodzi od tytułu zadania, które kuratorka realizowała na przestrzeni kilku lat ze studentami Instytutu Sztuk Pięknych w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Czas trwania wystawy: 26.10. – 12.11.2022
Wydarzenie towarzyszące: PAPUparty 5 listopada 2022 r., godzina 18:00, BWA Krosno – w czasie spotkania odwiedzający będą mogli na chwilę oderwać się od codzienności i doświadczyć zaskakujących doznań estetyczno-smakowych.
Autorzy: studenci i absolwenci Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz artystki - Barbara Bodio, Jadwiga Napiórkowska, Aneta Mierzwa
Kurator: Justyna Łuczaj Salej – reżyserka, scenarzystka, malarka, asystentka
w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Miejsce: sala wystawowa BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
Forma programu kulinarnego miała być tylko punktem wyjścia, pretekstem do gry z widzem, do zabawy znaczeniami lub zabawy estetycznej. Zachęcałam studentów do działań podświadomych, skojarzeń zupełnie szalonych. Na wystawie będzie prezentowany wybór prac z lat 2017-2022. Do wystawy zaprosiłam również trzy młode artystki, związane z Instytutem Sztuk Pięknych UR – Barbarę Bodio, Jadwigę Napiórkowską i Anetę Mierzwę. – tak o wystawie mówi kuratorka.
Barbara Bodio – studiowała Grafikę w Instytucie Sztuk Pięknych w Rzeszowie – dyplom magistra sztuki w pracowni Druku Płaskiego i Litografii, promotor pracy artystycznej dr Kamila Bednarska oraz dyplom w pracowni Multimediów, promotor pracy artystycznej dr Krzysztof Pisarek. W 2021 r. otrzymała dyplom licencjata w Pracowni Rysunku 41 prowadzonej przez dr hab. Renatę Szyszlak, prof. UR oraz dr Kamilę Bednarską. Tworzy rysunki, obrazy, instalacje w których pokazuje nieograniczony potencjał organicznych materiałów jako środek wyrazu w sztuce oraz wpływ na środowisko naturalne. Na wystawie pokaże obiekty wykonane z organicznych materiałów (jelita wieprzowe, skorupki jaj, muszle ślimaków, mech, grzyby etc.) nawiązujące formą bądź znaczeniem do potraw.
Jadwiga Napiórkowska – studentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunkach Sztuki Wizualne 2 stopnia i Grafika. Dyplom licencjacki uzyskała w 2022 roku
w Pracowni Rysunku dr hab. Renaty Szyszlak, prof. UR oraz dr Kamili Bednarskiej. Pracuje z połączeniem monotypii z warstwą rysunkową oraz z technikami wklęsłodrukowymi. Tworzy głównie prace abstrakcyjne, będące wizualizacjami stanów emocjonalnych czy wspomnień, ale inspirują ją także formy organiczne związane z wnętrznościami, zmianami chorobowymi i martwymi tkankami. W ramach wystawy zaprezentuje część abstrakcyjnego dyplomu artystycznego, którego formy mogą przypominać glisty, nicienie, czy inne robaki. Ponadto zaprezentowane zostaną monotypie wykonane przy użyciu podrobów oraz monotypie z warstwą rysunkową wykonane przez odbicia formy płuc wieprzowych na czarnym papierze. W zestawie pojawi się także zbiór akwatint przypominających krople krwi, które pojawiają się na polskich stołach chociażby w formie kaszanki.
Aneta Mierzwa – studentka III roku Sztuk Wizualnych I stopnia na specjalizacji Rysunek i Malarstwo, oraz I roku Grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W swoich pracach inspiruje się ciałem ludzkim, w tym wystawami z cyklu Body World's przedstawiającymi ludzkie ciała zachowane za pomocą metody plastynacji, wnętrznościami, chorobami fizycznymi jak i psychicznymi oraz własnymi odczuciami. Pracuje głównie w tradycyjnych technikach rysunkowych, jak i technikach wklęsłodruku. Prace prezentowane na wystawie inspirowane są chorobą zespołu jelita drażliwego. Ponadto część prac nawiązuje bezpośrednio do jednej z wystaw Body World's, której głównym przesłaniem była witalność człowieka i zdrowie ciała.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie: bwakrosno.pl