908984048.jpg
21.10.2009

Debatowali o azbeście

„Azbest cichy zabójca” – pod takim hasłem odbył się sejmik ekologiczny organizowany przez Urząd Miasta Krosna.

 

 

Od maja 2002 roku realizowany jest Polsce,  przyjęty przez Radę Ministrów, „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", którego podstawowym celem jest spowodowanie aby  w okresie 30 lat czyli do 2032 roku oczyścić  kraju z azbestu.

 


Nasze miasto wzięło udział w ogłoszonym przez Ministerstwo Gospodarki, konkursie dotyczącym wykonania zadań wynikających z zapisów rządowego „Programu usuwania azbestu i materiałów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”.

 

 

Debatowali o azbeście - zdjęcie w treści

 

 


W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego otrzymaliśmy dotacje m.in. na opracowanie „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Krosna na lata 2009 – 2032”, na przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Krosna oraz na przeprowadzenie kampanii edukacyjno - informacyjnej.

 


Na podstawie inwentaryzacji określono ilość, rodzaj oraz stan techniczny znajdującego się na terenie miasta azbestu oraz jego zagrożenie dla zdrowia. Inwentaryzacja była podstawą do stworzenia mapy oraz podwaliną do stworzenia „Programu usuwania …” dla miasta.

 


Miasto prowadzi również akcję edukacyjną w krośnieńskich szkołach oraz akcję informacyjną. Niejakim podsumowaniem tych działań był sejmik ekologiczny, który odbył się 15 października w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego, wojewódzkiego, gmin ościennych oraz osoby na co dzień zajmujące się działaniami proekologicznymi.

 

 

Debatowali o azbeście - zdjęcie w treści  nr 1

 

 


Obrady rozpoczęto od prezentacji multimedialnych „Co wiem o azbeście?”, przygotowanych  przez uczniów z krośnieńskich gimnazjów i projekcji filmu „AZBEST zagrożenie dla zdrowia i środowiska”. Dużą część konferencji poświęcono zagadnieniom  dotychczasowych metod unieszkodliwiania azbestu oraz finansowaniu i praktycznym działaniom związanym  z usuwaniem wyrobów azbestowych. Uczestnicy konferencji otrzymali informację „z pierwszej ręki”, od praktyków tematu: Piotra Lecha - przedstawiciela Jednostki Ratownictwa Chemicznego z Tarnowa oraz Hieronima Wawrzyńskiego - eksperta z zakresu pozyskiwania środków UE na usuwanie azbestu.

 

 


Z wielkim zainteresowaniem spotkała się także prezentacja nowoczesnych technologii unieszkodliwiania i utylizacji odpadów azbestowych prezentowana przez Ewę Błażejowską z Firmy ATON HT S.A.
Obrady sejmiku ekologicznego zakończyła dyskusja.

 

 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku  Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 129 poz. 902 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 roku  w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest – osoby fizyczne mają obowiązek zgłaszać corocznie posiadanie wyrobów zawierających azbest do właściwego miejscowo urzędu gminy, osoby prawne w/w informacje zobowiązane są przekazywać właściwemu urzędowi wojewódzkiemu.

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie