Teatr itd… Regionalnego Centrum Kultur pogranicza w Krośnie prowadzony przez Henryka Wichniewicza zaprosił swoich fanów na dwa premiowe przedstawienia. 6 kwietnia 2013 r. mogliśmy obejrzeć spektakl dzieci sieci, a dwa dni później ONO wersja 2.
dzieci sieci - to autorski spektakl z cechami moralitetu umiejscowiony we współczesnej przestrzeni. Odnosi się do zagrożeń cywilizacyjnych pojawiających się przed młodym pokoleniem, do pokus wciągających młodzież w świat iluzji, gdzie zaciera się granica między realnością a bytem wirtualnym. Coraz częściej doświadczamy dramatów i tragedii młodych ludzi wyobcowanych z rzeczywistości, zanurzonych bez umiaru i pamięci w fikcyjnym świecie, czego początkiem jest bezrefleksyjne korzystanie ze współczesnych narzędzi techniki.
Sieć to niemal nieograniczone bogactwo możliwości, ale też miejsce najeżone pułapkami i mnóstwem niebezpieczeństw. Nie dać się wciągnąć w „mroczne gry”, w fałszywe przyjemności, nie dać się zatracić w sieci. W formule fantastyki i groteski przed tymi zagrożeniami przestrzega ten spektakl, a właściwie tworzy lustro, w którym powinniśmy się przejrzeć dla umiejętności zadawania sobie pytań, dla właściwych wyborów i zachowania równowagi. Scenariusz i reżyseria Henryk Wichniewicz.
Grają: Martyna Ćwiąkała, Żaneta Józefczyk, Samanta Kozielec, Aleksandra Brożyna, Sylwia Gradowicz, Marcin Łącki, Patrycja Filuś, Natalia Habrat, Martyna Zawalska, Marlena Raś, Jagoda Soboń.
ONO wersja 2 – to również przedstawienie autorskie przygotowane przez najstarsza grupę.
Nawiązuje do słowiańskiej mitologii. Żeby odkryć, co jest dobre, a co złe trzeba tylko zapytać - jak w życiu. Ale to nie takie proste. W mitologii słowiańskiej bogata i zróżnicowana była demonologia.
Fantazję Słowian zapełniały demony wodne, leśne, domowe oraz atmosferyczne. Teatr dokonując interferencji mitologicznych motywów demonic na deski sceny, opowiada historię pełną metafor i iluzji w interpretacyjnie niejednoznaczny sposób. Szaleństwo, lęk, niepokój, pod wpływem ważnego impulsu potrafią przemienić się w uniwersalne i jakże ludzie wartości jak miłość czy nadzieja. Zło przeraża, ale także zmusza do refleksji.
Refleksja sprowadza się do pytań. Żeby uzyskać mądrą odpowiedź należy zadać właściwe pytanie. Spektakl jest pytaniem – wyobraźnia widza odpowiedzią. Oprócz tekstów własnych wykorzystano teksty Grzegorza Śmiałka i Doroty Terakowskiej.
Grają: Beata Kaczor, Patrycja Blania, Katarzyna Brymerska, Karolina Mięsowicz, Nina Rachwał, Diana Weis
Właśnie to przedstawienie Teatr itd... pokaże 13 kwietnia 2013 na XXXI Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi. Organizatorem Konfrontacji, na które zjeżdżają teatry z całej Polski jest Centrum Kultury Młodych w Łodzi.
Fot. Paweł Matelowski