1137828416.jpg
08.12.2008

Dorastam Bezpiecznie 2008

29 krośnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ok. 3500 osób (uczniów, rodziców i nauczycieli),  249 godzin zajęć warsztatowych, prelekcji, pogadanek  i wykładów i 30 wykładowców o różnych specjalnościach -  na taką skalę prowadzono w naszym mieście kampanię „Dorastam bezpiecznie".

 

Dorastam Bezpiecznie 2008 - zdjęcie w treści


Kapania zainicjowana i finansowana przez Urząd Miasta, realizowana była przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie. Obejmowała trzy programy: „Zanim sięgniesz - pomyśl”, „Prawda o AIDS/HIV – przekaż ją dalej” i „Stop dla alkoholu i narkotyków w naszym życiu”.

1 grudnia w artKinie podsumowano tegoroczną akcję, prowadzoną w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Zakończenie kampanii  miało uroczysty charakter,  podczas spotkania uczniowie II LO, przy zapalonych świecach odczytali apel solidarności z ludźmi chorymi na HIV/AIDS, a także przedstawili prezentację multimedialną.


Kolejnym punktem spotkania była prezentacja sztuki teatralnej pt. „Nad przepaścią „ w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego „Inspiracja” z Krakowa. W ramach projektu w/w teatr przedstawił w tym samym dniu sztukę pt.” Punkt zwrotny” dla uczniów II – Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 – Maja w Krośnie i sztukę pt. „Odzyskana kolekcja” dla uczniów Zespołu Szkół Publicznych Nr 4 w Krośnie.

 

Dorastam Bezpiecznie 2008 - zdjęcie w treści  nr 1


Na spotkanie, przybyło 550 uczniów z 11 krośnieńskich szkół podstawowych wraz z opiekunami. Celem kampanii przede wszystkim było podniesienie świadomości młodych ludzi, dotyczącej wiedzy o szkodliwości używania środków odurzających, zagrożeń wynikających z nałogu, zarówno zdrowotnych jak i prawnych – mówi Marian Wszołek Kierownik ZR PCK w Krośnie, Koordynator Programów Promocji Zdrowego Stylu Życia – przy okazji możliwa była diagnoza problemu używania środków odurzających przez dzieci i młodzież a co za tym idzie przygotowanie wychowawców, pedagogów, nauczycieli i rodziców do postępowania w przypadku stwierdzenia używania środków odurzających przez dzieci, rozpoznania rodzaju narkotyków oraz objawów po użyciu narkotyków. Programy mogły być zrealizowane dzięki wsparciu dyrekcji i nauczycieli, którzy koordynowali kampanię w swoich szkołach, wykazując bardzo duże zaangażowanie – dodaje Marian Wszołek.


W ramach programu prowadzono także szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w przypadku wystąpienia zatrucia środkami odurzającymi, dla rodziców w zakresie podstawowej wiedzy na temat zgubnych skutków używania środków odurzających, a także dla wszystkich grup słuchaczy dotyczące uwarunkowań sprzyjających tworzeniu się grup nieformalnych i wchodzących w nie dzieci i młodzież.


W ramach kampanii został przeprowadzony także konkurs plastyczny. Do biura ZR PCK w Krośnie napłynęło 30 prac. Okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe wręczono 20 uczniom krośnieńskich szkół podstawowych.


1 grudnia dzieci i młodzież przekazała dary żywnościowe i środki czystościowe zebrane na terenie szkół z przeznaczeniem na pomoc dla osób potrzebujących wsparcia. Za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu kampanii serdecznie wszystkim dziękuję – podsumował Marian Wszołek.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie