Akcja sprzątania miasta przez uczniów krośnieńskich szkół, nowa edycja konkursu „Łowcy Baterii” oraz bezpłatny odbiór odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci – tak Krosno włącza się w organizowany przez ONZ DZIEŃ ZIEMI.
27 kwietnia młodzież klas III ze wszystkich krośnieńskich gimnazjów, zaopatrzona w rękawice i worki wyruszy sprzątać zaśmiecone zakamarki naszego miasta. Będą to miejskie tereny zielone, gdzie mieszkańcy często urządzają sobie dzikie wysypiska, lub zaśmiecone brzegi rzek. W tym roku młodzież sprzątać będzie m.in. użytek ekologiczny w Suchodole, brzegi Lubatówki (od granic miasta do mostu na ul. Podkarpackiej), brzegi Wisłoka (od mostu na ul. Niepodległości do mostu na ul. Konopnickiej) oraz brzegi Małki w Turaszówce.
W ramach akcji prowadzona jest m.in. zbiórka odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci
Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Ziemi w dniu równonocy wiosennej (20/21 marca), jednak bardziej rozpowszechnioną, w wielu krajach, w tym i Polsce, datą jest 22 kwietnia. Jednak wiele akcji, happeningów i imprez odbywa się przez cały miesiąc.
Po raz pierwszy idee obchodów "Dnia Ziemi" zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem władz San Francisco i 21 Marca 1970 roku Joseph Alioto - burmistrz tego miasta - proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ, m.in. Kurt Waldheim, Margarte Mead, U Thant, John Gardnem. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 po upadku "żelaznej kurtyny". Organizowane one były spontanicznie przez nowopowstające, pozarządowe, niezależne polskie organizacje ekologiczne. Obecnie w organizacji Dnia Ziemi w Polsce biorą udział między innymi: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny, Ośrodek Kultury Ochoty (OKO). Patronat nad świętem sprawują m.in.: Prezes Rady Ministrów, Minister Środowiska, Dyrektor Lasów Państwowych, burmistrzowie i władze miast i inne. Na całym świecie organizowane są spotkanie, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.