W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie utworzono nową ekspozycję. Prezentowane są na niej prace 5 znanych twórców związanych z Krosnem. Ekspozycja ma charakter galerii dlatego część wystawionych dzieł można kupić.
Działające od czerwca ubiegłego roku Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jest placówką łączącą interaktywne pokazy oraz warsztaty hutnicze z ekspozycjami szkła artystycznego i użytkowego. Obiekt cały czas stara się rozbudowywać swoją ofertę w obydwu zakresach wzbogacając program działalności o kolejne elementy. W lutym uruchomiona została nowa ekspozycja prezentująca prace czworga twórców związanych z Krosnem – Wszewłoda Sarneckiego, Jana Siedleckiego, Janiny Szopy, Kazimierza Trygara i Stanisława Mola. Są to eksponaty reprezentujące zarówno szkło artystyczne jak i użytkowe, powstałe z wykorzystaniem różnorodnych technik formowania i zdobienia szkła. Wystawa ma charakter galerii dlatego część z prezentowanych eksponatów można kupić.
Fragment nowej ekspozycji w Centrum Dziedzictwa Szkła.
Część prezentowanych na niej szklanych dzieł można kupić (fot. graffia.pl)
Ekspozycja utworzona została na poziomie -3, w pracowni obróbki i zdobienia szkła znajdującej się w budynku głównym Centrum. Galeria włączona została w cykl zwiedzania obiektu. Godziny pracy obiektu sprawdzić można na oficjalnej stronie internetowej placówki znajdującej się pod adresem www.miastoszkla.pl.
Wszewłod Sarnecki, ur. 02. 12. 1936 r. w Czortkowie (dzisiejsza Ukraina). W latach 1958-1964 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Szkła. W 1965 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w katedrze projektowania szkła u prof. Stanisława Dawskiego. W czasie studiów uczęszczał również do studium rzeźby prof. Xawerego Dunikowskiego.
Fot. graffia.pl
W latach 1964-1973 pracował, jako główny projektant w Krośnieńskich Hutach Szkła. Sarnecki utworzył w Krośnie nowoczesną pracownię wzorowaną na podobnych zakładach z zachodniej Europy, składającą się z przeszkolonego zespołu hutników. Osiągał spektakularne efekty, jego prace są idealnym przykładem szkła artystycznego tworzonego w zakładzie przemysłowym. Jest uważany za jednego z najlepszych polskich projektantów szkła. Był wielokrotnie nagradzany, między innymi na Targach w Poznaniu zdobył nagrodę I stopnia i Złotego Merkurego dla Krośnieńskich Hut Szkła w zakresie wzornictwa i estetyki produkcji przemysłowej.
Janina Szopa, ur. 24.V.1946 r. w Lubli (powiat jasielski). Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Jarosławiu (dyplom 1965 r.). Od 1.IX.1965 r. do przejścia na emeryturę w 2001 r. – pracowała w Krośnieńskich Hutach Szkła na stanowisku projektanta. Uczyła się projektowania szkła pracując we wzorcowni i nadzorując produkcje wzorów. Współpracowała z Marianem Fuglem, Władysławą Niedzielską, Wszewłodem Sarneckim, Bolesławem Grzegorczykiem, Ryszardem Czyną, Mieczysławem Dudzińskim, Idzim Dąbrowskim.
Fot. J. Szopa
Projektowała szkło użytkowe, jej autorskie realizacje odznaczają się szlachetnością formy, wysmakowaną dekoracją, prostotą linii. Jest autorką i współautorką licznych popularnych, a jednocześnie oryginalnych wzorów. Na wystawie prezentujemy wyroby wykonane wg projektów Janiny Szopy, co potwierdzają wydawane w ostatnich latach jej pracy certyfikaty Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A.
Jan Siedlecki, ur. w 1948 roku. Ukończył studia na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w katedrze prof. Zbigniewa Chudzikiewicza w 1973 roku, a jego praca końcowa została uhonorowana Nagrodą Ministra Przemysłu. Projektant szkła artystycznego i użytkowego. Przez wiele lat współpracował z Krośnieńskimi Hutami Szkła KROSNO S.A.
Fot. graffia.pl
Jego prace były prezentowane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Zostały wielokrotnie docenione przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz cieszyły się uznaniem na międzynarodowych konkursach projektantów szkła. Prace artysty znajdują się dziś w zbiorach światowych galerii i muzeów, między innymi w Corning Museum of Glass w USA. Prezentowane prace mają charakter unikatowy, są to niepowtarzalne dzieła świadczące o wyczuciu artystycznym oraz ogromnej wiedzy i doświadczeniu w dziedzinie technologii szkła.
Kazimierz Trygar, ur. 1943 w Iwoniczu Zdroju. W latach 1962-1965 uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno” S.A. tak zwanej „Szkole szklarskiej”. Po jej ukończeniu podjął pracę zawodową w krośnieńskiej hucie. W 1968 roku otrzymał dyplom wykwalifikowanego hutnika, a następnie dyplom Mistrzowski i Czeladniczy (1978 r.). Przez lata pracy osiągnął znaczne efekty, stosując takie innowacyjne techniki formowania szkła jak Skulpturen czy Graal. W latach 1978-82 wykonywał prace dyplomowe dla studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, projektowane pod kierunkiem prof. Ludwika Kiczury.
Fot. CDS
W 1982 roku wyjechał do Niemiec, gdzie rozpoczął współpracę ze Stanisławem Borowskim. W latach 1984-1994 pracował w Essener Glasgalerie w Essen, gdzie miał okazję zetknąć się z wieloma światowej sławy artystami. W 1994 roku rozpoczął współpracę z firmą „Joska Kristal” GmbH&Co.KG, Bodenmais w Niemczech, która to współpraca trwa do chwili obecnej. W roku 2000 otworzył swoje autorskie studio szkła w Krośnie – MIKA-GLASS. Kazimierz Trygar wystawiał swoje prace w wielu galeriach, głównie na terenie Niemiec i Danii, m.in. w Monachium, Kassel czy Ebeltoft. Został wyróżniony pierwszą nagrodą na Bosphorus Glass Festival w Turcji.
Stanisław Mól, w 1957 roku podjął pracę w Krośnieńskich Hutach Szkła, gdzie po kilku wewnętrznych kursach wyspecjalizował się w zdobieniu szkła. W 1968 roku w Krośnieńskich Hutach Szkła powstał kilkuosobowy Dział Grawerowania Szkła, gdzie został zatrudniony jako jeden z wyróżniających się pracowników posługujących się tą techniką. Projektował i wykonywał pierwsze wzory grawerunków przeznaczane następnie do dalszej produkcji, zdobił również pojedyncze wyroby stanowiące indywidualne zamówienia dla odbiorów krajowych i zagranicznych m.in. przywódców państw. Wielokrotnie wyjeżdżał na zagraniczne targi i wystawy prezentując swój warsztat twórczy. Otrzymał tytuł mistrza w zawodzie - zdobnik szkła i kryształów.
W. Sarnecki
W 1982 roku zatrudnił się w Pracowni Artystycznego Zdobienia Szkła, u Stanisława Borowskiego i Jerzego Maraja, gdzie pracował do 1986 roku. W latach 1989-90 przebywał w Grecji, zdobiąc tam szkło w Hucie Kryształów „Larrisa”. Po powrocie w połowie 1990 roku, kontynuował pracę w specjalności grawera w Krośnieńskich Hutach Szkła, do przejścia na emeryturę w 2002 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”.
Fot. T. Jefimow