Owoce i warzywa
31.05.2016

Chcesz sprzedawać owoce czy warzywa musisz się zarejestrować

Zbliża się sezon zbiorów owoców i warzyw. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie przypomina i informuje, że każdy kto chce sprzedać płody rolne wyprodukowane przez siebie nawet w małej ilości, musi uzyskać wpis do rejestru zakładów, które podlegają urzędowej kontroli Sanepidu.
 



Rejestracja jest wymagana między innymi w odniesieniu do:

  • działalności w zakresie dostaw bezpośrednich;
  • podmiotów działających na rynku spożywczym prowadzących produkcję pierwotną;

 


Formularze zgłoszenia rejestracji można pobrać ze strony internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno‐Epidemiologicznej w zakładce dla klienta, lub osobiście w siedzibie Sanepidu przy ul. Kisielewskiego 12 w pok. 104. We wniosku należy określić m.in. rodzaj i zakres działalności, która ma być prowadzona, w tym rodzaj żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu. Rejestracja jest bezpłatna, a za niedopełnienie tego obowiązku będzie skutkować nałożeniem kar pieniężnych nawet do 5000 zł. Najniższa kara to 1000 zł. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno‐Epidemiologicznej w Krośnie, ul. Kisielewskiego 12 (pokój 104) lub telefonicznie pod numerem telefonu 13 432 19 42 (45) wew. 16, 17.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie przypomina również o obowiązkach zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywości na etapie produkcji pierwotnej w Polsce.

 


Najważniejsze z nich to:
•    stosowanie do uprawy i mycia owoców i warzyw na wszystkich etapach produkcji pierwotnej wody spełniającej odpowiednie kryteria mikrobiologiczne,
•    stosowanie odpowiednich metod nawożenia (wyeliminowanie możliwości nawożenia płodów rolnych fekaliami),
•    zapewnienie dostępu do toalet i urządzeń do mycia rąk w bieżącej wodzie po skorzystaniu z toalety w pobliżu plantacji,
•    stałe egzekwowanie mycia rąk przez pracowników przed wejściem na pole w celu zbioru,
•    kontrola czystości i jakości stosowanego sprzętu, opakowań oraz warunków transportu, mycie i dezynfekcja powinny odbywać się zgodnie z ustalonymi, zatwierdzonymi procedurami,
•    zakaz pracy dla osób z objawami takimi jak: biegunka, wymioty, temperatura lub żółtaczka, zakaz wejścia osób nieupoważnionych,
•    przestrzeganie przez przedsiębiorców identyfikowalności/śledzenia surowców i produktów według zasady: „krok w przód” (np. lista odbiorców) oraz stosowanie odpowiednich procedur w tym zakresie.

 


Pamiętajmy, że w świetle obowiązującego prawa to podmioty działające na rynku spożywczym są w pierwszym rzędzie odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne żywności, a także za wszelkie szkody i uszczerbki na zdrowiu konsumenta spowodowane niewłaściwą jakością zdrowotną żywności. Producent środków spożywczych musi zapewnić, że na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji odbywających się pod jego kontrolą spełniane są właściwe wymogi higieny ustanowione przepisami prawa europejskiego i krajowego.

Obowiązek rejestracji lub zatwierdzenia działalności podmiotów działających na rynku
wytwórców żywności wynika z art. 61‐67 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.
U. z 2015 r., poz. 594). Temu obowiązkowi podlegają podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące produkcję pierwotną (podstawową) oraz działalność w zakresie dostaw bezpośrednich zobowiązane są uzyskać wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie