W ramach projektu „Romska droga do pracy – program aktywizacji zawodowej Romów z Małopolski i Podkarpacia” 30 września odbyło się Forum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej. Spotkanie było zrealizowane przez Uniwersytet Łódzki lidera projektu. Wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. społeczności romskiej w Krośnie, Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie, Policji, Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Urzędu Miasta Krosna. Forum odbyło się w sali narad Urzędu Miasta Krosna.
„Nic dla Romów bez Romów” – mówił do uczestników prezydent Piotr Przytocki. Bardzo się cieszę, że krośnieńscy Romowie mogą wziąć udział w takim projekcie. Mam nadzieję, że to Forum i dalsze szkolenia przyniosą oczekiwane efekty, a zdobyte umiejętności i nowe doświadczenia pozwolą spojrzeć na „nasze problemy” z nowej oby lepszej perspektywy. Życzę wszystkim Państwu, tak licznie tu zgromadzonym, owocnych obrad – dodał prezydent rozpoczynając Forum.
W Polsce żyje ponad 20.000 Romów w tym około 3000 w województwie małopolskim i podkarpackim. Większość z nich nie posiada stałego zatrudnienia i korzysta z pomocy społecznej, co przyczynia się do ich wykluczenia społecznego.
Badania prowadzone w ramach projektu wśród 504 respondentów potwierdzają bardzo wysoki poziom bezrobocia wśród Romów. Ponad połowa badanych nigdy nie pracowała, a jakiekolwiek zajęcie miała zaledwie co dziesiąta osoba. Przyczyną takiego stanu rzeczy są braki w wykształceniu co uniemożliwia efektywne poszukiwanie stałego zajęcia. Ponad 3/4 badanych posiada wykształcenie niepełne podstawowe i podstawowe. Wykształcenie zawodowe posiada 20 procent polskich Romów, a zaledwie 4 procent z nich może się pochwalić wykształceniem średnim. To właśnie do takich osób skierowany jest ten projekt.
Zrealizowane Forum wspiera główny cel Projektu, jakim jest aktywizacja zawodowa i wzrost zatrudnienia członków społeczności romskiej a także podniesienie ich statusu zawodowego i społecznego.
Pod koniec kwietnia 2009 r. rozpoczęliśmy rekrutację do udziału w projekcie „Romska droga do pracy. Szukaliśmy prowadziliśmy już w Krośnicy, Ochotnicy Górnej, Nowym Targu, Krakowie, Mielcu, Tarnowie i Krośnie. Na każde ze spotkań przychodziło po kilkadziesiąt osób - mówi Gedeon W. Werner koordynator projektu. Bardzo nas cieszy, że Romowie chcą pracować i zdobywać praktyczne umiejętności – dodaje Werner.
Nabór beneficjentów prowadzony był na zorganizowanych spotkaniach informacyjno-rekrutacyjnych (w szkołach, remizach, domach kultury, urzędach itd.), przy współpracy z liderami romskimi z danej okolicy. Podczas tych spotkań pracownicy projektu i specjaliści ds. rekrutacji (wywodzącymi się w ogromnym stopniu ze społeczności romskiej) przybliżają zasady udziału w projekcie oraz przewidziane w nim działania na rzecz Romów. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród społeczności romskiej, co potwierdza frekwencja na spotkaniach.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w projekcie, liderzy romscy podjęli decyzję, że pierwszeństwo będą miały osoby z miejscowości nie objętych do tej pory działaniami podobnych projektów. Na chwilę obecną uruchomiono 2 grupy szkoleniowe w Krakowie, 1 w Tarnowie, 1 w Krościenku nad Dunajcem oraz 1 grupę w Krośnie, jedynym mieście na Podkarpaciu włączonym do projektu.
W sierpniu rozpoczęły się szkolenia przewidziane w programie projektu. Ok. 40 uczestników wzięło udział w cyklu szkoleń miękkich (Uwierz w siebie i asertywność, Komunikacja i autoprezentacja, Motywacja, Przygotowanie do wejścia na rynek pracy). Szkolenia w Krośnie odbyły się 29 i 31 sierpnia oraz 1 i 2 września.
Z pomocy skorzysta 100 Romów z Małopolski i Podkarpacia, którzy mają problem z zaistnieniem i funkcjonowaniem na rynku pracy, a są w wieku produkcyjnym i nie są nie pracują zawodowo (ze szczególnym uwzględnieniem osób długotrwale bezrobotnych). Wezmą oni udział w szkoleniach aktywizująco-motywacyjnych, które mają na celu przygotować ich do wejścia na rynek pracy. Uczestnicy projektu nabędą m.in. umiejętności praktycznego prezentowania swojej osoby, komunikacji i zachowań niewerbalnych w większym gronie, budowania asertywnej postawy, odbędą trening asertywnych technik komunikacyjnych i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.Odbędą się też szkolenia specjalistyczne i zawodowe. W trakcie prowadzonego poradnictwa zawodowego zostaną określone i zdefiniowane możliwości oraz predyspozycje zawodowe Romów, które pozwolą dostosować pakiet szkoleń. Wszystkie osoby, które skorzystają z warsztatów motywująco-aktywizujących będą objęte pomocą doradcy zawodowego oraz pośrednictwem pracy, którego celem jest prowadzenie efektywnego kojarzenia beneficjentów programu z pracodawcami. Przewiduje się także przygotowanie i przeprowadzenie 3-miesięcznych staży zawodowych zgodnych z kierunkiem szkoleń i kwalifikacjami, dla najaktywniejszych uczestników projektu.
Partnerami projektu są
Uniwersytet Łódzki, Centrum Aktywizacji Zawodowej Romów w Tarnowie, działające przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Społecznym Romów „Centrum Kultury Romów w Polsce”oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, reprezentowany poprzez Małopolska Szkołę Administracji Publicznej.