W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie można aktualnie oglądać cztery wystawy, dwie plastyczne, które czynne są do końca czerwca i dwie fotograficzne, do oglądania, których zapraszamy do połowy lipca.
KONKURS PLASTYKI DZIECI I MŁODZIEŻY POGRANICZA „KREDKI”
– wystawa pokonkursowa
Do konkursu zgłoszono ponad 600 prac plastycznych. Wśród nich znalazły się odbitki graficzne: linoryty i monotypie, kilkadziesiąt rysunków ołówkiem oraz prace malarskie: akwarele, gwasze, tempery ze szkół i placówek kulturalnych z województwa podkarpackiego. Nie zabrakło także prac wykonanych w technice plakatowej i prac kolażowych. Do wystawy jury wytypowało 70 prac.
Kredki 2013
Sylwia Szpond – SP Baryczka
Ola Kędzierska – Gimnazjum Nr 4 Krosno
Błażej Kmonk – Pracownia Grafiki Tradycyjnej RCKP Krosno
Kamil Chmura – SP Glinik Górny
Justyna Kazanecka – Gimnazjum w Iskrzyni
Dawid Półchłopek – SP Nr 8 Krosno
Julia Żurawska, Karolina Kołodziej, Maciej Piątkowski – Centrum Kulturalne Przemyśl
Maria Makoś, Józef Fornal, Szczepan Tomkowicz, Miłosz Tomkowicz – Otwarta Pracownia RCKP Krosno
Anna Pyzik, Kamil Hajduk Gabriela Kmon, Maria Zagórska, Jakub Mendyka, Faustyna Jakubowska, Wiktoria Gazda – Młodzieżowy Dom Kultury Gorlice.
WYSTAWA PRACOWNI GRAFIKI TRADYCYJNEJ I OTWARTEJ PRACOWNI RCKP
Prace wykonane w obydwu pracowniach zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach ogólnopolskich. Na koniec roku artystycznego efekty całorocznej pracy prezentowane są na pięknej, niezwykle kolorowej wystawie.
Pracownia Grafiki Tradycyjnej dysponuje profesjonalnym wyposażeniem warsztatu: uniwersalna prasa graficzna walcowa ręczna, przeznaczona do wykonywania odbitek z matryc metalowych, drewnianych i tworzyw sztucznych, do technik wypukło i wklęslodrukowych, elektryczny piec do podgrzewania płyt, kuweta do namaczania papierów, wałki do nakładania farby, igły rytownicze, gładziki, skrobacze, rylce, ruletki, chwiejaki, farby drukarskie, papiery graficzne. Wszyscy chętni do poznania techniki druku wklęsłego, wypukłego i strukturalnego mogą w tych zajęciach brać udział. Prowadzi je Joanna Topolska - Uliasz.
Marlena Karczmarczyk, monotypia Pracownia Grafiki
W roku artystycznym 2012/2013 zajęcia w Otwartej Pracowni prowadzone były w czterech
grupach: dwie dziecięce, młodzieżowa i dorosłych. We wszystkich grupach realizowane były podobne tematy i zagadnienia. Rozwijanie wyobraźni, kształtowanie postrzegania i obserwacji natury i otoczenia. Umiejętność wrażliwego interpretowania i kadrowania obrazu. Sztuka wyboru motywu i kompozycji. Wszystkie grupy odbyły zajęcia z modelowania i formowania w glinie. Zajęcia ze wszystkimi grupami prowadzi Nina Rostkowska.
Swoje fotografie prezentują trzy „mistrzynie obiektywu” z Koszyc
Diana Čereiová w latach studenckich zaczęła wykonywać swoje pierwsze prace, które następnie publikowane były w zagranicznych czasopismach. Od 2010 roku jest aktywnym członkiem fotoklubu RARA Koszyce. Na wystawie regionalnego koła AMFO w roku 2012 zdobyła trzecie miejsce. Pierwsza autorska wystawa we współpracy z fotografikami z fotoklubu RARA (Spisakova, Tomondyova) miała miejsce także w 2012. Na początku tego roku fotoklub zorganizował wystawę, w której brała również udział. Swoją twórczość prezentuje w Internecie. Uwiecznia piękno przyrody na swoich zdjęciach. W ostatnim czasie swoje prace wzbogaciła o indywidualny wkład plastyczny - kolaż, warstwy i faktury.
fot. Diana Čereiová
Jana Tomondyová jak każdy początkujący fotograf rozpoczęła od krajobrazów, ludzi i wszystkiego co nas otacza. Z czasem stopniowo zmierzała w kierunku fotografii kreatywnej. Próbuje uchwycić piękno i kolor, który przetwarza graficznie tworząc fotografie artystyczne. W jej pracach pojawiają się fragmenty kwiatów, przyrody z ukazaniem szczegółów i kształtów. Każde przetworzone zdjęcie to niepowtarzalne dzieło sztuki. Profesjonalnie zajmuje się aranżacją wnętrz, przy tworzeniu których wykorzystuje również swoje kompozycje. Współpracuje przy projektowaniu graficznym i przy ilustrowaniu książek. Od 2010 r. jest członkiem klubu fotograficznego RARA w Koszycach.
fot. Jana Tomondyová
Štefánia Spišáková jest członkiem klubu fotograficznego RARA w Koszycach.
W konkursach fotograficznych ogłaszanych w czasopismach, zdobyła kilka nagród, a zdjęcia zostały opublikowane. W 2012 wspólnie z D. Čereiovou i J. Tomondyovou zorganizowała wystawę „Damska jazda”. W 2013 zaprezentowała swoją twórczość na wystawie fotoklubu RARA. Jest stałym współpracownikiem projektu Tydzień Życia, gdzie dokumentuje rok życia 9 fotografiami dziennie, czyli 3285 fotografii w ciągu roku. Na większości zdjęć widoczne jest jej poczucie artyzmu i wrażliwość na piękno. Zajmuje się również fotografią rodzinną i portretową. Bardzo chętnie fotografuje dzieci.
fot. Štefánia Spišáková
Wystawa prezentuje dorobek 21 osób zrzeszonych w krośnieńskim Fotoklubie.
fot. Paweł Malarczyk
Henri Cartier - Bresson, jeden z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku uważany za ojca fotoreportażu stwierdził: „zrobić zdjęcie to znaleźć równowagę między umysłem, okiem i sercem” …
fot. Dariusz Piernikarczyk
Donald McCullin brytyjski fotograf i dziennikarz uważał, że fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. „Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali”.
fot. Stanisław Klimek
Wystawa zdjęć członków Fotoklubu RCKP w Krośnie jest okazją do zastanowienia na ile te teorie i twierdzenia znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.