Recital fortepianowy prof. Andrzeja Pikula wybitnego wirtuoza i pedagoga zainauguruje cykl spotkań z muzyką Fryderyka Chopina "Chopin PodCienaimi”. Koncert odbędzie się 12 sierpnia o godz. 19.00.
Rok 2010 uchwałą Sejmu Rzecz Pospolitej Polskiej ustanowiony został rokiem Fryderyka Chopina. Ponadczasowe, wykraczające poza wymiar artystyczny dzieła Chopina to prawdziwy meisterstück. Jego mistrzowskie koncepcje muzyczne inspirują i są natchnieniem dla muzyków całego świata. Ponieważ obowiązkiem, a jednocześnie przywilejem Muzeum Rzemiosła w Krośnie jest promocja polskiej kultury i sztuki oraz propagowanie dziedzictwa narodowego cyklem koncertów „Chopin PodCieniami” włączamy się w obchody Roku Chopinowskiego.
Projekt "Chopin PodCieniami" jest cyklem spotkań z muzyką Fryderyka Chopina w kameralnych wnętrzach „Piwnicy PodCieniami”. Jest to szególnie interesujące przedsięwzięcie kulturalne w Krośnie, prezentujące postać i twórczość Chopina. Atrakcyjność projektu wynika z połączenia klasycznych wykonań muzyki Chopina i aranżacji jego utworów w konwencji jazzowej. W realizację koncepcji „Chopin PodCieniami” zaangażowani zostali wybitni artyści i wykonawcy muzyki klasycznej i jazzowej, w tym również związani z miastem: prof. Andrzej Pikul (Akademia Muzyczna Kraków) oraz Lora Szafran (wokalistka jazzowa). Koncerty klasyczne odbędą się z udziałem uzdolnionych studentów i absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej. „Chopin PodCieniami” to 5 koncertów oraz publikacja zawierająca nagrania koncertowe.
prof. Andrzej Pikul
Zachętą do uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu muzycznym niech będzie poetycka impresja Michała Rachwała, która wprowadzi Państwa w nastrój czwartkowych wieczorów w Piwnicy PodCieniami:
„Kwiaty w Piwnicy”
Popołudnie wczesne, szara ponurość bezdusznie skręca nieśmiałą lampę jesiennego słońca.
Mrocznieje. To listopad. – Jego początek.
Dwudziestoletni Fryderyk kolejny raz w drodze do Wiednia. Wyjeżdża i już nigdy do rodzinnego kraju nie wróci. Szerokim kołem, przez Kalisz, Wrocław, Pragę omija
Kraków… Krosno, małe, galicyjskie miasteczko w cichości i pokorze – trochę na uboczu historii – chłonące jesienną pluchę i inne, nieco łaskawsze dary nieba powszedniego.
Gdyby Chopin inaczej tę podróż zaplanował. Gdyby od strony Potoka ku Dukli podążał na Preszburg gdzieś… Może w Krośnie zatrzymałby się dla kilku chwil wytchnienia i natchnienia?- Wszak pierwszego skąpiło mu krótkie życie. Może spacer krótki? Od Fary…
Przez Rynek… Podcieniami… Ku Franciszkanom. Zatrzymałby się „przed portretami kochanków w białych wieńcach płaskorzeźb” i zadumał smutno i pogodnie „nad trumien dwóch lamentem”. Za kilka lat, na Majorce, skomponuje cykl preludiów. Gdyby podążał do Wiednia przez Krosno, preludium e-moll mogłoby mieć podtytuł… „Anna”.
On tam, na Południu i Zachodzie, zachwycał muzycznych koneserów i dusze wrażliwe, proste, ale otwarte na piękno i piękna głodne. A w Krośnie ? Nikt nie odwołał listopadów, wczesnych majów, szeptania wierzbowych listków. Nostalgii nikt nie zabronił, ani radosnych ekstaz młodzieńczych. Lipiec i sierpień wciąż falują gorącem małych oceanów pszenicznych, a wieczorami otumaniają świerszcze.
Rok 1810. 1830… Mijają dziesięciolecia.
Rok 1960. Kilkuletni chłopiec śni sen zaczarowany. Biegnie radośnie baśniową aleją
- z radością tylko dziecku daną. Aleja to? Czy pasaż? Pasaż wyłożony hebanem i kością słoniową. Aleja to? Czy audytorium ogromne ze skał zasłuchanych w półkolu?
Oniryczna klechda dalej się baje. Pasaż magiczny w realną przeistacza się klawiaturę. Na środku sceny fortepian najprawdziwszy. Prządki zaklęte w dostojne filary filharmonii zamieniają się…
Czy był śniony sen taki? Może inny zupełnie? Może trochę podobny?
Rok 1810, 1830... Mijają dziesięciolecia.
Rok 2010. Rok Chopinowski. Cykl „Chopin PodCieniami” jest dla duszy Krosna tak nieodzowny, jak dla jego ciała wszelkie inwestowanie w infrastrukturę, służbę zdrowia, komunikację, oświatę itp. Nie będzie nadmiaru patosu ani emfazy zbytniej w stwierdzeniu, że Chopin wszedł do definicji Polskości tak immanentnie, jak w encyklopedii świata – dla tych co czytają wszystkimi zmysłami i duchem – do definicji kwiatów wszedł ich zapach. Przyjdźcie w te wieczory letnie i jesienne chłonąć treść, której nie da się przełożyć na język czarno-biały i na papierze podać.
Przyjdźcie! Chopin ukrył kwiaty w Piwnicy.
Mamy nadzieję, że uroczystości obchodów Roku Chopinowskiego w Krośnie dostarczą gościom Piwnicy PodCieniami mnóstwo doznań, nie tylko tych muzycznych.
Koncerty prowadzić będzie Ewa Ciskowska.
Chopin PodCieniami - program koncertów
12 sierpnia 2010
I. Recital fortepianowy prof. Andrzeja Pikula
Repertuar:
Polonezy młodzieńcze
Polonez cis-moll op. 26
Polonez es-moll op. 26
Polonez c-moll op. 40
Polonez As-dur op. 53
Polonez – Fantazja As-dur op .61
2 września 2010
II Recital na fortepian i wiolonczelę: Gajusz Kęska (fortepian), Dorota Imiełowska (wiolonczela)
Repertuar:
Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65
Ballada g-moll op. 23
Mazurki op. 24
Scherzo b-moll op. 31
30 września 2010
III. Recital fortepianowy: Joanna Strzelecka, Marcin Szlachta, Dominika Peszko
Repertuar:
Ballada F-dur op. 38
3 Walce op. 34
2 Nokturny op. 62
Mazurki op. 63
3 Walce op. 64
Preludium cis-moll op. 45
Allegro de concert op. 46
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Koncert fortepianowy f-moll op. 21
16 i 17 października 2010
IV i V. 2 koncerty jazzowe: Trio Wojciecha Gogolewskiego z udziałem Lory Szafran
Repertuar:
Podczas koncertu zostaną zaprezentowane jazzowe interpretacje utworów Fryderyka Chopina: tematy z koncertu e-moll, tematy z koncertu f – moll oraz mazurki, walce, preludia i nocturny.
Szczegółowe informacje i zakup biletów Punkt Informacji Kulturalno – Turystycznej przy Muzeum Rzemiosła w Krośnie (Krosno, Rynek 5), tel.: 13 432 77 07, info@muzeumrzemiosla.pl
www.muzeumrzemiosla.pl/podcieniami