„Czytanie jest jak podlewanie roślin…” literacko-plastyczne spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece
Grzegorz Kasdepke – jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy dla dzieci – 10 maja spotkał się z młodymi czytelnikami w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
W Krośnie autor zaprezentował fragmenty książki, która do księgarń trafi dopiero 15 maja - Gdybym był dziewczynką, gdybym była chłopcem – to dwustronne wydanie autorstwa K. Kasdepke i A. Onichimowskiej. Pisarz zastanawia się m.in. co by było, gdyby mały Grześ, urodził się jako dziewczynka - zostałby Agnieszką czy Olą? Na pewno siedziałby w pierwszej ławce i chichotał na przerwach, ale czy zalewałby się łzami na widok dżdżownicy w swojej kanapce? Książka ma przede wszystkim wymiar dydaktyczny – w zabawny sposób autorzy próbują obalać stereotypy.
G. Kasdepke przekonywał również, że książki wcale nie muszą być męczarnią, a wręcz przeciwnie – mogą bawić i uczyć, czego najlepszym przykładem są takie tytuły jak: Co to znaczy ... czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, Bon czy ton czyli savoire-vivre dla dzieci, a także zabawne historie o dwóch bliźniakach Kubie i Bubie. Grzegorz Kasdepke pisać zaczął w wieku 19 lat i były to opowiadania do „Świerszczyka”, później został redaktorem tego czasopisma. Do tej pory wydał 30 książek, niektóre z nich już trafiły na listę szkolnych lektur. Jest laureatem prestiżowych nagród, ale najważniejsza jest dla niego Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego, którą otrzymał za „Kacperiadę”. I to właśnie Kacper jest jego ulubioną postacią. Zachęcając dzieci do sięgania po książki mówił, że czytanie jest jak podlewanie roślin. Czytać trzeba systematycznie, a wtedy na pewno czytanie stanie się przyjemnością i daje wiele pozytywnych efektów.
G. Kasdepke z wykształcenia jest dziennikarzem, ale zamiłowania przede wszystkim pisarzem. Pytany czy chciałby zmienić zawód, mówił, ze dzięki temu co robi, może być każdym, wcielając się w wymyślane przez siebie postacie.
Długa kolejka dzieci, które na zakończenie chciały dostać autograf pisarza na jego książce – była najlepszym potwierdzeniem, że Grzegorz Kasdepke jest autorem, który na brak czytelników nie może narzekać.
Nieco inny charakter miało zorganizowane w Filii nr 4 w dniu 9 maja spotkanie z Łukaszem Zabdyrem – autorem komisów, rysownikiem i ilustratorem. Dzieci uczestniczące w warsztatach tworzenia komiksu dowiedziały, się jak przy użyciu prostych kształtów i kresek tworzyć zabawne historie. Ł. Zabdyr podkreślał, że cechą rysownika jest cierpliwość i solidność. Predyspozycje do rysowania mają wszyscy, reszta to praca – mówił. Pokazał również ćwiczenia, które jak mówił pozwalają odkrywać talent. Przy wykorzystaniu liter, dzieci w kilka minut potrafiły wykonać rysunek samochodu, kota czy zamku.
Najtrudniej, jak mówił, jest wyrażać przez rysowaną postać emocje. Przystępując do rysowania komiksu trzeba się zastanowić jaki styl powinna mieć tworzona historia. Najlepiej jak zwarta na jednej stronie opowieść ma początek, rozwinięcie i zakończenie. Łukasz Zabdyr zaprezentował jak w praktyce takie historie powstają.
Spotkania z Łukaszem Zabdyrem i Grzegorzem Kasdepke zorganizowane z okazji obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyły się w ramach projektu „Pasja czytania – animacja czytelnictwa dziecięcego”, który KBP realizuje przy dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura. Patronat medialny nad projektem objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl.
Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literackich wśród dzieci.
Monika Machowicz