Bogusława Bęben Dyrektor KBP i Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przeszły na emeryturę
Styczniowa sesja Rady Miasta Krosna rozpoczęła się od pożegnania dwóch Pań. Po wielu latach pracy przechodzą na zasłużoną emeryturę Bogusława Bęben Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna. W obecności Radnych Miasta Krosna podziękowania obu paniom złożyli Zbigniew Kubit Przewodniczący Rady Miasta Krosna oraz Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna i Bronisław Baran zastępca prezydenta. Pani naczelnik Julicie Jaśkiewicz podziękowali za współpracę także Marian Duda i Maciej Pelczar przedstawiciele Miejskiej Rady Pożytku Publicznego.
Pani Bogusława Bęben, absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1995 roku pełniła w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej funkcję Zastępcy Dyrektora a od 2018 roku – Dyrektora. Wcześniej pracowała w filii miejskiej ówczesnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na stanowisku kierownika jednostki, a następnie na stanowisku kierownika Wypożyczalni Głównej. Przechodzi na emeryturę 27 stycznia br., po ponad czterdziestu latach pracy w zawodzie bibliotekarza.
Priorytetem działań Bogusławy Bęben na zajmowanych stanowiskach zawsze było unowocześnianie krośnieńskiej biblioteki. I to nie tylko w zakresie przeprowadzania remontów zajmowanych przez bibliotekę i jej agendy pomieszczeń, dbałości o ich estetykę, wprowadzania zmian mających na celu poprawę dostępności biblioteki dla osób o szczególnych potrzebach. Przede wszystkim w okresie prawie trzydziestu lat zarządzania Krośnieńską Biblioteką Publiczną przez Bogusławę Bęben biblioteka została kompleksowo skomputeryzowana a wszystkie procesy biblioteczne – w pełni zautomatyzowane. Od 1995 r. z katalogów kartkowych oraz ręcznego obsługiwania wypożyczeń i zwrotów przeszliśmy do SOWY SQL/Premium, programu używanego w krośnieńskiej bibliotece, który nie tylko usprawnia pracę bibliotekarzy ale i daje czytelnikom dostęp do ich kont, możliwość m.in. rezerwowania i zamawiania zbiorów czy prolongowania wypożyczeń – od 2022 r. również w formie przeznaczonej na smartfony aplikacji Sowa MOBI. Bogusława Bęben nie tylko odpowiadała za wprowadzanie systemu bibliotecznego w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, ale również miała wpływ na jego funkcjonalność, będąc przez wiele lat członkiem Zarządu Konsorcjum Użytkowników Systemów Bibliotecznych SOWA.
Również oferowane przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną zbiory to już nie tylko książki w tradycyjnej formie, ale także audiobooki i zyskujące coraz większą wśród czytelników popularność e-booki, a także zbiory specjalne dla osób niewidomych i niedowidzących gromadzone w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym.
Mając świadomość tego, że nowoczesna biblioteka to jednak nie tylko miejsce gromadzenia i wypożyczania zbiorów ale swoiste centrum kultury, w którym szczególną wagę przykłada się do promowania twórców regionalnych i zachowywania dziedzictwa lokalnego, Bogusława Bęben w latach 2007-2009 podjęła działania, których efektem jest działająca w KBP pracownia digitalizacji, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa (www.kbc.krosno.pl/dlibra) oraz Krośnieńska Baza Informacji Regionalnej (www.kbir.krosno.pl).
Poza organizacją spotkań z krośnieńskimi artystami – literatami, plastykami, fotografami, Bogusława Bęben zapraszała do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej również uznanych pisarzy i poetów, publicystów i podróżników, m.in. laureatkę Nagrody Nobla za 2018 r. – Olgę Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka, Manuelę Gretkowską, Joannę Bator, Ewę Lipską, Ryszarda Krynickiego, Mariusza Szczygła, Monikę Sznajderman i wielu innych.
Nie sposób wymienić wszystkie projekty, które realizowane były w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w czasie gdy instytucją kierowała B. Bęben. Za swoje działania na rzecz rozwoju bibliotekarstwa Pani Dyrektor otrzymywała wiele nagród i wyróżnień: w 1997r. za zasługi dla bibliotekarstwa polskiego została uhonorowana odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2003 r. - Medalem w dowód uznania za zasługi dla bibliotekarstwa, przyznanym przez zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2007 roku Marszałek Województwa Podkarpackiego uhonorował Ją Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności, a Minister Kultury przyznał Jej brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2017 roku Prezydent RP przyznał Bogusławie Bęben Złoty Medal za Długoletnią Służbę.
Źródło KBP /MJ/
Pani Julita Jaśkiewicz pracę w Urzędzie Miasta Krosna rozpoczęła 1 maja 1999 r. W tym czasie zajmowała się sprawami z zakresu edukacji, spraw społecznych i obywatelskich. Najpierw na stanowisku inspektora, zastępcy naczelnika w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych, a od 7.11.2005 r. na stanowisku naczelnika wydziału, kolejno: Spraw Społecznych, Spraw Obywatelskich, Spraw Społecznych i Obywatelskich, a od 1.02.2011 r. Polityki Społecznej i Zdrowia.
Tematyka i obszar działań jakim jest polityka społeczna to trudny i wymagający zakres. Realizowane zadania często wymagają działań w oparciu o skomplikowane, często zmieniające się przepisy prawne, nie zapominając przy tym o najważniejszym celu – pomocy drugiemu człowiekowi. Pani Julita Jaśkiewicz jako Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, realizowała m.in. zadania z zakresu profilaktyki zdrowia, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, współpracy z innymi jednostkami w zakresie polityki społecznej oraz nadzoru nad gminnymi jednostkami organizacyjnymi.
Zainicjowała utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców Krosna.
Była prekursorką różnych działań w zakresie wspierania organizacji pozarządowych, w 2009 r. m.in. utworzyła Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie – miejsca spotkań, szkoleń, płaszczyzny wymiany informacji i osiągnięć, a jednocześnie siedziby wielu krośnieńskich organizacji pozarządowych, wypracowała zasady współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz pełniła funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krosna ds. Organizacji Pozarządowych.
Reprezentowała Prezydenta Miasta Krosna w Miejskiej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych w Krośnie.
Zainicjowała powołanie Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Krośnieńskiej Rady Seniorów oraz uczestniczyła w tworzeniu Krośnieńskiej Rady Kobiet.
Aktywnie działała na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Krośnie między innymi wspierając utworzenie Centrum Integracji Społecznej.
Aktywnie uczestniczyła w tworzeniu Strategii rozwiązywania problemów społecznych w mieście Krośnie na lata 2011 – 2016 oraz 2017-2022.
Przez 4-letnią kadencję była ławnikiem w Okręgowym Sądzie Pracy Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Odznaczona złotym medalem Za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP.