Już niebawem, bo początkiem przyszłego roku powstanie w Krośnie Centrum Integracji Społecznej - Organizacja, której celem jest integracja osób wykluczonych ze społeczeństwa: niepełnosprawnych, bezrobotnych i in. Zadaniem Centrum będzie pomoc tym osobom w odnalezieniu swojego miejsca w społeczności lokalnej.
Pomysł utworzenia organizacji działającej zgodnie z ideą ekonomii społecznej i wspierającej zatrudnienie socjalne zrodził się dzięki współpracy nawiązanej z Fundacją Pomocy Wzajemnej „Barka”.
Rozpoczęty w 2011 roku cykl spotkań z przedstawicielami „Barki” zaowocował konkretnymi działaniami, które zmierzają do formalnego utworzenia CIS początkiem przyszłego roku.
Trudności finansowe, które powodowane są niepełnosprawnością czy długotrwałym bezrobociem pociągają za sobą dalsze problemy i pogłębiają zjawisko wykluczenia. Dlatego też głównym zadaniem Centrum jest reintegracja społeczna i zawodowa osób dotkniętych tymi problemami.
Reintegracja, czyli przywrócenie do społeczeństwa polega na takim pokierowaniu tych osób aby nabrały one przekonania, że mogą same kształtować swoje życie i relacje z innymi. Pomaga wzmocnić się psychologicznie, zmotywować do pracy i zwalczyć złe nawyki, które często powstają w wyniku długotrwałego pozostawania bez pracy.
Jednak nie tylko wsparcie psychologiczne jest tu ważne. Również wytworzenie relacji pomiędzy osobami korzystającymi z pomocy Centrum i podniesienie kwalifikacji zawodowych jest niezwykle istotne. Nawiązane relacje pozwolą odkryć poczucie własnej wartości, a dzięki warsztatom i zleceniom realizowanym podczas prac w Centrum uczestnicy będą mogli wzmocnić własne kompetencje zawodowe. Pozwoli to także wypracować przychody umożliwiające utrzymanie organizacji a osobom objętym pomocą pozwoli odnaleźć miejsce na otwartym rynku pracy lub wspólnie z innymi założyć spółdzielnię socjalną – społeczne przedsiębiorstwo działające w duchu ekonomii społecznej. Przez okres uczestnictwa w pracach Centrum, uczestnicy otrzymają tzw. świadczenie integracyjne wypłacane przez Powiatowy Urząd Pracy w wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
Pomimo tego, że część kosztów zostanie pokryta ze środków wypracowanych przez Centrum, Urząd Miasta, zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym, ma możliwość wspierania jego działalności ze środków pochodzących z miejskich programów profilaktycznych.
Ekonomia społeczna jest kluczem do społecznego rozwoju lokalnego. Działania podejmowane w ramach tej idei pozwalają nie tylko na wypracowywanie realnego zysku, ale również na spełnianie szeregu zadań o charakterze społecznym.
Jest to nowe pojęcie, które pojawiło się wraz z wprowadzeniem rozwiązań mających na celu pobudzenie tej części społeczeństwa, która ma trudności w odnalezieniu się na rynku pracy, dotknięta jest problemami natury psychologicznej, społecznej lub zdrowotnej i nie jest w stanie na satysfakcjonującym poziomie zadbać o realizację podstawowych potrzeb swoich i rodziny.