1982395067.jpg
08.02.2013

Dobra woda kosztuje

Chociaż woda w naszych kranach wygląda podobnie jak dwadzieścia lat temu, a spłuczki w mieszkaniach działają w sposób niezmienny od dziesięcioleci, dzisiejszy Zakład Wodociągów i Kanalizacji z tym sprzed dwóch dekad dzieli przepaść: jakościowa, technologiczna a przede wszystkim ekologiczna. Spółka nieustanie podejmuje działania aby sprostać wymogom i normom krajowym, ale także by dogonić unijne i europejskie standardy.
 

 


Ustalenie taryf za wodę i ścieki to proces dość skomplikowany. Naliczenie stawek odbywa się na podstawie Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz szeregu przepisów wykonawczych do tej ustawy, które są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Budownictwa w sprawie określania taryf. Rozporządzenie to narzuca wzór wniosku o zatwierdzanie taryf oraz warunki rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.



Zgodnie z zapisami prawnymi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne na 70 dni przed planowanym wejściem w życie nowych taryf, przedstawia wniosek o ich zatwierdzenie. Proponowane taryfy muszą być pozytywnie zatwierdzone kolejno przez Prezydenta Miasta i Radę Miasta Krosna. Dopiero wtedy zaczynają obowiązywać.


Skąd się biorą te ceny?
Zgodnie z ustawą przedsiębiorstwo wodociągowe przedstawia gminie wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wod – kan, który podlega zatwierdzeniu przez Radę Miasta.  Jest on postawą do ujęcia w taryfie kosztów związanych z planowanymi inwestycjami.

 

Dobra woda kosztuje - zdjęcie w treści

 


Taryfy kalkulowane są tak, by pokryły koszty wszystkich niezbędnych inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy oraz ujęcia i uzdatnienia wody, koszty eksploatacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz koszty oczyszczalni ścieków. Niezbędne są też kosztowne remonty wysłużonej infrastruktury, ponieważ ograniczenie lub brak remontów wcześniej czy później kończy się awariami, których nikt nie lubi. Dla przedsiębiorstwa częste awarie oznaczają większe straty, a dla odbiorców dokuczliwy brak wody w kranie.



Dlaczego koszty rosną?

Przyczynami wzrostu cen wody i ścieków są: koszty produkcji wody jej poboru z ujęcia wody i uzdatnienia, oraz rosnące koszty oczyszczenia ścieków. Realizowane inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne pociągają za sobą wzrost kosztów amortyzacji od wytworzonych nowych środków trwałych. Nie bez znaczenia są koszty wprowadzane przez organy ustawodawcze a są to opłaty środowiskowe i podatki od nieruchomości.

 

 

Dobra woda kosztuje - zdjęcie w treści  nr 1




Z czego składają się taryfy?
Taryfy to zestawienie cen i opłat stawek abonamentowych. Miesięczna opłata zależy od  ilości pobranej przez klienta wody oraz odprowadzonych do kanalizacji ścieków oraz miesięcznego abonamentu niezależnego od ilości zużytej wody. Opłata abonamentowa  płacona jest przez odbiorcę za możliwość stałego korzystania z usługi poboru wody i odprowadzania ścieków służy pokryciu części kosztów stałych, ponoszonych na utrzymanie w ciągłej gotowości systemu wod-kan, inkasentów dokonujących odczytów i stosownych rozliczeń. Tak skonstruowane są wszystkie taryfy zarówno w energetyce jak i telekomunikacji.


System wodociągowo – kanalizacyjny  to z jednej strony sieć połączonych ze sobą trzech ujęć wody (w oddalonych od Krosna a zlokalizowanych w Sieniawie, Iskrzyni i Szczepańcowej), sieci wodociągowych, pompowni i urządzeń dostarczających wodę do naszych mieszkań, urzędów, zakładów pracy, szkół, przedszkoli itp. Z drugiej strony są sieci kanalizacyjne, kolektory, przepompownie oraz oczyszczalnia ścieków odbierająca i oczyszczające ścieki.


Ich niezawodne funkcjonowanie wymaga ponoszenia odpowiednich nakładów finansowych m.in. na zakup energii elektrycznej zużywanej do zapewnienia ciągłości procesów technologicznych w zakładzie, na materiały i  armaturę wodno-kanalizacyjną, chemikalia wykorzystywane do uzdatniania wody i do oczyszczenia ścieków, nakładów na naprawy, konserwacje i remonty oraz wynagrodzenia. Potrzebne jest również laboratorium ze specjalistycznym sprzętem i wykwalifikowanym personelem, który systematycznie bada jakość produkowanej wody, aby nasi klienci mieli pewność, że woda która leci z naszych kranów nadaje się do picia. Laboratorium bada również jakość ścieków na poszczególnych etapach oczyszczania i przy wylocie do rzeki Wisłok. Zwrot tych kosztów zapewnia taryfa opracowania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 

 

Dobra woda kosztuje - zdjęcie w treści  nr 2

 

 


Pytanie, które zadaje sobie każdy z nas płacąc fakturę za wodę i ścieki jest wciąż takie samo: czy te opłaty mogą być niższe?
Spółka dokłada wszelkich starań aby obciążenia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Trzeba jednak pamiętać musi byś zapewnione bezpieczeństwo i niezawodność świadczonych usług.


Spółka musi również zachować zdolność do realizacji niezbędnych zadań inwestycyjnych. Ich zakres jest jednak przedmiotem wnikliwych analiz tak aby wpływ realizowanych inwestycji na ceny był możliwie ograniczony. Jednak z uwagi na skalę potrzeb w tym zakresie nie jest możliwa realizacja inwestycji bez ich wpływy na wzrost cen.

 


Na przestrzeni ostatnich 10 lat ograniczono zatrudnienie zarówno w Spółce jak i w samym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.
Dobra woda kosztuje - zdjęcie w treści  nr 3
Dobra woda kosztuje - zdjęcie w treści  nr 4
Kliknij i zobacz zestawienia w powiększeniu

 




W celu zmniejszenia kosztów funkcjonowania zakładu prowadzona jest ścisła realizacja założeń budżetów kosztowych opracowanych w oparciu o założenia taryfowe.

W ostatnich latach znacznie ograniczono straty wody na liniach przesyłowych, są one stale monitorowane, co przekłada się na szybszą reakcję w sytuacji zdarzeń awaryjnych i maksymalne skrócenie czasu usuwania awarii.

W celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej poszczególnych obiektach ZWK zamontowano nowoczesne energooszczędne urządzenia. Na oczyszczalni ścieków ponad 75% potrzebnej energii elektrycznej produkowana jest w nowowybudowanej elektrowni biogazowej. Na ujęciu wody w Sieniawie część energii elektrycznej pochodzi z małej elektrowni wodnej.

Ponadto w Spółce powołano Grupę Zakupową, która wspólnie z miastem i podległymi mu jednostkami z powodzeniem przeprowadziła wspólne postępowanie przetargowe na zakup energii elektrycznej.  Szacuje się, że oszczędności osiągnięte przez podmioty biorące udział w Grupie Zakupowej wyniosą średnio 25% w porównaniu do aktualnie obowiązujących taryf.

Aby w pełni monitorować wodę kierowaną poza Krosno wykonano węzły pomiarowe. Dobiegają też końca prace związane z opomiarowaniem ilości ścieków dopływających do krośnieńskiej sieci kanalizacyjnej z terenu okolicznych gmin.

Prowadzony jest stały nadzór nad produkcją, właściwym ciśnieniem i dystrybucją wody. Realizowane są ustalone harmonogramy produkcji wody w poszczególnych stacjach uzdatniania z uwzględnieniem zmian związanych z modernizacją ZUW Sieniawa.

Ale to wszystko za mało, aby zrównoważyć koszty związane z inwestycjami chroniącymi środowisko. Niestety modernizacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej wiąże się ze wzrostem kosztów amortyzacji od nowego majątku oraz ze wzrostem podatków, a to przekłada się na wzrost cen.

 



Jednak wszystkie te zabiegi i realizowane inwestycje, pomimo tego iż są kosztowne, dają  nam wszystkim gwarancję tego, że z naszych kranów leci woda dobrej jakości.


 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie