1391987898.jpg
25.03.2010

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej BUDAPESZT 2010

Z udziałem prezydenta Węgier László Sólyoma 23 marca  w Obudzie - III dzielnicy Budapesztu,  odbyły się centralne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  W tegorocznych obchodach wzięła także udział delegacja z Krosna z prezydentem Piotrem Przytockim na czele, któremu przypadał  zaszczyt przekazania sztandaru przyjaźni tegorocznym organizatorom.

 

 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej BUDAPESZT 2010 - zdjęcie w treści
Przekazanie sztandaru Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 

 

Uroczystości rozpoczęła Msza w kościele salezjanów, której przewodniczył proboszcz tamtejszej polskiej parafii. Kolejnymi punktami programu była sesja w auli miejscowego uniwersytetu, złożenie wieńców przy tablicy Męczenników Katyńskich oraz pokaz Legionu Wysockiego i innych stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych w ruinach rzymskiego amfiteatru wojskowego.

 

 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej BUDAPESZT 2010 - zdjęcie w treści  nr 1
Złożenie wieńców przy tablicy Męczenników Katyńskich

 

 

Po głównych uroczystościach w Budapeszcie krośnieńska delegacja udała się do partnerskiego miasta Zalaegerszeg, gdzie kontynuowane były obchody Dnia Przyjaźni. Spotkanie w Zalaegerszeg miało dodatkowo charakter jubileuszowy. Dokładnie 10 lat wcześniej dzięki podpisaniu umowy partnerskiej rozpoczęła się owocna współpraca pomiędzy Krosnem a Zalaegerszeg.

 

 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej BUDAPESZT 2010 - zdjęcie w treści  nr 2
Podpisanie Dokumentu Jubileuszowego

 

 

W skład delegacji z Krosna weszli: Piotr Przytocki -  prezydent miasta, Zbigniew Kubit - zastępca Przewodniczącego Rady Miasta, Dorota Cząstka - dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza,  Ewa  Mańkowska dyrektor Muzeum Rzemiosła oraz Zygmunt Rysz - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. Podczas spotkań roboczych omówiono wspólnie planowane imprezy w Krośnie i w Zalaegerszeg, które mają odbyć się w 2010 r.

 

 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej BUDAPESZT 2010 - zdjęcie w treści  nr 3

 


Święto Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest  co roku organizowane  na przemian przez stronę polską i węgierską. Jego historia rozpoczęła się od wspólnego poparcia, jakiego udzielili idei ustanowienia Prezydent RP Lech Kaczyński oraz Prezydent Republiki Węgierskiej László Sólyom. 23 i 24 marca 2006 roku  obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr na Węgrzech, podczas których doszło do podpisania dokumentu znanego jako Deklaracja z Győr. Wówczas po raz pierwszy obchodzono dzień przyjaźni obu narodów. Do tradycji przyjaźni i współpracy pomiędzy Polakami i Węgrami odwołały się również parlamenty obu państw, ustanawiając w 2007 roku dzień 23 marca - Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczyste obchody święta odbyły się wówczas w  Przemyślu. W 2008 roku oba narody oficjalnie bratały się ze sobą w węgierskim Debreczynie a w roku 2009, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,  gospodarzem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej było Krosno. W tym roku ten zaszczyt przypadł Obudzie - dzielnicy węgierskiej stolicy, a w przyszłym roku organizatorem będzie Poznań.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie