1026477809.jpg
29.05.2013

„Bronisław Burek, człowiek, który nie był bierny”

W ubiegły poniedziałek (27.05) odbyła się prezentacja książki „Być zawsze czynnym – rzecz o Bronisławie Burku”, której autorem jest Jan Lusznia, krośnianin, poeta, autor tekstów piosenek i działacz społeczno-kulturalny. W zorganizowanej w Krośnieńskiej Bibliotece uroczystości wzięła udział rodzina Bronisława Burka i przedstawiciele władz samorządowych miasta.

 

Książka „Być zawsze czynnym – rzecz o Bronisławie Burku” ukazała się nakładem wydawnictwa Ruthenus. Przy wydaniu z Janem Lusznią współpracowały: Krystyna Nawrocka (córka Bronisława Burka) oraz Elżbieta Niepokój. Książka została podzielona na trzy części: „Opowieść o życiu i dokonaniach Bronisława Burka”, „Ordery, odznaczenia, medale, tytuły, podziękowania”, „Praca samorządowa i zawodowa – ujęcie syntetyczne”. Wywiadów o Bronisławie Burku autorowi udzielili: Tadeusz Alibożek, Janusz Gruchała, Robert Hanusek, Andrzej Jurczak, Kazimiera Kamińska, Wanda Kubit, Zbigniew Kubit, Stanisław Niepokój, Stanisław Olbrycht, Mieczysław Pelczarski, Jan Przystasz, Andrzej Prugar, Stanisław Słyś, Ryszard Sokołowski, Jerzy Szubra, Ryszard Szypuła, Marek Toropolski, Krzysztof Wilk.    

 
 
„Bronisław Burek, człowiek, który nie był bierny” - zdjęcie w treści
 
 
We wstępie do książki Jan Lusznia napisał:

 

Pisałem ten „przewodnik po życiu” Bronisława z nadzieją, że być może stanie się on inspiracją i swego rodzaju drogowskazem nie tylko dla mieszkańców Krosna – także dla tych, którzy przede wszystkim chcą sprawdzić się w działalności samorządowej, czują potrzebę twórczego bycia wśród ludzi i dla ludzi, aktywności „pro publico bono”. Dla tych, których uciska świadomość, że siedzenie z założonymi rękami i zachowywanie podejrzliwego dystansu wobec tego, co dzieje się w „małej ojczyźnie”, niczego nie zmieni na lepsze. Że hołdowanie postawie „bo nieważne, czyje co je, ważne to je, co je moje” (cytat z piosenki Kazimierza Grześkowiaka) oraz zasadzie: „nie, bo nie” (nie pozwalam na to…, nie zgadzam się z tym…, nie popieram…, „NIE, BO NIE”), jest po prostu złe. Ta książka to rzecz o człowieku zwyczajnym i niezwykłym, który nie był bierny.

 
 
„Bronisław Burek, człowiek, który nie był bierny” - zdjęcie w treści  nr 1
 
 

Podczas spotkania fragmenty książki „Być zawsze czynnym – rzecz o Bronisławie Burku” czytali: Klaudia Leś i Tomasz Klimek, uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie.

 

Działalność samorządową i społeczną oraz postać Bronisława Burka wspominali m.in.: Stanisław Słyś, Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Zdzisław Dudycz, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Krosna, Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Józef Zuzak, były Dyrektor Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu w Krośnie, Tomasz Nawrocki (wnuk Bronisława Burka) oraz Marian Duda, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krośnie.

 

Bronisław Burek, pracownik administracji państwowej i działacz społeczny. Urodził się 14 lipca1923 r. w Haczowie, gdzie uczęszczał do 7-letniej Publicznej Szkoły Powszechnej. W 1946 r. ukończył (jako eksternista) Gimnazjum Kupieckie w Rzeszowie, a w 1947 r. Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Handlowe Gminy Zbiorowej w Strzyżowie. Studia dzienne w systemie trzyletnim podjął w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu na wydziale administracyjno-gospodarczym. Ukończył też trzysemetralne Studium Podyplomowe Administracji przy wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1951 r. ożenił się ze Stanisławą z domu Niepokój i osiadł w Suchodole. Drogę samorządową (radnego Miejskiej Rady Narodowej w Krośnie, później Rady Miejskiej w Krośnie, a następnie Rady Miasta Krosna) rozpoczął 5 lutego 1978 r. Obowiązki radnego wykonywał przez osiem kadencji, do 27 października 2006 r. Przez kilkadziesiąt lat był też działaczem samorządu mieszkańców Dzielnicy Suchodół. Dzięki jego zaangażowaniu zakończono budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Suchodole, utworzono użytek ekologiczny pod nazwą „Dolina potoku Badoń”, przeprowadzono remont kapitalny Dzielnicowego Domu Kultury, oświetlono ulice na terenie dzielnicy oraz zrealizowano wiele innych inwestycji. Bronisław Burek przyczynił się też powstania Kampusu Technicznego PWSZ przy ul. Dmochowskiego. Za swoją działalność społeczno-gospodarczą odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985) oraz wieloma innymi medalami i odznakami. W 2005 r. otrzymał medal Prezydenta Miasta „Za zasługi dla Krosna”. Bronisław Burek zmarł 4 kwietnia 2012 r., pochowany został na krośnieńskim cmentarzu

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie