Burmistrz Łukowa, radni oraz pracownicy tamtejszego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, przygotowując miasto do transformacji energetycznej, przyjechali do Krosna, aby zobaczyć infrastrukturę oraz technologie wdrożone przez Krośnieński Holding Komunalny w Elektrociepłowni Krosno. – Chcemy uczyć się od najlepszych. Krosno już 10 lat temu przeszło na energię zieloną. My jesteśmy dopiero na początku tej drogi – powiedział Piotr Płudowski, burmistrz Łukowa.
W ślady krośnieńskiej elektrociepłowni, która uznawana jest za jedno z najlepszych przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju, idzie coraz więcej polskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej. Inwestycje i kierunki rozwoju instalacji są pozytywnie oceniane przez specjalistów z branży, w tym również przez władze Łukowa i zarząd Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łukowie.
– Miasto Łuków stoi na progu transformacji energetycznej. Obecnie 100% energii cieplnej w mieście wytwarzanej jest z węgla, ale w ciągu 2-3 lat chcemy w 100% przejść na zieloną energię, czyli biomasę. Chcemy uczyć się od najlepszych i dlatego odwiedzamy Krosno – podkreślił Piotr Płudowski, burmistrz Łukowa.
Delegacja z Łukowa zwiedziła Elektrociepłownię Krosno, zapoznała się ze specyfiką pracy instalacji na biomasę, wykorzystaniu kogeneracji w produkcji ciepła i energii elektrycznej, a także z technologiami i rozwiązaniami zastosowanymi przez Krośnieński Holding Komunalny w całej instalacji.
– Celem naszej wizyty jest podpatrzenie, co i jak robicie. Jesteście firmą wiodącą w branży ciepłowniczej, zarówno od strony organizacyjnej, jak i technologicznej, o bardzo zaawansowanych technologiach, a wasze inwestycje budzą podziw. Chcemy od was zaczerpnąć dobre wzorce i przenieść je na nasz grunt – stwierdził Aleksander Kompa, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łukowie.
W Łukowie, mieście liczącym ok. 30 tys. mieszkańców, planowana jest budowa instalacji produkującej ekologiczne ciepło z biomasy. Inwestycja ta byłaby rozwiązaniem podobnym do tego, które zostały wdrożone w Elektrociepłowni Krosno w 2012 r., stopniowo zastępując miał węglowym paliwem ekologicznym, czyli biomasą.
– Gratuluję władzom miasta i załodze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego osiągnięć w branży ciepłowniczej. Liczymy na wasze wsparcie i wymianę informacji, bo każdy duży proces inwestycyjny, to szereg zasadzek i niewiadomych problemów. Elektrociepłownia Krosno ma już za sobą transformację energetyczną i 10 lat temu przeszła już drogę, która przed nami – powiedział Piotr Płudowski.
W spotkaniu z przedstawicielami miasta Łuków wzięli udział: prezydent Krosna Piotr Przytocki, przedstawiciele zarządu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego oraz kierownictwo Elektrociepłowni Krosno.