W roku artystycznym 2012/2013 zajęcia w Otwartej Pracowni prowadzone były w czterech grupach: dwie dziecięce, młodzieżowa i grupa dorosłych.
We wszystkich grupach realizowane były podobne tematy i zagadnienia. Rozwijanie wyobraźni, kształtowanie postrzegania i obserwacji natury i otoczenia. Umiejętność wrażliwego interpretowania i kadrowania obrazu. Sztuka wyboru motywu i kompozycji.
Między innymi zajęcia z rysunku: portret z natury, pozowali nasi koledzy i koleżanki z zajęć, a także właściciele dwóch dogów wraz ze swoimi psami. Malowanie autoportretu oraz tzw. martwa natura. Rysunek z wyobraźni – grupy: dziecięca i młodzieżowa.
Jednym z zadań w grupach dziecięcych i młodzieżowej były pomysłowniki.
Pomysłowniki, czyli projektowanie i realizacja autorskiej książki, mix notatnika, gdzie zapisuje się się m.in. pomysły przyszłych prac.
Zajęcia z kształtowania wyobraźni przestrzennej; kartonowe domy z zaprojektowanymi różnymi elementami architektonicznymi jak okna, balkony, schody czy basen.
Powstałe domy tworzą całą uliczkę z miejską zabudową. Domy zostały przez dzieci pomalowane szablonami w specyficzne graffiti miejskie.
Wszystkie grupy odbyły zajęcia z modelowania i formowania w glinie. Na wystawie można zobaczyć naczynia ceramiczne; kubki, talerze i inne przedmioty nieużytkowe.
Zajęcia z projektowania lalek i zwierząt. Lalki malowane, szyte z filcu i filcowane z wełny. Lalki pomalowane na gotowych szablonach.
Dzieci i młodzież wzięły udział w wielu konkursach plastycznych m.in. konkurs prac plastycznych inspirowanych muzyką Witolda Lutosławskiego, BWA Rzeszów, konkurs „Bliżej Ameryki”- dwie laureatki Aleksandra Rak, Małgosia Łabuzek.
Konkurs Plastyki Dzieci i Młodzieży Pogranicza „Kredki” RCKP Krosno – jury nagrodziło Józefa Fornala, Marię Makoś, Miłosza i Szczepana Tomkowiczów.
Dorośli uczestniczyli w Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego w WDK w Rzeszowie. Laureatkami zostały: Małgorzata Wojnar i Katarzyna Markowicz.
Pracownia Grafiki Tradycyjnej działa od 2007 roku. Zakupiono wówczas profesjonalne wyposażenie warsztatu grafiki tradycyjnej, na które składają się: uniwersalna prasa graficzna walcowa ręczna, przeznaczona do wykonywania odbitek z matryc metalowych, drewnianych i tworzyw sztucznych, do technik wypukło i wklęslodrukowych, elektryczny piec do podgrzewania płyt, kuweta do namaczania papierów, wałki do nakładania farby, igły rytownicze, gładziki, skrobacze, rylce, ruletki, chwiejaki, farby drukarskie, papiery graficzne.
Wszyscy chętni do poznania techniki druku wklęsłego, wypukłego i strukturalnego mogą w tych zajęciach brać udział. Prowadzi je Joanna Topolska - Uliasz. Grafiki wykonane w Pracowni zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.
Na koniec roku artystycznego Pracownia Grafiki Tradycyjnej prezentuje efekty całorocznej pracy na pięknej wystawie.