Po raz 12 w całej Polsce, między 1 a 8 czerwca obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Krośnieńska Biblioteka Publiczna, wspólnie z krośnieńskim oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, kolejny raz aktywnie włączyła się w te obchody. We wszystkich placówkach KBP na terenie miasta, jak i przedszkolach odbywały się zajęcia i spotkania dla dzieci, w których najważniejsze było głośne czytanie.
Natomiast w dniu 6 czerwca dzieci wzięły udział w imprezie pod hasłem „Czytanie zaczyna się od dziecka” w Czytelni Głównej KBP. Do zabawy włączyli się uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych nr 3, 4, 6, 7 i 14 wraz z nauczycielami i opiekunami oraz dzieci z wadami słuchu z „Bajkowego Kącika” działającego przy krośnieńskim szpitalu pod opieką rodziców i logopedów.
Gości powitała Bogusława Bęben – Wicedyrektor KBP, a cała impreza tradycyjnie rozpoczęła się głośnym czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima przez krośnian: Zastępcę Prezydenta Miasta Krosna Tomasza Solińskiego, Annę Dubiel - Przewodniczącą Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Dorotę Frydrych - pielęgniarkę środowiskową, Edwarda Marszałka – rzecznika Prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz nadkomisarza Marka Śliwińskiego z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. W podziękowaniu za wieloletnie wsparcie akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wszyscy czytający otrzymali pamiątkowe dyplomy Fundacji ABC XXI oraz tęczowe kwiaty.
Po dorosłych przyszedł czas na dzieci. Uczniowie czterech krośnieńskich szkół wzięli udział w konkursie pod hasłem „Bohaterowie Tuwima” na najładniejsze przebranie za postać wierszy Juliana Tuwima. Dzieci musiały zaprezentować również przed publicznością wiersz charakteryzujący daną postać.
Barwne i pomysłowe przebrania oraz aktorskie prezentacje wszystkich dzieci sprawiły, że jury miało trudny wybór przyznając nagrody. Dlatego oceniający: Edward Marszałek /przewodniczący jury/, Grażyna Ziembicka – Przewodnicząca Zarządu SBP O/Krosno oraz Bożena Kruczkowska - kierownik Filii nr 4 KBP przyznali równorzędne miejsca: pierwsze Filipowi Chrzanowskiemu i Paulinie Pietrukaniec ze Szkoły Podstawowej nr 3, drugie – Wiktorii Wiernasz z SP nr 7 i Alicji Zajdel z SP nr 3, natomiast trzecie Jakubowi Nyczowi i Marii Grochmal z SP nr 6. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.
Podziękowania – dyplomy Fundacji ABC XXI nauczycielom obecnym na spotkaniu wręczył Wiceprezydent Tomasz Soliński.
Specjalną atrakcją dla wszystkich było przedstawienie w wykonaniu aktorów Studia Art-Re w Krakowie pt. „Kopciuszek” – adaptacja sceniczna jednej z najbardziej znanych i lubianych baśni dla dzieci. Mali widzowie chętnie wcielili się również w role aktorów i aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, bawiąc się i tańcząc.
Na małych czytelników czekały również zabawy artystyczne – dzieci mogły nauczyć się robić zwierzęta z balonów, papierowe kwiaty czy specjalną biżuterię. Natomiast „biblioteczne Smerfy” przeprowadziły konkurs: „Magiczny kuferek” – dzieci musiały odgadnąć z jakiej bajki pochodzą ukryte w kufrze rekwizyty.
Wszystkie dzieci, które przyszły do biblioteki, otrzymały na zakończenie „wiersze wysokich lotów” – do balonów z logo Fundacji ABC XXI doczepione zostały teksty popularnych polskich poetów dla dzieci, a także informacje o zaletach głośnego czytania dzieciom. Książeczki edukacyjne przekazała również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Przez cały dzień imprezie towarzyszył kiermasz książek za 1 zł oraz wymiana książek – osoby, które przyniosły ze swoich zbiorów przeczytane pozycje, mogły je wymienić na inne książki.
Impreza zorganizowana została w ramach zadania „Makro i mikro podróże po literaturze” przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.
Wszystkie działania miały na celu promocję czytania, zachęcania małych krośnian do sięgania po książkę, a rodzicom i opiekunom pokazanie jakie korzyści dla rozwoju dziecka ma głośne czytanie.