552548695.jpg
10.06.2014

„Gdyby nie Japonia, nie zostałabym pisarką” Joanna Bator w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Krośnieńska Biblioteka Publiczna 5 czerwca 2014 r. gościła jedną z najbardziej znanych pisarek ostatnich lat. Na spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki i miłośnikami dobrej literatury przyjechała Joanna Bator – pisarka i publicystka, kulturoznawczyni i podróżniczka, autorka powieści „Piaskowa Góra”, „Chmurdalia” i „Ciemno, prawie noc”, oraz książek o Japonii – „Japoński wachlarz” i „Rekin z parku Yoyogi”.

 
 
 
 

Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2013 za „Ciemno, prawie noc” opowiadała o drodze, jaką przebyła od nauczyciela akademickiego do nagradzanej pisarki. Zdradziła również, jak rodzi się książka – od, jak sama to określa, „obsesyjnie powracających słów”, które nie dają spokoju, dopóki na ich bazie nie powstanie opowieść. Dopiero rzemieślnicza obróbka słów i obrazów przynosi efekt, który zaowocował trzema nominacjami i wreszcie ubiegłoroczną Nagrodą Nike, po otrzymaniu której Joanna Bator poczuła… ulgę. Autorka mówiła też o presji, jaką czuje po uhonorowaniu tak prestiżową nagrodą.

 
 
 
„Gdyby nie Japonia, nie zostałabym pisarką” Joanna Bator w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej - zdjęcie w treści
 
 
 

Oczywistym jest, że ważne miejsce w rozmowie zajmowała „sprawczyni” Nike, czyli powieść „Ciemno, prawie noc”, którą autorka określiła, jako książkę o rzeczach pierwotnych, czyli po prostu o walce dobra ze złem. Na ogrom przytłaczających mrocznych spraw bohaterka Joanny Bator, Alicja, ma sprawdzony sposób – trzeba robić to co się robi jak najlepiej, jeszcze lepiej. Zresztą Alicja, podobnie jak pozostałe bohaterki powieści Bator to silna osobowość, która daje sobie radę w przeciwstawianiu się otaczającej ją ciemności.

 
 
 
„Gdyby nie Japonia, nie zostałabym pisarką” Joanna Bator w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej - zdjęcie w treści  nr 1
 
 
 

Skąd jednak tak mroczne obrazy w wyobraźni pisarki? Joanna Bator mówi, że wszystkie niepokojące frazy i obrazy, jakie pojawiają się w jej wyobraźni i domagają się swoich opowieści przynosi jej „mroczna bliźniaczka”, której śladów z powodzeniem możemy szukać w twórczości pisarki. Jednocześnie autorka wyjaśniła, że popełni błąd każdy, kto będzie ją w pełni utożsamiał z jej bohaterkami. Joanna Bator nie opisuje swojego życia, ale jedynie wybiera z niego pewne elementy, które stają się „zahaczkami, łączącymi świat realny i wymyślony (jak na przykład zapamiętane przez małą Joasię ucho dziadka Antoniego, które stało się inspiracja do stworzenia postaci Władysława Chmury).

 
 
 
„Gdyby nie Japonia, nie zostałabym pisarką” Joanna Bator w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej - zdjęcie w treści  nr 2
 
 
 

Ale nie byłoby pisarstwa Joanny Bator, gdyby nie Japonia, która w życiu autorki „była przypadkiem, którego nie sposób nie nazwać przeznaczeniem”. Joanna Bator wyjechała do Tokyo na dwuletni kontrakt. Spotkanie z Krajem Kwitnącej Wiśni - „obcą planetą” zaowocowało wielką miłością, której wyraz autorka dała w „Japońskim wachlarzu” i wydanym na początku kwietnia br. „Rekinie z parku Yoyogi”. Joanna Bator niezwykle barwnie opowiadała zasłuchanej publiczności o niesamowitościach, jakie napotkała w Japonii, o fascynującej kulturze, o ludziach, skrywających się za pozorami i fasadami, które jednak w wielu przypadkach udało się jej przeniknąć, a nawet o tym, jak na jeden dzień została gejszą. Publiczność zafascynował również temat, szeroko opisywany w „Rekinie…”, subkultury otaku.

 
 
 
„Gdyby nie Japonia, nie zostałabym pisarką” Joanna Bator w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej - zdjęcie w treści  nr 3
 
 
 

Nie można było również nie zapytać o plany twórcze Joanny Bator na najbliższą przyszłość. Autorka zdradziła, że pracuje nad powieścią, która ma nosić tytuł „Rok Królika” (zdradzimy, że słowami, które stały się kamieniem węgielnym powieści była fraza: zniknęła bez śladu) i poruszać temat dojrzałych związków damsko-męskich. Autorka jest już na 128 stronie, więc żywimy szczerą nadzieją, że nie będziemy musieli długo czekać na kolejne spotkanie z fenomenalną twórczością Joanny Bator.

 

 

Czytelnicy KBP obecni na spotkaniu nagrodzili autorkę gromkimi brawami, a ponieważ doprawdy trudno było się rozstać z tak fascynującą osobowością, z olbrzymią chęcią korzystali z możliwości rozmowy z Joanną Bator przy okazji podpisywania przez autorkę egzemplarzy jej książek.

 

Mamy ogromną nadzieję, że pani Bator jeszcze nie raz zawita do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

                                                                                                                                

 

Małgorzata Jasiewicz

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie